Biustonosz braletka w kolorze białym

Przewodnik po biustonoszach

Jak prawidłowo dobrać biustonosz

Niestety, znalezienie idealnego kształtu biustonosza albo stanika nie jest takie proste, ponieważ każdy biustonosz jest inny. Od momentu ich wynalezienia około 100 lat temu biustonosze bardzo się zmieniły i rozwinęły. Pierwszy biustonosz opatentowała Amerykanka Mary Phelps Jacob 12 lutego 1914 roku. W międzyczasie pojawiło się wiele rodzajów biustonoszy. Można wybierać z bardzo dużej oferty w zależności od: wielkości i kształtu biustu, okazji, typu dekoltu, a także gustu. Dlatego szczegółowo przedstawiamy wszystkie popularne kształty biustonoszy, które obecnie znajdziesz w dziale z bielizną. Poza tym udzielamy kilku rad i pomocnych wskazówek odnośnie kształtu i rozmiaru, żeby ułatwić Ci zakup kolejnego biustonosza.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Biustonosz balkonetka jest kobiecy, seksowny, z dwoma twardymi miseczkami.
  • Biustonosz bez ramiączek idealnie pasuje do dekoltów z jednym lub dwoma odsłoniętymi ramionami.
  • Biustonosz braletka nie przytrzymuje biustu zbyt mocno, ale jest niezwykle wygodny i ma dziewczęcy wdzięk.
  • Biustonosz typu racerback ma skrzyżowane na plecach ramiączka, które dodatkowo podtrzymują biust.
  • Biustonosz sportowy jest bardzo stabilny i nadaje się do uprawiania wszystkich sportów.
  • Biustonosz push-up optycznie powiększa biust.
  • Biustonosz multiway ma na ramiączkach małe haftki, dzięki którym można go zapinać i nosić na różne sposoby.
  • Kupując biustonosz, zaczerpnij rady doświadczonej sprzedawczyni, ponieważ biustonosz o odpowiednim kształcie i rozmiarze wspiera prawidłową postawę i plecy.

BIUSTONOSZ BALKONETKA

Kształt biustonosza:

Ten typ biustonosza ma zazwyczaj miseczki z nieco twardszego materiału, które podtrzymują biust, lekko go unosząc i podkreślając jego naturalny kształt.

Pasuje do:

Biustonosz balkonetka ma często pięknie zaprojektowane miseczki, dzięki czemu są szczególnie seksowne i kobiece. Kształt biustonosza idealnie pasuje do głęboko wyciętych dekoltów. Jeśli miseczki są obszyte koronkami, należy pamiętać, że biustonosz może się odbijać pod ubraniem.

Dla jakiego biustu?

Idealny dla wszystkich kształtów biustu, szczególnie dla większych.

BIUSTONOSZ BEZ RAMIĄCZEK

Kształt biustonosza:

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ biustonosza nie ma ramiączek. Dlatego taki biustonosz ma zazwyczaj wewnątrz, na górnej krawędzi, cienką silikonową tasiemkę, która zapobiega zsuwaniu się biustonosza. Biustonosze bez ramiączek mają też często wyprofilowane miseczki i boczne panele, które nadają ładnych kształtów.

Pasuje do:

Biustonosz bez ramiączek powinien znajdować się w każdej szafie. Możesz go nosić do wszystkich sukienek i bluzek z odkrytymi ramionami. Pasuje zatem idealnie do dekoltów typu carmen oraz do asymetrycznych dekoltów odkrywających jedno ramię. Biustonosz na ramiączkach popsułby wygląd takich strojów.

Dla jakiego biustu?

Jeśli model jest odpowiednio dopasowany, biustonosz bez ramiączek pasuje do wszystkich biustów. W przypadku dużych miseczek najlepiej poradzić się w specjalistycznym sklepie. W przypadku tego kształtu biustonosza najważniejsze jest to, żeby fiszbiny nie wpijały się w biust, taśma pod biustem nie zsuwała się, a miseczki nie odstawały.

