Niebieska koszula i krawat w paski

Jak zawiązać krawat?

Instrukcja wiązania krawatu krok po kroku

„Dobrze zawiązany krawat to pierwszy ważny krok w życiu – powiedział pisarz Oscar Wilde na temat tego często uwielbianego – lub znienawidzonego – męskiego dodatku. Często znienawidzonego, ponieważ w przypadku krawata chodzi oczywiście przede wszystkim o dobre wiązanie i perfekcyjny węzeł. Przy uroczystościach, wieczornych spotkaniach, czy rozmowie kwalifikacyjnej: mężczyźni, którzy nie mają doświadczenia w noszeniu krawatów, mogą się szybko zdenerwować. Nasz doradca wyjaśnia, jak pod presją czasu lub też bez niej zawiązać perfekcyjny węzeł oraz jakie wiązanie pasuje do danego kołnierzyka.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Do węzłów krawata dla początkujących zalicza się węzeł prosty oraz węzeł kent. Można się ich szybko nauczyć, a ich wykonanie nie zajmuje dużo czasu
  • Kolejnym stopniem trudności jest prosty węzeł windsorski, który jest określany mianem ponadczasowego klasyka.
  • Królewska dyscyplina wiązania krawata obejmuje podwójny węzeł windsorski oraz węzeł księcia Alberta, zwany również węzłem Victorii.

Różne węzły krawata

Węzeł prosty

Nazwa węzła krawata: „węzeł w czwórkę” lub węzeł prosty

Charakterystyka węzła: węzeł prosty („węzeł w czwórkę”) można zawiązać bez większego wysiłku i jest bardzo lubiany ze względu na swoją delikatną asymetrię. Toczą się spory na temat jego pochodzenia. Najczęściej opowiadana historia głosi, że ten węzeł krawata zawdzięcza swoją nazwę woźnicom z XVIII wieku. Ponieważ z reguły w jednej ręce musieli trzymać lejce czwórki koni, podczas gdy drugą ręką musieli zawiązać szalik, ten węzeł krawata zaczęto określać mianem „węzła w czwórkę”. Faktem jest, że węzeł prosty jest najczęściej wybieranym i najprostszym węzłem i można go zawiązać na prawie wszystkich krawatach.

Pasujące kołnierzyki: ponieważ węzeł prosty zwęża się stożkowo, jest on szczególnie odpowiedni do wąskich kołnierzyków takich jak kołnierzyk kent. Przy szerszych krawatach węzeł ten można również stosować przy kołnierzykach new kent.

Instrukcja: wiązanie węzła prostego

Położyć krawat na szyi. Umieścić szeroką część na wąskiej części.

Szeroką częścią od spodu owinąć wąską część i przełożyć szeroką część nad ręką.

Szeroką część poprowadzić od tyłu przez pętlę w kształcie litery V i pociągnąć ją ku dołowi.

Zacisnąć węzeł krawata, sprawdzić jego długość, wyprostować kołnierzyk koszuli – gotowe!

Prosty węzeł windsorski

Nazwa węzła krawata: węzeł półwindsorski lub prosty węzeł windsorski (niekiedy nazywany również węzłem tureckim lub węzłem półangielskim)

Charakterystyka węzła krawata: węzeł półwindsorski idealnie nadaje się do wąskich, cienkich krawatów. Jest on delikatniejszy niż jego starszy brat, podwójny węzeł windsorski, i ma szeroki, trójkątny kształt.

Pasujące kołnierzyki: węzeł półwindsorski nadaje się do szeroko rozstawionych kołnierzyków, takich jak kołnierzyki typu cutaway lub kołnierzyk new kent.

Instrukcja: wiązanie węzła windsorskiego

Załóż krawat na szyję.

Szeroką część połóż na wąskiej części i poprowadź od spodu przez pętlę w kształcie litery V.

Wyprostuj szeroką część i od spodu poprowadź wokół dłoni, która przytrzymuje węzeł.

