SYMBOLE PRANIA:
OD TERAZ ZROZUMIESZ KAŻDĄ METKĘ

Wszyscy je właściwie znamy, te małe symbole prania na metkach, które się znajdują we wszystkich ubraniach. W naszych artykułach też często zwracamy uwagę na to, że na metkach umieszczone jest wiele niezbędnych informacji dotyczących pielęgnacji ubrań. Ale czy naprawdę wiesz, co oznacza każdy z tych symboli?

Najpóźniej wtedy, jak w praniu skurczy się nasz ulubiony sweter albo zrujnuje drogocenna jedwabna bluzka, uświadamiamy sobie, że warto przestrzegać instrukcje zapisane na metce, by uniknąć rozczarowania.

Dlatego przedstawimy wszystkie symbole pielęgnacji oraz wyjaśnimy, co oznaczają i które z nich są szczególnie ważne. Dzięki temu już nigdy nie będziesz mieć wątpliwości, co oznaczają pojedyncze symbole na metce.

Najważniejsze informacje w skrócie:

 • Zasada jest taka, że im więcej linii znajduje się pod symbolem pralki, tym delikatniej należy prać ubranie.
 • Linie w symbolu suszarki do prania pokazują, jak należy suszyć ubranie. Zwróć na nie uwagę, aby uniknąć zniekształceń itp.
 • Okrągłe kółko oznacza, że ubranie powinno być czyszczone chemicznie. Zanieś je najlepiej do pralni chemicznej.
 • Trójkątny symbol pokazuje, jak wybielać białe ubrania: chlorem, tlenem albo wcale.

 

 

JAKIE SYMBOLE PRANIA ISTNIEJĄ?

Istnieje wiele symboli, które nam doradzają, jak dbać o tekstylia. Niestety na pierwszy rzut oka większość z nich jest niejasna. Ale nie przejmuj się. Wszystkie symbole zaraz wytłumaczymy. Najpierw wyjaśnimy, co oznaczają pojedyncze kategorie znaczków, które trzeba znać przy pielęgnacji tekstyliów:

 • wanna oznacza kategorię prania.
 • kwadrat z kółkiem odnosi się do suszenia.
 • żelazko informuje o prasowaniu.
 • kółko odnosi się do czyszczenia chemicznego.
 • trójkąt informuje o wybielaniu.

Ważne: jeśli jakiś symbol jest przekreślony, nie powinnaś stosować tej kategorii.

 

WSZYSTKIE SYMBOLE DOTYCZĄCE PRAWIDŁOWEGO PRANIA

Symbol wanny jest zazwyczaj podany jako pierwszy. Zawiera on wszelkie informacje odnośnie prania. Na szczęście kluczowe informacje o tym, jak i w jakiej temperaturze należy prać ubranie, są dość łatwo zrozumiałe. Liczba wewnątrz wanny oznacza maksymalną temperaturę, w której można prać ubranie. W praktyce wygląda to tak: jeśli podana liczba to na przykład 60, to ubranie można prać najwyżej w temperaturze 60 stopni. Oczywiście możesz wyprać je też w niższej temperaturze. W przypadku większości tekstyliów wystarczy, w zależności od stopnia zabrudzenia, temperatura 40, 30 lub nawet 20 stopni. Nawet jeśli według metki możesz prać ubranie w wyższej temperaturze, to niższa temperatura oszczędza tkaninę i redukuje zużycie prądu.

Jeśli jednak w symbolu wanny nie jest podana liczba tylko narysowana ręka, oznacza to bezwzględny zakaz prania w pralce. Ubrania z symbolem ręki powinnaś zawsze prać ręcznie.

W znaczku z wanną, oprócz liczby oznaczającej temperaturę wody, często znajduje się jeszcze jeden symbol, który łatwo przeoczyć: linia pozioma. Można sobie zapamiętać, że im więcej linii pod symbolem prania, tym delikatniej należy traktować ubranie. Jedna linia oznacza, że ubranie powinno być prane delikatnie i jak najkrócej odwirowywane na niskich obrotach. Zalecany jest delikatny program prania. Dwie linie wskazują, że materiał jest szczególnie wrażliwy. W tym przypadku należy zrezygnować z wirowania i wybrać program do prania wełny, który nie obciąży tkaniny.

Linie informują również o tym, jaką ilość pralki można wypełnić: przy jednej maksymalnie połowę, a przy dwóch liniach tylko jedną trzecią.

Jeśli symbol prania jest przekreślony, ubrania w ogóle nie wolno prać. W takim przypadku dalsze wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji znajdują się w symbolu prania chemicznego.

 

SYMBOL SUSZARKI DO PRANIA: NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Łatwo też znaleźć symbol informujący o prawidłowym suszeniu, ponieważ jego kwadratowy kształt przypomina suszarkę do prania. Jeśli w tym symbolu znajduje się kółko, oznacza to, że ubranie powinno przetrwać suszenie mechaniczne bez uszkodzeń. Jeśli w kółku znajdują się dwie kropki, ubranie można suszyć w normalnej temperaturze, czyli w 80 stopniach. Jeśli w symbolu znajduje się tylko jedna kropka, oznacza to, że tkanina jest delikatna. Możesz ją suszyć w suszarce, ale powinnaś nastawić niską temperaturę: 60 stopni.

