Sortuj według:

Budrysówki

Budrysówki to kultowy model płaszcza o bardzo ciekawej historii. Mają charakter półformalny, ale najczęściej nosi się je na co dzień, w okresie jesiennym, zimowym i wczesną wiosną. Na wirtualnych półkach naszego sklepu dostępne są damskie i męskie modele, pochodzące z kolekcji cenionych marek. Poszukiwania idealnego płaszcza czas zacząć!

Budrysówka - skąd wziął się jej fenomen

Historia budrysówki ma swój początek w czasach I wojny światowej. Ten płaszcz wchodził w skład oficjalnego umundurowania żołnierzy brytyjskiej marynarki wojennej i nic w jej kroju nie jest przypadkowe. Najczęściej szyło się jej z grubej wełny, produkowanej w belgijskiej miejscowości Duffel (stąd jej inna nazwa - duffel coat), dzięki czemu zapewniały żołnierzom ciepło nawet podczas najbardziej pochmurnych dni ze sztormową pogodą. Również najbardziej charakterystyczny dla nich element - zapięcie na kołeczki - ma swoje praktyczne uzasadnienie. Dzięki nim można było zapinać i rozpinać płaszcz bez zdejmowania rękawic.

Damskie i męskie budrysówki - propozycje stylizacji

Współcześnie budrysówki cieszą się zainteresowaniem w każdej niemal grupie społecznej. Chętnie noszą je zarówno młodzi ludzie o oryginalnym guście, jak i dojrzali mężczyźni oraz kobiety ceniący ciekawe dodatki o klasycznym rodowodzie. Tak naprawdę ten model płaszcza sprawdzi się w każdej niemal sytuacji. Pasuje nawet do garnituru, z tym zastrzeżeniem, że w takim wypadku wybór powinien paść na model posiadający czarny lub granatowy kolor i jak najbardziej prosty fason. Najczęściej jednak znajduje on zastosowanie w codziennych stylizacjach. Harmonijnie łączy się z jeansami i materiałowymi spodniami o dopasowanym kroju oraz botkami z wysoką cholewką oraz wełnianymi swetrami o grubym splocie. Budzi skojarzenia ze stylem retro, więc świetnie uzupełni również stroje utrzymane w takim charakterze.