Mężczyzna i kobieta uczą się na temat dresscode

Dresscode: dopasowanie stroju do okazji

Najważniejsze zasady w skrócie

Wybór idealnego stroju już sam w sobie bywa niełatwy. A gdy na dodatek pada słowo „dress code”, presja staje się jeszcze większa. Wiedza o odpowiednim dress codzie oszczędzi Ci nerwów i przyniesie korzyści. Co prawda w dzisiejszych czasach już tylko w nielicznych biurach panuje obowiązek noszenia krawata, a moda codzienna jest bardzo swobodna, to i tak zdarzają się sytuacje, kiedy nieodpowiednim wyglądem możesz niechcący zwrócić na siebie uwagę. W najgorszym wypadku zamkną się przed Tobą drzwi – w samym tego słowa znaczeniu może jedynie na festiwalach operowych lub w ekskluzywnych klubach brytyjskiej klasy wyższej, ale w przenośni na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ważnej prezentacji, bankietu lub uroczystej imprezy, gdzie odnośnie odpowiedniego stroju obowiązują też niepisane reguły. Wiedza o zasadach dress code'u w takich sytuacjach z pewnością będzie plusem. W końcu nic nie jest tak kompromitujące jak uczucie, że jest się nieodpowiednio ubranym. Aby nic takiego Ci się nie zdarzyło, zebraliśmy najważniejsze reguły dress code'u, które możesz zastosować przed ważnymi terminami czy zaproszeniami. Pomożemy Ci rozszyfrować wszystkie kwestie związane z dress code'em. Będziesz więc mogła w przyszłości uniknąć modowych wpadek.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Im bardziej formalna okazja, tym ciemniejsze powinny być Twoje ubrania.
  • Luźny piątek (Casual Friday) w wielu konserwatywnych branżach wprowadza weekend, zezwalając na uniknięcie standardowego stroju biurowego.
  • Swobodny styl biznesowy (Business Casual) jest stylowy, ale niezbyt formalny, natomiast elegancki styl codzienny (Smart Casual) powinien być noszony na specjalne okazje firmowe.
  • Black Tie to bardzo formalny dress code, obowiązujący na uroczystych wieczornych imprezach.
  • White Tie to najbardziej formalny dress code, obowiązujący podczas ważnych wydarzeń z udziałem osób o wysokiej, a nawet królewskiej randze.
  • Odpowiedni strój do teatru zależy od rodzaju sztuki i powinien być na przykład bardziej formalny, jeśli idziesz do opery niż na musical.

Dresscodes: dogmat czy świadomość stylu?

Dress code to, mówiąc w skrócie, zasady dotyczące ubioru. Łączy się więc zawsze z jakimiś ograniczeniami. Mimo tego, w życiu codziennym jesteśmy otoczeni wieloma zasadami dotyczącymi ubioru: mundur policyjny, fartuch lekarski czy też strój na imprezę, dobrany tak, aby surowy bramkarz wpuścił nas do klubu.

Podobnie jest w przypadku imprez towarzyskich. Na elegancki bankiet panowie tradycyjnie zakładają smoking, a panie wieczorową suknię. A w konserwatywnych branżach wciąż obowiązuje garnitur lub garsonka podczas formalnych spotkań biznesowych. Pomaga tu prosta zasada: im bardziej formalna okazja, tym ciemniejsze powinno być ubranie. I mimo że wiele zasad dotyczących ubioru się rozluźniło wraz z buntem lat 60. przeciwko wszelkim konwenansom, to ostatecznie odpowiedni strój, uwzględniający na przykład życzenia gospodarza, jest kwestią grzeczności. A jak wszyscy wiemy, grzeczność nigdy nie wychodzi z mody!

Swobodny dress code na luźny piątek

Luźny piątek (Casual Friday) w wielu konserwatywnych branżach już od ponad sześćdziesięciu lat wprowadza pod kątem mody weekend. Tradycja ubierania się w ten dzień mniej elegancko powstała na przełomie lat 40. i 50. w Stanach Zjednoczonych, kiedy zaczęły powstawać biura otwarte. Celem było podniesienie postawy moralnej pracowników. Musiało jednak upłynąć trochę czasu, aby ten pomysł dotarł do Europy. Podczas gdy luźny piątek przyjął się w Ameryce nawet w bankach już w latach 70., w Europie przełom nastąpił dopiero w latach 90. wraz ze swobodną Nową Gospodarką – dopiero wtedy branża finansowa nabrała dystansu do garniturów i garsonek.