Szeroką część połóż od spodu na palcach i od przodu przeciągnij przez pętlę w kształcie litery V.

Zaciśnij szeroką część, tak aby powstał pierwszy węzeł.

Szeroką część poprowadź od spodu wokół dłoni, która trzyma węzeł, tak aby przy palcach utworzyła się pętla. Szeroką część od spodu przeciągnij przez pętlę w kształcie litery V.

Szeroką część przeciągnij od spodu przez pętlę przy palcach. Zaciśnij krawat, wyprostuj kołnierzyk koszuli – gotowe!

Podwójny węzeł windsorski

Nazwa węzła krawata: podwójny węzeł windsorski swoją nazwę zawdzięcza księciu Windsoru, który co prawda nie wymyślił tej bardziej skomplikowanej techniki, lecz był znany z noszenia krawatów z grubym węzłem. Pierwotnie ten wariant pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Charakterystyka węzła krawata: podwójny węzeł windsorski idealnie nadaje się do wąskich i cienkich krawatów. Umożliwia zawiązanie grubego węzła i jest klasykiem na eleganckich uroczystościach. W porównaniu z węzłem prostym wyróżnia się on przede wszystkim szerokością.

Pasujące kołnierzyki: z powodu swojej grubości podwójny węzeł windsorski podobnie jak prosty węzeł windsorski jest odpowiedni do szerokich kołnierzyków takich jak kołnierzyki typu cutaway lub kołnierzyki new kent.

Wskazówka: ponieważ mowa o podwójnym węźle, w celu jego zawiązania potrzebna będzie duża część szerokiego końca. W związku z tym na początku wiązania należy ułożyć krawat w taki sposób, aby jego dłuższa część zwisała z prawej strony.

Instrukcja: wiązanie podwójnego węzła windsorskiego

Podwójny węzeł windsorski

Krok 1: Załóż krawat na szyję w taki sposób, aby szerszy koniec znajdował się po prawej stronie. (Musi być dłuższy niż wąski koniec.)

Krok 2: Połóż szeroką część krawata na wąskiej części.

Krok 3: Przeciągnij szeroką część przez pętlę w kształcie litery V na szyi.

Krok 4: Pociągnij szeroką część w prawo pod wąską częścią.

Krok 5: Teraz chwyć szeroki koniec i przełóż go na lewą stronę pod połową węzła.

Krok 6: Szeroką część (z lewej strony) przełóż przez pętlę w kształcie litery V wokół szyi i pozostaw tak, aby zwisała pod spodem po prawej stronie.

Krok 7: Umieść krawat z przodu węzła.

Krok 8: Przeciągnij szeroką część do tyłu przez pętlę w kształcie litery na szyi i przez pętlę, która utworzyła się na palcach.

Krok 9: Zaciśnij krawat na szyi.

Wiązanie krawata - perfekcyjny rezultat

Perfekcyjny rezultat osiągniesz wtedy, gdy szeroki koniec przykryje co najmniej wąski koniec krawata. Przy węzłach krawata należy zwrócić uwagę na to, by koniec krawata dotykał klamry paska lub nawet delikatnie ją zakrywał. W idealnym przypadku węzeł krawata powinien być ułożony w taki sposób, by rogi koszuli nie odstawały od przodu koszuli, i znajdować się dokładnie w trójkącie między dwoma wyłogami kołnierzyka – i tam pozostać. Niezależnie od tego czy najwyższy guzik koszuli jest zapięty, czy też nie.

Jeśli już zawiązałeś krawat, powinieneś skupić się na jego stylizacji. Pożądany wygląd węzła uzyskasz, gdy przed dokładnym dopasowaniem krawata do obwodu szyi delikatnie naciśniesz małe wgniecenie na górze szerokiego końca. W fachowym żargonie to niewielkie wciśnięte wgłębienie poniżej węzła nazywa się łezką. Dzięki temu wiązanie wydaje się pełniejsze i obszerniejsze, a jednocześnie jest jeszcze bardziej eleganckie.