Business casual

3128 wyników

Sortuj według:

  1. 1
  2. Strona 1 / 66
  3. 66
  1. 1
  2. Strona 1 / 66
  3. 66

Business casual

Styl business casual, czyli inaczej swobodny styl biznesowy, narodził się w amerykańskich korporacjach gdzieś w latach 90. ubiegłego wieku. W okresie powojennym pracowników takich firm, skupionych w reprezentacyjnych biurowcach w centrach wielkich miast, obowiązywał na co dzień ścisły dress code: każdy z pracujących za biurkiem panów co dzień przychodził do biura w szarym garniturze i obowiązkowo pod krawatem. Dla pań nie do pomyślenia były nie tylko spódnice przed kolano czy brak rajstop (te zasady obowiązują zresztą i dzisiaj) lecz i wyraziste kolory czy dodatki.

Początki trendu business casual

Wypadało wyglądać skromnie, konserwatywnie i najzwyczajniej wtapiać się w tło. Z biegiem lat w korporacyjnej kulturze coś jednak zaczęło się zmieniać. Szarość, sumienność i konformizm przestały uchodzić za sztandarowy zestaw cnót - odtąd królować będą indywidualizm, pasja i twórcze podejście do pracy. Odpowiadający dawnym wartościom dress code zaczął powoli zawadzać - nie tylko pracownikom, ale i kierownictwu korporacji; nikt jednak nie chciał zrywać z nim otwarcie, by nie narazić reputacji firmy na szwank. Wymyślono zatem sprytny kompromis, który szybko upowszechnił się na całym Zachodzie: w piątki pozwolono pracownikom przychodzić w nieco bardziej swobodnym ubraniu. Tak oto narodził się Casual Friday, a razem z nimi styl business casual, który z biegiem czasu wyparł już na dobre dawną biurową szarość.

Business casual – swoboda w biurze

Business casual to typ stylizacji, który pozwoli nam poczuć się swobodnie i na właściwym miejscu nie tylko podczas zwykłego dnia w biurze, ale również na rozmowie o pracę czy podczas konferencji. Choć możemy tu pozwolić sobie na znacznie więcej swobody niż w przypadku stylu formalnego, nie zapominajmy, że wciąż obowiązują nas pewne nieprzekraczalne zasady. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, by nasze ubranie wyglądało zawsze schludnie i by było dobrej jakości. U panów w miejsce garnituru świetnie sprawdzą się chinosy, sportowa marynarka i koszula w dobrze dobranym kolorze, ewentualnie koszulka polo. Lepiej unikać jednak przy tym butów sportowych czy typowych jeansów. Kobiecy business casual ma bardzo wiele wariantów - można tu nosić i spodnie, i spódnice, bluzki w połączeniu z żakietem czy sweterkiem lub elegancką sukienkę, płaskie baleriny czy wysoki obcas.