SEOE

P&C I
MODA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU

Branża mody stoi w obliczu wielu wyzwań, które w P&C traktujemy bardzo poważnie. Obejmują one ochronę środowiska, odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych oraz dążenie do sprawiedliwości społecznej. Przywiązujemy dużą wagę do tego, aby móc oferować naszym klientom wyłącznie produkty spełniające określone standardy: humanitarne warunki produkcji, poszanowanie przepisów dotyczących prawa pracy obowiązującego w danym kraju oraz z uwzględnienie ochrony środowiska.

W ramach tej świadomości ważna jest dla nas współpraca z markami, które realizują koncepcję zrównoważonego rozwoju i promują modę przyjazną środowisku.

CO OZNACZA MODA PRZYJAZNA ŚRODOWISKU?

Zielona moda, moda ekologiczna, moda zrównoważona, slow fashion, fair fashion: moda przyjazna środowisku ma niejedno oblicze. Co mają ze sobą wspólnego?

CEL
POZYTYWNA, TRWAŁA ZMIANA –
DLA NAS I NASZEJ PLANETY.

Marki promujące modę przyjazną środowisku są wierne standardom, które przeciwdziałają ekologicznym, ekonomicznym i społecznym problemom naszych czasów.

Chronią nasze środowisko naturalne, działają w ramach sprawiedliwego handlu i dbają o dobrostan zwierząt lub dobre warunki pracy. Cieszymy się, że współpracujemy z partnerami, realizującymi na różne sposoby ideę mody przyjaznej środowisku i których kolekcje pokazują, jak różnorodna jest ta koncepcja.

ARMEDANGELS

Armedangels daje dobry przykład działań w zakresie zrównoważonego rozwoju i bezkompromisowo angażuje się w tworzenie rynku mody przyjaznego dla społeczeństwa i środowiska. Poprzez odpowiednią organizację obiegu produkcyjnego marka przeciwstawia się tematowi społeczeństwa konsumpcyjnego. Stosowany przez nią proces produkcyjny całkowicie wyklucza odpady niepodlegające recyklingowi.

ARMEDANGELS

„WE MAKE
             FASHION
      ECO & FAIR.”

We współpracy ze swoimi partnerami marka przywiązuje szczególną wagę do materiałów przyjaznych środowisku oraz przetwarzania ich bez użycia pestycydów i szkodliwych substancji chemicznych. Dba również o uczciwe warunki pracy i płatności. Cel: Armedangels chce być najuczciwszą marką odzieżową na świecie.

Niezależne organizacje, takie jak Fair Wear Foundation i Fairtrade, potwierdzają wierność marki wobec koncepcji zrównoważonego rozwoju. Armedangels posiada również certyfikat GOTS (Global Organic Textile Standard), a 90% jej produktów oznaczonych jest przez organizację zajmującą się dobrostanem zwierząt PETA jako "approved vegan".

ODKRYJ ARMEDANGELS › ODKRYJ WIĘCEJ PRODUKTÓW PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU ›

WODEN

Przyjaźnie dla środowiska i świadomie – tymi dwiema zasadami kieruje się WODEN w produkcji nowoczesnych sneakersów. Tworzywa sztuczne nienadające się do ponownego wykorzystania zastępowane są materiałami alternatywnymi, takimi jak podeszwy z korka, a częściowo gumą pochodzącą z recyklingu. Stosowana bawełna jest natomiast w 100% ekologiczna.

„NORDIC BY ORIGIN.
CONCIOUS BY CHOICE.”

WODEN kładzie szczególny nacisk na pochodzenie materiałów. Marka skupia się na wykorzystaniu produktów skandynawskich, a tym samym lokalnych.

Carsten Holm, założyciel i dyrektor generalny, mówi: "Skupiamy się na dwóch rzeczach: produkcie i osobie. Klienci powinni czuć się jak podczas ekscytującej podróży, a my musimy koncentrować się na nowych technologiach, ochronie środowiska i przyjaznych mu materiałach. W przyszłości będziemy wykorzystawać więcej zasobów skandynawskich."

ODKRYJ WODEN › ODKRYJ WIĘCEJ PRODUKTÓW PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU ›

CLOSED

„MADE WITH CARE”

Closed współpracuje od wielu lat z tradycyjnymi firmami włoskimi, produkującymi w sposób przyjazny dla środowiska oraz dbającymi o dobro swoich pracowników. Dobrym przykładem może byc tkalnia partnerska Candiani, która otrzymała tytuł "Najbardziej zielonej fabryki denimu w Europie" i dzięki zastosowaniu opatentowanych technologii, takich jak Kitotex®, znacznie zmniejsza zużycie środków chemicznych, wody i energii w procesie barwienia denimu.

