Koszula ze spodniami z lnu

Szafa kapsułowa

Tak ją skompletujesz

Od kilku lat w świecie mody mówi się o garderobie kapsułowej, czyli minimalnym zestawie ubrań, które można bez problemu łączyć, ponieważ zostały odpowiednio dobrane. Dobrze przemyślana i starannie skompletowana garderoba kapsułowa odpowiada minimalistycznemu stylowi życia. Jest świadomą dezycją i rezygnuje z dużej ilości ubrań, które niepotrzebnie zajmują miejsce w szafie i są praktycznie nienoszone. Ale co jest największą zaletą garderoby kapsułowej? Z pewnością sprawia, że szafa i szuflady są mniej zagracone. Poranne wybranie ubrań zajmuje mniej czasu, a poza tym wszystko zawsze idealnie do siebie pasuje. Ale największym walorem jest to, że obojętnie co założysz, będzie to coś, co naprawdę uwielbiasz. Ubranie, w którym dobrze się czujesz i na które się świadomie zdecydowałaś. Więc jeśli męczy Cię chaos w Twojej szafie albo po prostu chciałabyś dowiedzieć się dokładniej, czym jest garderoba kapsułowa, przeczytaj następujące wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak skompletować idealną garderobę kapsułową.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Garderoba kapsułowa to zredukowana ilość ubrań, które idealnie do siebie pasują.
  • Skupia się na kilku ubraniach wysokiej jakości, idealnie reprezentujących Twój styl.
  • Garderoba kapsułowa obejmuje wszystkie niezbędne ubrania na dany sezon.
  • Kolory ubrań powinny być spójne i dać się ze sobą łączyć. Nie musisz jednak rezygnować z kolorystycznych akcentów i wzorów.

Skąd wziął się trend garderoby kapsułowej?

Po dziesiątkach lat szybkiej mody, która stawia na ilość i jak najtańszą produkcję, zrodził się nowy ruch tak zwanej garderoby kapsułowej. Świadomie rezygnując z dużych ilości upraszczasz sobie życie, zmniejszasz bałagan w przepełnionej szafie i oszczędzasz czas przy wyborze stroju.Jedną z najbardziej znanych przedstawicielek przekonania, że „mniej znaczy więcej”, jest Caroline Rector. Teksańska blogerka modowa radykalnie zredukowała swoją garderobę: posiada zaledwie 37 ubrań. Proces redukcji zawartości swojej szafy udokumentowała na swojej stronie internetowej „Unfancy”, czym zapoczątkowała nowy trend: garderobę kapsułową. Stawiając na jakość i ponadczasowy design a nie na ilość ubrań, garderoba kapsułowa znalazła wiele zwolenniczek.

Jak skompletować szafę kapsułową, która naprawdę do Ciebie pasuje?

Tworząc garderobę kapsułową masz wiele możliwości uwzględnienia swojej indywidualności. Nie musisz redukować zawartości szafy do jakiejś konkretnej liczby ubrań. Garderoba kapsułowa nie narzuca sztywnych zasad. Chodzi raczej o uproszczenie garderoby, bardziej świadome kupowanie nowych rzeczy i pokazywanie własnego stylu w każdym sezonie. Nic nie szkodzi, jeśli potrzebujesz 42 ubrania a nie 37! A jeśli wystarczy Ci 29 ubrań, to nie musisz na siłę dodawać dalszych części. Celem garderoby kapsułowej jest ułatwić Ci życie, a nie utrudnić.

4 kroki do idealnej garderoby kapsułowej

Najważniejszą podstawą garderoby kapsułowej jest to, że nie propaguje ona jednego uniwersalnego stylu dla wszystkich. Ani nie musisz nosić tylko jednego koloru, ani wyrzucać wszystkich swoich butów ani unikać wzorów. Wręcz przeciwnie! Udoskonalasz swój własny styl tak, aby odzwierciedlało go każde Twoje ubranie. Zamiast kupować dużo i pod wpływem impulsu, wybieraj ubrania mądrze, decydując się na wysoką jakość. Kupuj tylko to, co naprawdę uwielbiasz.

1. Znajdź swój własny styl

Jak to zrobić? Kieruj się swoimi ulubionymi ubraniami. Tymi, które nosisz od lat i to praktycznie bez przerwy. Uwielbiasz ponadczasowy klasyczny wygląd? Czy czujesz się najlepiej w dopasowanych minimalistycznych strojach? Czy chciałabyś mieć ubrania w romantycznym stylu boho? A może po prostu lubisz sportowy luz? Zastanów się, w jakich ubraniach, fasonach i detalach czujesz się najlepiej. Dlaczego? Ponieważ decydowanie o tym, co na siebie włożyć, wymaga energii, którą można zainwestować w ważniejsze rzeczy. Zamiast rano wypróbowywać kilka strojów w nadziei, że znajdziesz ten idealny na dany dzień, zestaw sobie małą garderobę kapsułową z kilkoma fantastycznymi ubraniami. W ten sposób będziesz mogła codziennie nosić swoje ulubione rzeczy.

