Styl mody lat 20.

515 wyników

Sortuj według:

  1. 1
  2. Strona 1 / 11
  3. 11
  1. 1
  2. Strona 1 / 11
  3. 11

Moda lat 20.

Myśląc o latach 20. XX wieku, większość z nas popada w nostalgię. Co sprawia, że z takim rozrzewnieniem wspominamy to dziesięciolecie i tak chętnie przeglądamy zdjęcia z tego okresu? To czas przełomu – także w modzie. Projektanci modą lat 20. raz na zawsze zmienili oblicze kobiecej szafy. W Peek & Cloppenburg bez problemy skompletujesz stylizację, która będzie nawiązywała do tych szalonych, ekscytujących czasów.

Moda lat 20. – zmiany społeczne odzwierciedlają się w modzie

Jak wyglądała moda lat 20.? Dla kobiet to koniec zniewolenia. W siłę rosną emancypantki, które walczą nie tylko o prawo do głosu, ale też o wygodny ubiór. Ich znakiem rozpoznawczym staje się odważny, przyciągający uwagę wygląd. Do lamusa odchodzą gorsety i niewygodne, krępujące ruchy sukienki. Popularność zyskują spodnie, marynarki i krawaty. Modna staje się androgyniczna sylwetka i luźne, dające poczucie swobody ubrania. Liczą się też dodatki: czerwone usta, skórzane rękawiczki, stylowe torebki – moda lat 20. jest nonszalancka i niezobowiązująca, ważną rolę gra detal.

Ikony mody lat 20. i ich ubiór

Ikony mody lat 20. to przede wszystkim Coco Chanel i Marlene Dietrich. Pierwsza wylansowała ponadczasową małą czarną, którą po dziś dzień noszą kobiety na całym świecie – już nie wyobrażamy sobie bez niej żadnej damskiej garderoby. Dietrich natomiast pokazała kobietom, że mogą czuć się atrakcyjne, kobiece i pewne siebie w luźniejszych krojach. Preferowała wygodne kroje, stonowane barwy, chętnie nosiła się jak chłopczyca. Udowodniła, że to nie gorset tworzy kobiece piękno, a siła i pewność siebie.

Moda lat 20. – żywa, roztańczona, radosna

W modzie lat 20. dominują fantazyjne kroje, ciekawe wzory, przyciągające uwagę dodatki. Żeby nic nie krępowało ruchów w czasie tańca, moda stawia na luźniejsze ubrania. Modne są intrygujące zdobienia, takie jak frędzle, falbanki, koronki – te jednak towarzyszą już nie sztywnym, dopasowanym sukniom, a szyfonowym bluzkom i krótkim sukienkom. Dużą rolę przypisuje się dodatkom – kobiety noszą starannie wykonane skórzane rękawiczki, stylowe torebki z uchwytem albo ciekawą klamrą, chętnie noszą elementy typowe dla męskiej garderoby, takie jak filcowe kapelusze, krawaty albo wiązane buty. Moda lat 20. jest odważna i daje duże pole do popisu. Jej najważniejsza dewiza to żyć w zgodzie z sobą i wyrażać swoją indywidualność – także poprzez strój.