BIUSTONOSZ POD T-SHIRT

Kształt biustonosza:

Biustonosz pod T-shirt musi być przede wszystkim wygodny. Dlatego tego typu biustonosze są zazwyczaj bezszwowe i mają wyprofilowane miseczki wypełnione watą, dzięki czemu powstaje gładka sylwetka bez widocznych linii. Często występują w odcieniach nude, dzięki czemu pod ubraniem prawie ich nie widać.

Pasuje do:

Biustonosze pod T-shirt można nosić nie tylko pod T-shirt. Ponieważ pod ubraniem prawie ich nie widać, pasują praktycznie do wszystkiego – zarówno do luźnej bluzki jak i do przylegającej do ciała sukienki.

Dla jakiego biustu?

Biustonosz pod T-shirt jest absolutnie uniwersalny i pasuje do wszystkich kształtów i rozmiarów biustu.

BIUSTONOSZ BRALETKA

Kształt biustonosza:

Braletki to bisutonosze na cienkich ramiączkach, bez drutów i wyprofilowanych miseczek. Są bardzo wygodne i często mają dziewczęcy wdzięk. Jednak nie podtrzymują zbytnio biustu.

Pasuje do:

Biustonosz braletka to właściwie bardzo dobry wybór – świetnie pasuje pod top czy T-shirt. Koronkowe braletki mogą nawet wystawać spod topu. Ze względu na wygodę noszenia nadają się też na przytulne popołudnie w domu czy na długą podróż.

Dla jakiego biustu?

Ponieważ tylko minimalnie podtrzymują biust, biustonosze braletki nadają się szczególnie dla mniejszych biustów o wszystkich kształtach. Pamiętaj, aby wybrać model z regulowanymi ramiączkami i szerokim paskiem pod biustem, aby móc idealnie dopasować biustonosz.

BIUSTONOSZ TYPU PLUNGE

Kształt biustonosza:

Biustonosz tego typu ma bardzo skośne miseczki i wąski mostek, dzięki czemu powstaje niezwykle głęboki dekolt w serek. Stąd bierze się też jego nazwa: angielskie słowo plunge oznacza nurkować.

Pasuje do:

Biustonosze typu plunge są zaprojektowane specjalnie tak, aby były niewidoczne pod głębokimi dekoltami.

Dla jakiego biustu?

Biustonosz optycznie powiększa biust, pasuje więc do małych rozmiarów. Większym biustom może nie zapewnić wystarczającego podtrzymania.

BIUSTONOSZ TYPU RACERBACK

Kształt biustonosza:

Biustonosze typu racerback mają specjalny kształt: ich ramiączka krzyżują się na plecach, tworząc literę Y lub V. Dzięki temu biust jest lepiej podtrzymywany, ponieważ ciężar rozkłada się równomierniej na ramiona i plecy. Poza tym dzięki swojemu kształtowi biustonosz jest bardzo uniwersalny.

Pasuje do:

Ramiączka tego typu biustonosza są węższe i przez to bardziej dyskretne niż w zwykłych biustonoszach. Dlatego biustonosze typu racerback świetnie pasują do topów i sukienek z wyciętymi plecami lub ramiona.

Dla jakiego biustu?

Pasuje do wszystkich kształtów i rozmiarów biustu. Szczególnie wygodny dla większych rozmiarów, ponieważ dodatkowo wspiera biust.

BIUSTONOSZ SPORTOWY

Kształt biustonosza:

Biustonosze sportowe tworzą właściwie własną kategorię, a nawet dziedzinę. Biustonosz sportowy został zaprojektowany tak, aby amortyzować ruch biustu podczas aktywności fizycznej. Z tego powodu ma różne poziomy wsparcia i kompresji. W sklepach można znaleźć różne modele: przeznaczone do dynamicznych treningów i biegania lub bardziej łagodnych sportów, takich jak joga czy pilates. Biustonosz sportowy jest zazwyczaj nieco bardziej obcisły niż zwykły biustonosz, a jego miseczki są dyskretnie wypełnione watą. To sprawia, że sylwetka nie jest spłaszczona, lecz nadal kobieca.