Pozostałe symbole suszenia są nieco bardziej skomplikowane. Jeśli w symbolu suszarki nie jest zapisane kółko, tylko linia, oznacza to, że nie powinno się suszyć ubrania mechanicznie, tylko na powietrzu. Należy wziąć pod uwagę kilka punktów, żeby uniknąć zniekształcenia odzieży wskutek nieprawidłowego suszenia:

 • pionowa linia oznacza, że ubranie powinno się suszyć rozwieszając je na sznurku do prania.
 • dwie pionowe linie oznaczają, że ociekające wodą ubrania powinno się rozwiesić na sznurku do prania.
 • pozioma linia oznacza suszenie w pozycji poziomej, na przykład w przypadku wełnianych swetrów, żeby tkanina się nie zniekształciła.
 • dwie poziome linie oznaczają suszenie ociekającego wodą ubrania w pozycji poziomej.
 • dodatkowa ukośna linia w lewym górnym rogu oznacza, że tkanina nie lubi światła i trzeba ją suszyć w cieniu.
 

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O SYMBOLU ŻELAZKA?

Symbol żelazka jest stosunkowo łatwy do wytłumaczenia. Również tutaj kropki wewnątrz symbolu wskazują na intensywność ciepła. Kropki określają maksymalną temperaturę, na jakiej można prasować ubrania. W przypadku jednej kropki ubranie może być prasowane na maksymalnej temperaturze 110 stopni, najlepiej bez pary. W przypadku dwóch kropek ubranie można prasować na temperaturze do 150 stopni, a w przypadku trzech kropek nawet na temperaturze do 200 stopni. Szczególnie łatwe w pielęgnacji tekstylia często nie mają ani jednej kropki. A przekreślony symbol ostrzega, aby materiału nie prasować.

 

CZYSZCZENIE CHEMICZNE: JEŚLI NA METCE WIDNIEJE TEN SYMBOL, ZANIEŚ UBRANIE DO PRALNI CHEMICZNEJ

Symbol kółka oznacza, że ubranie powinno być czyszczone chemicznie. W takim przypadku ubranie należy zawsze oddać do pralni chemicznej. Jest to główna informacja symbolu. Dla uzupełnienia wyjaśnimy także pozostałe znaki tego symbolu. Są one ważne tylko dla pracowników pralni chemicznej, aby dokładnie wiedzieli, jak wyczyścić materiał.

 • P = czyszczenie chemiczne rozpuszczalnikami: czterochloroetylenem lub węglowodorami
 • F = czyszczenie chemiczne tylko węglowodorami
 • W = profesjonalne czyszczenie na mokro

Jeśli kółko jest przekreślone, nie należy czyścić ubrania chemicznie. Jeśli w kółku znajduje się przekreślone W, nie zaleca się profesjonalnego czyszczenia na mokro. Również tutaj poziome linie symbolizują wrażliwość materiału.

 

SYMBOL WYBIELACZA: W TEN SPOSÓB UBRANIE STANIE SIĘ ZNÓW BIAŁE

Ostatni symbol na metkach dotyczy wybielania. Jest to trójkąt i odnosi się przede wszystkim do białych tekstyliów. Dzięki wybielaniu można przywrócić jasnym ubraniom, które z biegiem czasu zszarzały, ich pierwotny kolor.

Ciekawostka: białą bieliznę można wybielać na dwa sposoby – tlenem lub chlorem. Jeśli trójkąt jest pusty, można stosować oba sposoby wybielania. Jeśli w trójkącie znajdują się dwie ukośne linie, do wybielania można użyć wyłącznie tlenu. Jeśli symbol jest przekreślony, ubrania nie powinnaś w ogóle wybielać. Ciekawostka: w takim przypadku nie używaj też uniwersalnych proszków lub płynów do prania, które często zawierają wybielacz tlenowy. Zamiast tego zalecamy stosowanie proszków lub płynów do kolorów.

 

CIEKAWOSTKA: JAK POWSTAŁY SYMBOLE PRANIA?

Symbole, które dziś znajdujemy na każdej metce, istnieją od dawna. Zostały wprowadzone już w 1963 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Oznaczania Wyrobów Włókienniczych GINETEX. W międzyczasie oznaczenia na metkach pielęgnacyjnych podlegają na całym świecie standardowym normom i są chronione prawem o znakach towarowych. Jedynymi wyjątkamiStany Zjednoczone i Korea Południowa. Jeśli więc z ostatniej podróży do Nowego Jorku przywiozłaś najnowsze trendy mody, zapoznaj się z symbolami na amerykańskich metkach. Wszystkie symbole znajdziesz na stronie internetowej GINETEX. Można też pobrać aplikację z dodatkowymi informacjami i wskazówkami dotyczącymi prania.