Luźny piątek pozwala uniknąć standardowego stroju, składającego się z białej koszuli, krawata i czarnego garnituru. Klasycznymi alternatywami stały się: marynarki na co dzień, kardigany, koszulki polo, golfy i chinosy. To samo dotyczy ubioru kobiet. Zamiast bardzo formalnej garsonki w stonowanym kolorze w piątek możesz też sięgnąć po klasyczne dżinsy w połączeniu z jedwabną bluzką lub dzianinowym swetrem o drobnym splocie. Zezwolone są także nieco odważniejsze kolory. W tym przypadku zwróć jednak uwagę na klasyczne fasony: aby zrównoważyć ekstrawagancki odcień, wybierz na przykład elegancką sukienkę etui.

Elegancko czy swobodnie? Jak ubierać się do pracy?

Zasady ubioru w sferze biznesu mają często mało przystępne nazwy, takie jak: Business Casual czy Smart Casual. Brzmią podobnie, ale różnią się małymi detalami.

Business Casual, po polsku zwany swobodnym stylem biznesowym, odnosi się do stylowego, ale nie przesadnie formalnego wyglądu. Postaraj się wyglądać bardziej elegancko niż na co dzień, ale nadal swobodnie. Z reguły duże firmy, banki i kancelarie wychodzą z założenia, że zadbany wygląd wśród współpracowników jest czymś oczywistym. Równocześnie ufają, że pracownicy sami wiedzą, jak formalnie powinni się ubrać na dane spotkanie. Swobodny styl biznesowy będzie odpowiedni na normalny dzień pracy.

Idealnie sprawdzi się na przykład garnitur z koszulką polo, koszulą z tkaniny chambray albo golfem czy też sportowa marynarka w połączeniu ze spodniami z materiału. Krawat można pominąć. W modzie damskiej luźny piątek oznacza, że można zrezygnować z granatowej garsonki z białą bluzką. Modnie skrojone spodnie z materiału, na przykład chinosy albo spodnie z wysokim stanem, pomarszczonym jak papierowa torba, i do tego lejąca się bluzka albo wąski sweterek też wyglądają poważnie i profesjonalnie, ale luźniej i bardziej kobieco.

Smart Casual z kolei, czyli elegancki styl codzienny, jest nieco bardziej formalny. Zasady tego dress code’u obowiązują podczas specjalnych terminów biznesowych: spotkania z ważnym klientem albo z prezesem czy też rozmowy kwalifikacyjnej. Na takich spotkaniach zależy nam na tym, aby nasz wygląd był przekonujący. Zainwestuj więc w swój strój trochę więcej czasu i staranności. Garnitur wygląda z poszetką lub modnym krawatem od razu poważniej. A do sukienki etui możesz włożyć żakiet od kompletu i czółenka zamiast butów na płaskim obcasie. Jedwabna sukienka z wysokim dekoltem lub jedwabna bluzka w połączeniu ze spodniami z materiału w delikatnym odcieniu to także doskonały pomysł na elegancki strój codzienny.

Black tie i white tie: jak rozszyfrować dress code?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na wesele, galę czy inna uroczystość, jeśli na zaproszeniu zostanie określony dress code – Black Tie, White Tie albo „garderoba wieczorowa” – może to początkowo wywołać lekką niepewność.

Black tie a strój męski

Black Tie dosłownie znaczy „czarny krawat”, a jako pojęcie dress code’u odnosi się do bardzo formalnego ubioru, który obowiązuje na uroczystych imprezach wieczorowych. Mężczyźni zakładają smoking zamiast standardowego garnituru. Najlepiej, aby smoking był czarny lub granatowy. Do tego biała koszula i czarna mucha oraz eleganckie skórzane buty. Aby stylizacja była idealna, możesz też założyć czarną kamizelkę lub pas do smokingu.

White tie a strój męski

White Tie, czyli właściwie „biały krawat”, jest najbardziej formalnym dress code’em. Królujący wśród dress code’ów White Tie obowiązuje na przykład na balach, galach i bankietach państwowych. White Tie obowiązuje podczas bardzo ważnych wydarzeń a także, gdy zaproszeni są goście wysokiej rangi, nawet królewskiej. Dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak trzeba się ubrać na tak wyjątkową okazję, by nie czuć się nie na miejscu. Mężczyźni zakładają czarny frak, białą koszulę smokingową i białą kamizelkę oraz czarne spodnie smokingowe z wysokim stanem. Obowiązkowo zakładają też białą muchę. Inne możliwe, choć niekonieczne dodatki to: białe rękawiczki i cylinder.

Black tie & white tie a strój damski

O ile w przypadku mężczyzn oba dress code’y są dość jasne – najbardziej widoczna różnica to czarna i biała mucha – o tyle w przypadku kobiet sytuacja jest nieco trudniejsza. Oba dress code’y oznaczają dla kobiet zazwyczaj długą suknię wieczorową. W przypadku dress code’u Black Tie można też założyć elegancką sukienkę koktajlową – jest to opcją szczególnie dla tych kobiet, który nie czują się dobrze w sukniach do ziemi. Upewnij się, że Twój wybór będzie na miejscu: sukienka do kolan, w klasycznym kolorze, takim jak czarny lub w odcieniu kamieni szlachetnych, o kobiecej sylwetce. Możesz też założyć koronkową sukienkę koktajlową, aby Twój wygląd był bardziej odświętny.

Jeśli jednak obowiązuje dress code White Tie zdecydowanie musisz włożyć wieczorową suknię do ziemi. Inaczej nie będziesz odpowiednio ubrana na tej wybornej imprezie. Pomyśl o strojach, które znasz z czerwonego dywanu w Cannes lub Hollywood. Twój strój powinien być absolutnie klasyczny, atrakcyjny i kobiecy. Możesz założyć nawet luksusowe stroje haute couture. Klasyczny kolor stroju galowego to czarny. Będzie więc zawsze właściwym wyborem. Możesz jednak wybrać także inne kolory, takie jak biały, czerwony lub odcienie metaliczne.

Jeszcze jedna wskazówka na koniec: Jeśli spotka Cię to szczęście i będziesz zaproszona na takie wydarzenie, nie daj się zestresować przez zasady dress code’u. Po prostu ubierz się odpowiednio i ciesz się blaskiem imprezy.

Dresscode w teatrze

Teatr to miejsce sztuki i kultury, klasycznej i współczesnej. Wyjście do teatru jest zawsze czymś wyjątkowym. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na elegancki strój. Jeśli chodzi o dress code, nie powinnaś niczego pozostawiać przypadkowi. Oczywiście należy wziąć pod uwagę rodzaj teatru i sztuki.

Jeśli idziesz na klasyczną sztukę, możesz zastosować się do następujących wskazówek stylizacyjnych: mężczyźni zakładają marynarkę, pasującą koszulę i spodnie z materiału. Kobiety zakładają prostą sukienkę etui i łączą ją z żakietem lub bolerkiem oraz elegancką kopertówką. Inaczej ubieramy się do opery, zwłaszcza na premierę. W tym przypadku mężczyźni powinni sięgnąć po ciemny garnitur, białą koszulę i krawat. Jeśli jest to opera światowej sławy, mogą nawet założyć smoking. Kobiety mogą zdecydować, czy wolą zabłysnąć w wieczorowej sukni do ziemi, czy wolą czuć się bardziej komfortowo w sukience koktajlowej do kolan.

Dress code jest dużo swobodniejszy, gdy idziemy na musical. Ponieważ musicale bywają kolorowe, krzykliwe i ekstrawaganckie, możesz nadać swojemu strojowi luźny charakter. Chinosy, dżinsy, spodnie sztruksowe, spódnice i kardigany – wszystko to można ubrać, idąc na musical.