2. Zacznij od podstawowych ubrań

Podstawowe ubrania są częścią każdej garderoby, ale szczególnie garderoby kapsułowej. Stanowią niczym fundament Twojego stroju. Zacznij więc od wyboru podstawowych ubrań, a potem uzupełnij części, które podkreślą Twój styl. Wybierz rzeczy, w których ładnie wyglądasz i które chciałabyś regularnie nosić. Podstawowe ubrania wcale nie muszą być nudne czy byle jakie. Zwykły T-shirt w paski może mieć skórzane wstawki, koronkowy kołnierzyk, a nawet nadruk z przodu. O szczegółach decyduje Twój osobisty styl. Ważne jest tylko to, aby stworzyć stylistycznie spójną całość. Jeśli chodzi o podstawowe ubrania, koniecznie zwróć uwagę na najlepszą jakość, ponieważ styl podstawowy nigdy nie wyjdzie z mody. Oznacza to, że nie będziesz żałować inwestycji, bo nacieszysz się nią przez długi czas.

3. Poznaj całą zawartość swojej szafy

Zastanów się, co już masz a czego Ci jeszcze brakuje. Najlepszym sposobem jest rozłożenie wszystkich ubrań, dodatków i butów, a także biżuterii na łóżku. Przyjrzyj się wszystkiemu, co nabyłaś i zastanów się, ile na to wydałaś i czego nie nosisz. Może masz wiele topów, ale tylko jedną parę spodni, które pasują do aktualnej pory roku, dobrze leżą i ładnie na Tobie wyglądają? A może większość Twoich butów jest nienoszona? A może masz ulubione dodatki, które możesz założyć do większości strojów?Popatrz na każdą część i zastanów się, czy dzisiaj kupiłabyś ją jeszcze raz. Potem zastanów się, czy założysz ją w przeciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy bądź kiedykolwiek. Szczere odpowiedzi ujawnią, co powinno zostać w Twojej szafie, a co ją tylko i wyłącznie zagraca.

4. Wybierz paletę kolorów i trzymaj się jej

Dobrze skompletowana garderoba kapsułowa nie unika kolorów z zasady. Sekretem sukcesu jest wybór spójnej palety kolorów – takich, w których Ci do twarzy. Wybieraj kolory, które pasują do danej pory roku, a także do Twojego stylu i typu urody . Jeśli odcienie garderoby będą idealne do siebie dopasowane, będziesz mogła łączyć praktycznie wszystkie części swojej garderoby. Dobrym wyborem jest zazwyczaj kolor czarny, biały i niebieski z czerwonymi, różowymi lub żółtymi akcentami. Dobrą podstawą są także naturalne odcienie, takie jak beżowy, khaki i czarny, które można uzupełnić kolorystycznymi akcentami.

CO POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ W GARDEROBIE KAPSUŁOWEJ?

A teraz czas na treść garderoby kapsułowej. Zrób listę z 30 do 40 pozycjami ułożonymi według kategorii. Zacznij od tych rzeczy, które często nosisz i lubisz najbardziej. Ta lista może się oczywiście zmienić, w zależności od pory roku, Twojej sytuacji zawodowej albo życiowej. Jeśli w Twojej garderobie kapsułowej czegoś brakuje, zrób listę zakupów.

Odzież:

dżinsyspodnie z materiałusukienkaspódnicaT-shirttopkoszula lub bluzkasweterżakietpłaszcz

Dodatki:

biżuteriaokulary słoneczneportfelapaszkatorebka

Buty:

sneakersyszpilkisandałkiTe 18 części tworzy fundament garderoby kapsułowej. Możesz zatem dodać jeszcze 19 części, jeśli chcesz skompletować garderobę kapsułową składającą się z 37 części. Dobrą zasadą jest następujący podział: około 25 ubrań, 3 części z kategorii biżuteria, 5 dodatków i 4 pary butów. Ale jak już mówiliśmy: to, czy będziesz miała dwie czy trzy części mniej lub więcej, zależy wyłącznie od Ciebie. Na początku poświęć trochę więcej czasu, aby zdecydować, co najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego stylu życia.

À propos: bielizny dziennej i nocnej, odzieży sportowej i butów trekkingowych nie wliczamy w skład garderoby kapsułowej.