Bluzki ze stójką

  1. Kobiety
   1. Odzież
  2. Dzieci
   1. Odzież

  Bluzki ze stójką

  Bluzki ze stójką to jeden z ciekawszych wariantów klasycznej damskiej bluzki. Łączą wyrafinowaną elegancję z nowoczesną prostotą, tworząc ponadczasowy element kobiecej garderoby, który skutecznie opiera się przemijającym trendom. Dostępne są w wielu atrakcyjnych kolorach i niebanalnych deseniach.

  Geneza bluzek ze stójką

  Cechą charakterystyczną dla bluzek ze stójką jest mały stojący kołnierzyk, okrywający szyję na całym jej obwodzie w przypadku stójek zamkniętych z przodu lub w przeważającej jego części, w modelach otwartych z przodu. Ten typ kołnierzyka pochodzi wprost z mody męskiej. Historia stójki sięga XV wieku, kiedy eleganccy dżentelmeni nosili koszule ze stójką, której jedynie mały rąbek dyskretnie wystawał spod obfitych kaftanów. Z uwagi na elegancki charakter w XIX wieku koszule ze stójką zaczęto nazywać koszulami patrycjuszowskimi. Stójka była nieodłącznym elementem strojów białoruskich, ale znano ją również na Dalekim Wschodzie, stąd do dziś w języku angielskim określa się ją mianem kołnierza mandaryńskiego. Bluzy ze stójkami stanowiły również element wojskowego umundurowania. Współczesna moda kobieca z chęcią sięgnęła po te rozległe inspiracje i zaanektowała stójkę jako intrygujący element kobiecych strojów.

  Ponadczasowy charakter bluzek ze stójką

  Ze względu na kształt stójki, optycznie skracający szyję, najkorzystniej prezentują się w nich te miłośniczki mody, które mogą pochwalić się smukłą szyją. Po raz pierwszy na wybiegach mody kobiece damskie bluzki ze stójkowym kołnierzem święciły triumfy w latach 70. ubiegłego wieku. Ich ponadczasowy charakter sprawia, że nie wychodzą z mody, nie poddając się trendom zmieniającym się jak w kalejdoskopie. Trafiają w gust miłośniczek klasyki, stanowiąc uniwersalny element garderoby umożliwiający wykreowanie eleganckich stylizacji wymaganych w przypadku strojów biurowych.

  Do czego pasują bluzki ze stójką

  Bluzki z stójką z delikatnego jedwabiu lub satyny z finezyjnymi elementami ozdobnymi, takimi jak falbanki, marszczenia czy koronki, będą znakomitym uzupełnieniem stylizacji na specjalne okazje, kiedy liczy się kobiecość i szyk. Mniej formalne momenty to znakomita okazja, aby wyjąć z szafy bluzkę w wyrazisty kwiatowy deseń. Kobiecy charakter stylizacji warto przełamać japońskim minimalizmem i prostą bluzkę ze stójką skomponować z materiałowymi spodniami cygaretkami. Miłośniczkom stylu militarnego spodobają się modele przykuwające wzrok klasyczną kratą albo prążkami. Można je zestawić z wygodnymi jeansami lub bojówkami oraz sportowym obuwiem na płaskiej podeszwie.

  1. 1
  2. Strona 1 / 13
  3. 13