DENIM W 100% WYPRODUKOWANY WE WŁOSZECH

Wszystkie jeansy produkowane są w 100% we Włoszech. To skraca trasy dostaw i wspomaga relacje z dostawcami. Dzięki kolekcji "A Better Blue" Closed jeszcze bardziej podnosi standardy zrównoważonego rozwoju: bawełna uprawiana jest wyłącznie w sposób przyjazny środowisku. Jeansy produkowane są przy minimalnym zużyciu wody i zastosowaniu innowacyjnych, biologicznych metod. Stosowanie enzymów organicznych i niskoemisyjnych utleniaczy, jak również nowoczesne procesy barwienia azotowego i metody laserowe do delikatnego spierania i bielenia mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż konwencjonalne procesy produkcyjne.

ODKRYJ CLOSED › ODKRYJ WIĘCEJ PRODUKTÓW PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU ›

G-STAR RAW

„FOCUS: PEOPLE
AND PLANET”

Dla G-Star liczy się nie tylko estetyka, ale także wpływ produkcji na człowieka i naturę. Nasze zdjęcia pokazują Chinh z Wietnamu i Praveen z Indii, które pracują w fabrykach Saitex Vietnam i FFI Global, będących wieloletnimi partnerami G-Star. Tam z ogromną starannością wytwarzane są produkty dla holenderskiej marki denim. Dzięki pasji do jakości i innowacyjnego designu, marka stale rozwija swój styl i zmienia jednocześnie produkcję jeansu na bardziej przyjazną środowisku.

JEANS JAKO SERCE KOLEKCJI

Uprawa i zbiór bawełny wymagają dużej ilości wody i pestycydów. G-Star chcąc zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne, koncentruje się na alternatywnych rozwiązaniach. Dlatego też wykorzystuje prawie wyłącznie włókna przyjazne dla środowiska, takie jak bawełna organiczna i TENCEL™, a także różne materiały pochodzące z recyklingu. Rezultat: wysokiej jakości jeansy, które są produkowane uczciwie oraz z szacunkiem dla ludzi i przyrody.

ODKRYJ G-STAR RAW › ODKRYJ WIĘCEJ PRODUKTÓW PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU ›

LEVI'S®

ARMEDANGELS

„WIĘCEJ DAWAĆ.
MNIEJ BRAĆ”

Dobro społeczne pracowników i odpowiedzialne korzystanie z zasobów są ważnymi czynnikami w Levi's®. Marka deklaruje, iż jej celem jest wprowadzenie zmian w tych obszarach.

Już teraz Levi's® wykorzystuje innowacyjne technologie w celu rozwiązania problemu recyklingu wody. W 2018 roku 67% wszystkich jej denimowych produktów powstawało za pomocą procesów, które pozwalają zaoszczędzić do 96% wody. Do 2020 r. liczba produktów z jeansu wytwarzanych w procesach WaterLess® ma wzrosnąć do 80%. Niedawno ogłoszona strategia działania w zakresie wody ma również na celu zmniejszenie o połowę zużycia wody w fabrykach i zakładach przetwórczych do roku 2025. Poszczególne cele różnią się w zależności od lokalizacji, aby zapewnić ograniczenie zużycia wody do minimum w krajach o ograniczonych zasobach wodnych.

W celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju Levi's® ściśle współpracuje również z dostawcami. Inicjatywa "Lepsza bawełna" dostarcza rolnikom uprawiającym bawełnę know-how w zakresie uprawy wymagającej mniejszego zużycia wody i mniejszej ilości środków chemicznych do ochrony roślin. Levi's® promuje także równość, tolerancję i akceptację wśród pracowników na całym świecie poprzez Program Worker Well-Being.

ODKRYJ LEVI'S® › ODKRYJ WIĘCEJ PRODUKTÓW PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU ›

TOMMY HILFIGER

„MAKE IT POSSIBLE”

Główny motyw nowej kolekcji Tommy Hilfiger: Rethink! Istniejące procesy i procedury zostały na sezon jesienno-zimowy 2019 r. przemyślane od nowa i dostosowane pod kątem zrównoważonego rozwoju. Po raz pierwszy stworzono kolekcję, która koncentruje się na materiałach przyjaznych środowisku i pochodzących z recyklingu. A to dopiero początek!

MAKE RECYCLED POSSIBLE.
MAKE ZERO WASTE POSSIBLE.

W przypadku nowej odzieży wierzchniej marka wykorzystuje dużą część materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak butelki PET. Tommy Hilfiger dystansuje się również wobec konwencjonalnego puchu i zastępuje go materiałami z odpadów tekstylnych pochodzących z recyklingu. Izolacja ekologiczna pokazuje, że ocieplenie odzieży wierzchniej może być również produkowane w sposób przyjazny środowisku - bez uszczerbku dla jakości.

MAKE ORGANIC POSSIBLE.

Tommy Hilfiger sięga również po bawełnę organiczną, uprawianą w sposób chroniący zasoby naturalne. Nowe produkty basic znanej marki łączą w sobie najwyższe standardy jakości i designu z ochroną środowiska.

ODKRYJ TOMMY HILFIGER › ODKRYJ WIĘCEJ PRODUKTÓW PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU ›