Kobieta nosząca kuloty

Kuloty, czyli spódnico-spodnie

Stylizacje na co dzień i na wyjście

Kuloty są modne już od kilku sezonów. Również w nowym sezonie mamy do wyboru wiele długości, materiałów i wzorów, dzięki czemu kuloty można stylizować na różne sposoby. Wygodne spodnie można nosić zarówno na sportowo jak i na elegancko. Są one iście uniwersalnym elementem garderoby. Kuloty nadają się nie tylko do stylu ulicznego, ale też do biurowego. Zdradzamy najważniejsze triki stylizacyjne i pokazujemy, w jakim zestawieniu kuloty są teraz szczególnie modne.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Ponieważ kuloty to spodnie z szerokimi nogawkami, koniecznie podkreśl talię, aby wymodelować sylwetkę.
  • Ciemne kolory optycznie wydłużają, a jasne raczej podkreślają szersze części ciała.
  • Jeśli zakładasz kuloty do biura, wybierz materiał niegniotący się i połącz je z prostą bluzką luz żakietem.
  • Na wieczorowe uroczystości nadają się proste, monochromatyczne kuloty, szczególnie czarne, białe lub w kolorze szampana.

Skąd wzięła się nazwa „kuloty”?

Mimo że kuloty to aktualny trend mody damskiej, pierwotnie były częścią garderoby męskiej. Wygodne spodnie mogą się pochwalić długą tradycją w modzie: kuloty, z fracuskiego culotte, to nazwa męskich spodni do kolan, zwanych też pumpami. Były one noszone w Europie w okresie późnego średniowiecza i na początku renesansu przez mężczyzn wyższych sfer. Kuloty odegrały nawet rolę w rewolucji francuskiej: przedstawiciele klasy robotniczej nosili w ramach protestu spodnie dłużne niż arystokraci, przez co nazywano ich Sankiulotami (sans-culottes), czyli ludźmi bez kulot. Z biegiem czasu kuloty wielokrotnie reinterpretowano, aż w końcu stały się częścią garderoby damskiej.

Jak łączyć kuloty? Na to powinnaś zwrócić uwagę

W kulotach ważny jest krój – musi pasować do Twojej sylwetki, abyś dobrze wyglądała. Charakterystyczną cechą kulot są szerokie nogawki, sięgające maksymalnie do kostek. Typowy fason kulot jest niezwykle wygodny, ale może optycznie skrócić sylwetkę. Dlatego zawsze wybieraj kuloty kończące się kilka centymetrów nad kostką. Poza tym nogawki powinny być luźne i nie przylegać do ciała. Aby kuloty nie dodawały Ci kilogramów, nie powinny być też za szerokie. Dlatego nie popędzaj się przy przymierzaniu i wypróbuj różne rozmiary i materiały, aż znajdziesz swojego faworyta.

Nawiasem mówiąc to nieprawda, że kuloty nie są odpowiednie dla niskich kobiet albo dla kobiet o mocniejszych nogach. Musisz po prostu zwrócić uwagę na to, żeby je prawidłowo połączyć. Czółenka lub sandały na wysokim obcasie dodadzą Ci niezbędnej wysokości i pomogą wyrównać efekt spodni, które optycznie zmniejszają. Optycznie wydłużyć mogą też kuloty z wysokim stanem.

Wskazówka stylizacyjna nr 1: zwróć uwagę na odpowiedni krój

Jednym z trików jest wybór odpowiedniej bluzki. Musi ona być dopasowana, aby optycznie wyrównać szeroki krój spodni. Jeśli założysz do kulot T-shirt o pudełkowatym kroju albo szeroką koszulę, powinnaś ją wsunąć do spodni – albo całkowicie albo co najmniej z przodu. Do kulot z wysokim stanem albo o kroju paper bag dobrze też pasują krótkie topy, a nawet topy biustonoszowe. Ważne jest, aby talia zawsze była wyraźnie podkreślona. Jest to najwęższa część ciała i tworzy zgrabną sylwetkę w dobrej stylizacji kulot.

Wskazówka stylizacyjna nr 2: zwróć uwagę na odpowiednie kolory

Tak jak w przypadku wszystkich innych kreacji, obowiązuje następująca zasada: ciemne kolory optycznie wydłużają, a jasne podkreślają. Użyj tej wiedzy, aby ukryć małe niedoskonałości ciała. Jeśli Twój top jest jaśniejszy niż szerokie spodnie, przyciągnie on uwagę na górę ciała i sprawi, że sylwetka w sumie będzie wyglądać szczuplej. Wcale nie musi to być silny kontrast czarno-biały. W spójną całość można też zestawić różne odcienie niebieskiego lub koloru khaki.

Kuloty w stroju biznesowym

Kuloty z lekkich, lejących się tkanin są szczególnie eleganckie i dlatego doskonale nadają się do biura. Nawet w upalne dni letnie pozostają szczególnie przyjemne i wygodne. Zalecamy jednak, abyś do biura wybrała kuloty z materiału niegniotącego się. Len jest co prawda szlachetnym włóknem, ale niezwykle szybko się gniecie. Tak więc twój starannie wybrany strój mógłby już w porze obiadowej być pognieciony i wyglądać nieschludnie. Lepsze będą kuloty z wiskozy, lekkiej tkaniny bawełnianej lub nawet z jedwabiu.

Aby stworzyć klasyczny wygląd biznesowy, możesz kuloty połączyć z wypróbowanymi ubraniami podstawowymi, które z pewnością masz w szafie. Zwykła biała bluzka i dopasowany żakiet są dobrą opcją, która zawsze wygląda odpowiednio. Strój uzupełnisz eleganckimi czółenkami w subtelnym odcieniu nude i dużą, skórzaną torbą, tak zwaną szoperką. Jeśli preferujesz bardziej kobiecy styl, włóż jedwabny top lub bluzkę ze wstążką z lejącego się materiału. Ponieważ kuloty są bardzo szerokie, zaakcentuj talię ładnym paskiem.

Od stylu marynistycznego po styl uliczny – jak nosić kuloty w czasie wolnym?

Szerokie i luźne kuloty to idealne spodnie na czas wolny. Jeśli chcesz w kilka minut stworzyć letnią kreację, wybierz wzorzyste kuloty. Niezależnie od tego, czy będzie to kolorowy tropikalny wzór, czy mały nadruk graficzny – wystarczy, że połączysz je ze zwykłym białym T-shirtem i włożysz go luźno do spodni. Jeszcze para płaskich sandałów albo sneakersy i gotowe.

Podobnie nieskomplikowane są kuloty w modnych odcieniach, takich jak delikatny róż, kolor pistacjowy i żółty. Są to świetne kolory na lato, które sprawią, że Twój strój w mgnieniu oka będzie wyglądał świeżo i modnie. Podobnie jak wzory, kuloty są same w sobie wypowiedzią modową. Połącz je zatem z prostymi ubraniami podstawowymi, aby kreacja nie była przeładowana, tylko swobodna. W chłodniejsze dni kuloty możesz połączyć z cienkim, lekko prześwitujący golfem i kurtką dżinsową albo skórzaną.

Oczywiście kuloty to idealne spodnie na wakacje letnie. Szczególnie kuloty w odcieniach naturalnych i kolorach khaki fantastycznie pasują do lekko opalonej skóry. Połącz je wtedy ze zwykłym lnianym topem, dużą torbą łykową i wygodnymi sandałami lub klinami. Aby uzyskać wygląd marynistyczny, załóż granatowe kuloty i bluzkę o długich, zwiewnych rękawach w paski bretońskie.

Kuloty na imprezę? Ciekawe i przekonujące stylizacje

Kuloty są z natury swobodne i luźne. Niemniej jednak istnieje kilka możliwości, które sprawią, że spodnie będą wyglądać nieco bardziej elegancko. Na przykład: kuloty wykonane z jedwabiu i z cienką plisą przypominają plisowaną spódnicę o długości mini i są bardziej szykowne. Kuloty nie są najlepszym wyborem na bardzo formalne okazje wieczorowe, ale na luźnym przyjęciu letnim bez wątpienia przyniosą Ci wiele punktów za styl. Aby uzyskać elegancki wygląd, łącz je ze zbliżonymi kolorami, wybierając przede wszystkim czarny, kremowy lub kolor szampana, a nawet ciemnozielony. Wygląda to harmonijnie i bardzo elegancko. Eleganckiego wyglądu dodaje również top w stylu bieliźnianym. Do tego wysokie obcasy, delikatna biżuteria i stylowa kopertówka.