Pasuje do:

Jest odpowiednim wyborem zawsze, gdy ćwiczysz – obojętnie czy na siłowni, czy na macie do jogi, czy na spinningu czy na joggingu. Jeśli uprawiasz sport, powinnaś zawsze nosić specjalny biustonosz sportowy. W ten sposób zapobiegniesz na długą metę uszkodzeniu tkanki łącznej.

Dla jakiego biustu?

Wybór odpowiedniego biustonosza sportowego zależy od Twojej sprawności fizycznej i rodzaju aktywności. Sporty dzieli się na trzy poziomy aktywności: niski, średni i wysoki. Przed kupnem biustonosza sportowego powinnaś zaczerpnąć fachowej rady, aby wybrać komfortowy model o odpowiednim wsparciu dla Twojego biustu.

BIUSTONOSZ PUSH-UP

Kształt biustonosza:

Miseczki biustonoszy push-up mają skośne wkładki albo wkładki żelowe, które pchają biust do środka i do góry. W ten sposób optycznie go powiększają, żeby wyglądał uwodzicielsko.

Pasuje do:

Biustonosze push-up podkreślają seksowny dekolt, dlatego doskonale pasują do głęboko wyciętych topów i sukienek. Oczywiście nie oznacza to, że musisz założyć bluzkę z dekoltem do takiego biustonosza. Wspaniale pasuje też do obcisłego golfa, pod którym zmysłowo podkreśli biust.

Dla jakiego biustu?

Ten biustonosz pasuje do wszystkich kształtów i rozmiarów biustu. Częściej noszą go jednak kobiety, które chcą optycznie powiększyć swój biust.

BIUSTONOSZ TYPU BANDEAU

Kształt biustonosza:

Biustonosze typu bandeau to w zasadzie opaski na biust. Są często wykonane z lekkiej tkaniny bawełnianej i nie mają ani ramiączek, ani zapięć, ani miseczek.

Pasuje do:

Biustonosze typu bandeau nosi się pod topami bez ramiączek albo lekkimi letnimi sukienkami. Ponieważ nie mają ramiączek ani miseczek, biust zachowuje swój naturalny kształt.

Dla jakiego biustu?

Biustonosze typu bandeau nie podtrzymują biustu wcale albo tylko minimalnie. Dlatego nie są najlepszym modelem dla dużych rozmiarów.

BIUSTONOSZ TYPU DEMI

Kształt biustonosza:

Biustonosze typu demi to specjalny krój biustonosza: miseczki zakrywają tylko połowę biustu. Głęboko wycięty i zazwyczaj lekko wypchany biustonosz pięknie modeluje sylwetkę.

Pasuje do:

Biustonosze typu demi idealnie się nadają do głębokich dekoltów w serek, często spotykanych w eleganckich sukniach wieczorowych lub wyrafinowanych topach. Półmiseczki sprawiają, że biustonosz się nie wysunie spod sukienki czy bluzki.

Dla jakiego biustu?

Ten kształt biustonosza pasuje do wszystkich kształtów i rozmiarów biustu.

BIUSTONOSZ NA FISZBINACH

Kształt biustonosza:

Biustonosz na fiszbinach to klasyk wśród biustonoszy. Każda miseczka ma cienką, półokrągłą fiszbinę wykonaną z mocnego materiału albo drutu wszytego w tkaninę. Fiszbiny zwiększają wsparcie biustu.

Pasuje do:

Biustonosze na fiszbinach to, ściśle rzecz biorąc, kategoria nadrzędna: występują we wszystkich typach biustonoszy, począwszy od biustonoszy bez ramiączek, a skończywszy na biustonoszach balkonetkach. Zwykły biustonosz na fiszbinach to klasyczny biustonosz dzienny, który możesz nosić do każdego stroju.

