FAQ

Jak dbać o kozaki skórzane i czy nadają się na śnieżną zimę?

W przypadku kozaków damskich skórzanych należy pamiętać o okresowej impregnacji, która będzie chroniła buty przed nadmiarem wilgoci. Trzeba jednak wiedzieć, że kozaki skórzane to buty rekomendowane raczej na bezśnieżne zimy, a na pewno nie polecane do chodzenia w zaspach. Warto na pewno wybrać buty skórzane na bardziej masywnej, traperowej podeszwie, która notabene jest obecnie modna. Będzie ona stanowiła barierę i ochronę dla bardziej wrażliwej cholewki skórzanej w czasie opadów. Im częściej kozaki skórzane są narażone na wilgoć, tym częściej muszą być poddawane pielęgnacji przy użyciu wosków, kremów czy past do butów skórzanych, oczywiście po uprzednim umyciu wilgotną ściereczką i wysuszeniu.

Jak dobrać kozaki damskie do sukienki?

Odwieczny problem wielu kobiet to odpowiednie dopasowanie butów zimowych do eleganckiej sukienki. Nie trzeba marznąć w czółenkach czy nawet botkach, bo nawet do wieczorowej kreacji mogą sprawdzić się kozaki damskie. Oczywiście muszą zostać odpowiednio dobrane. Do zwiewnych sukienek warto wybrać oczywiście lekkie kozaki na szpilce, choćby wykonane z weluru, tudzież zamszu. Sprawdzą się kozaki z wydłużonym zaokrąglonym noskiem i klasyczną podeszwą bez karbowania. Na co dzień można wybrać też masywniejsze kozaki damskie, choćby muszkieterki do sukienki wykonanej z dzianinowego materiału swetrowego czy też woskowanej.

Co zrobić, aby kozaki się nie zsuwały?

W przypadku kozaków sięgających za kolana czy też z szerszą cholewką problemem jest zsuwanie się. Jak można sobie z tym poradzić, by co chwilę nie poprawiać obuwia? Rozwiązaniem mogą być kozaki damskie ze ściągaczem czy sznurkiem pozwalającym dopasować obwód cholewki. Można też pokusić się o zakup grubszych rajstop, co także może pomóc. W ten sposób nieco pogrubia się nogi, przez co ogranicza się lub eliminuje zsuwanie się cholewki. Ważna jednak, by rajstopy nie miały śliskiej struktury. Dobrze dopasowana elastyczna cholewka plus zakolanówki to także odpowiednie rozwiązanie. W przypadku tekstylnej cholewki ostatecznie możesz postawić na jej zwężenie.