Dla jakiego biustu?

Biustonosze na fiszbinach poleca się szczególnie dla pełniejszych biustów i większych rozmiarów. Kluczowym aspektem jest idealne dopasowanie. Fiszbina nie może wpijać się w skórę ani uwierać podczas noszenia. Dlatego koniecznie zaczerpnij porady, żeby dobrać właściwy rozmiar.

BIUSTONOSZ MULTIWAY

Kształt biustonosza:

Biustonosze multiway, zwane również wielofunkcyjnymi, można nosić na różne sposoby: z prostymi ramiączkami, ze skrzyżowanymi ramiączkami albo z odpiętymi ramiączkami. Ramiączka są wyposażone w małe haczyki, które umożliwiają wszystkie opcje noszenia.

Pasuje do:

Ten typ biustonosza został zaprojektowany, aby spełniać szczególne zadanie: dopasowywać się do wszystkich Twoich stylizacji. Można go idealnie dostosować do swojego stroju – zawsze pozostanie niewidoczny.

Dla jakiego biustu?

Ten typ biustonosza mogą nosić wszystkie kobiety.

NA TO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE BIUSTONOSZA

Dla wielu kobiet kupowanie nowego biustonosza nie jest zbyt emocjonalne. Z sondaży wynika, że około 80 procent kobiet nosi biustonosz w niewłaściwym rozmiarze. Jeśli już w południe marzysz o tym, żeby ściągnąć biustonosz, to znak, że kształt i rozmiar Twojego biustonosza jest źle dobrany. Dobrze dopasowany biustonosz jest niezwykle ważny: może poprawić postawę, złagodzić ból pleców i sprawić, że ubranie będzie lepiej wyglądać. Nie wspominając już o pewności siebie i dobrym samopoczuciu, jakie daje seksowny biustonosz.

WAŻNA JEST PORADA

Dobrze dopasowanego biustonosza nie powinnaś prawie w ogóle czuć. Ale jak znaleźć idealny kształt biustonosza? Po poradę możesz iść do działu z bielizną lub specjalistycznego sklepu. Tak zwana brafitterka wymierzy Cię i dobierze idealny model. A dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze idealnego biustonosza.

OPTYMALNY KSZTAŁT

Pas pod biustem zapewnia większość wsparcia, które daje biustonosz – znacznie więcej niż miseczki czy ramiączka. Nie powinien być zatem ani zbyt luźny, ani zbyt obcisły. Powinien mocno przylegać do ciała. Obwód mierzy się za pomocą taśmy mierniczej, którą umieszczamy wokół tułowia, tuż pod piersiami. Wymierzona wielkość to liczba w rozmiarze biustonosza, na przykład: jeśli rozmiar biustonosza wynosi 75B, to obwód pod biustem wynosi 75 centymetrów. Litera po numerze oznacza rozmiar miseczki.Jeśli masz kobiece kształty, powinnaś wybrać biustonosz z szerokimi ramiączkami i podtrzymującymi fiszbinami. Wyreguluj ramiączka tak, aby przylegały do ciała, nie wpijając się w ramiona. Jak spojrzysz na siebie z boku w lustrze, Twoje piersi powinny znajdować się w połowie odległości między ramionami a łokciami. Jeśli ramiączka ciągle się zsuwają, może to oznaczać, że miseczki Twojego biustonosza są za duże. Dobrą zasadą jest regulowanie ramiączek co sześć miesięcy.

Ważne jest pamiętać o tym, że nawet najwyższej jakości biustonosze nie przetrwają wiecznie. Oczywiście wiele zależy od pielęgnacji. Delikatne pranie ręczne po trzy- do czterokrotnym noszeniu znacznie lepiej wpłynie na żywotność stanika niż cotygodniowe pranie w pralce na programie z wirowaniem. W momencie kiedy pas pod biustem zacznie „wspinać się” po Twoich plecach, czas na nowy biustonosz.