Swetry na wieszakach

Porządek w szafie z ubraniami

Najlepsze wskazówki

Już długo przed międzynarodowym sukcesem Marie Kondo, autorki beststellera i ekspertki od sprzątania, wiedziałyśmy, jak ważny jest porządek. Uporządkowana szafa pozwala zaoszczędzić wiele czasu i nerwów, a odpowiedni system porządkowania ubrań pomaga łatwiej znaleźć dany strój. W końcu kto potrafi szybko skompletować idealną kreację, jeśli T-shirty piętrzą się pod bluzkami, swetry pod letnimi topami, a dżinsy pod szortami? Zdradzimy Ci kilka prostych trików, dzięki którym uporządkujesz i doskonale zorganizujesz swoją szafę. Dzięki naszemu poradnikowi stworzysz porządek w szafie krok po kroku. Dajemy słowo!

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Przynajmniej raz w roku dokładnie przejrzyj zawartość swojej szafy i zlikwiduj wszystko, czego już nie nosisz.
  • Poukładaj wszystkie rzeczy według kategorii i powkładaj swoje ulubione ubrania na przód szafy.
  • Kaszmir, jedwab i dzianina powinny być złożone, a kurtki, garnitury, spódnice, bluzki i koszule powinny wisieć.
  • Masz mało miejsca w szafie? To poukładaj ubrania według sezonu i wyślij aktualnie niepotrzebne „na wakacje”.

Porządkujemy szafę krok po kroku

Chciałabyś mieć większy porządek w szafie? Zabierzmy się za to wspólnie!

Krok 1: Wybierz termin

Umieść w kalendarzu termin, którego już nie zmienisz. Poświęć odpowiednio dużo czasu na uporządkowanie swojej szafy. Po uporządkowaniu rzeczy potrzebny Ci będzie jeszcze czas na pozbycie się ubrań, których już nie nosisz.

Krok 2: Wyciągnij wszystko z szafy

Aby dokładnie wiedzieć, co masz w szafie, najpierw wyjmij z niej wszystkie ubrania. Nie kładź wszystkiego na jeden stos. Już na tym etapie opłaca się z grubsza posegregować ubrania na: sukienki, bluzki, spodnie i bieliznę.

Krok 3: Zlikwiduj to, czego już nie nosisz

Następny krok jest dla wielu z nas najtrudniejszy: eliminowanie tych ubrań, których nie będziemy już nosić. Z czym mogę się rozstać? Zacznij od rzeczy, które mogą pozostać w szafie, czyli od ubrań, które nosisz regularnie. Dodaj do tego swoje ulubione rzeczy z pozostałych sezonów oraz te, które bardzo lubisz nosić, ale które wymagają drobnych napraw.

Nasze wskazówki dotyczące eliminowania nienoszonych rzeczy:

  • Rzeczy codziennych, których nie nosiłaś przez rok, prawdopodobnie nie zabraknie Ci też w przyszłości. Są to „zaborcy szafy”, ponieważ zabierają przestrzeń w szafie i niszczą nawet najlepszy system organizacji ubrań.

  • Przymierz wszystkie rzeczy, które chcesz zatrzymać i zastanów się, czy podobasz się sobie w nich. Bądź w tej kwestii realistką. Zadaj sobie za każdym razem następujące pytania: Czy nadal noszę to ubranie? Czy nadal mi się podoba? Czy nadal mi pasuje? Czy posiadam podobną lub identyczną rzecz?

  • Podziel ubrania na trzy kategorie:
    1. ubrania, które chcę zatrzymać
    2. ubrania, które chcę sprzedać
    3. ubrania, których chcę się pozbyć.

Krok 4: Uporządkowanie szafy za pomocą systemu

Po odłożeniu na bok rzeczy, których już nie nosisz, posegreguj pozostałe ubrania. Co chcę włożyć do szafy i gdzie? Układanie ubrań według kolorów, rozmiarów czy kategorii nie przekonuje Cię? W takim razie chcielibyśmy Cię do niego przekonać. Dobrze posegregowana zawartość szafy ułatwia odnalezienie poszczególnych ubrań i pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Uporządkuj ubrania według kategorii i koloru

Teraz poukładaj wszystkie rzeczy według kategorii: swetry, T-shirty, spodnie na czas wolny, sukienki, odzież do biura, dodatki, dżinsy, szorty, spódnice itd. i zdecyduj, gdzie najlepiej przechowywać każdą grupę ubrań. Na przykład: spodnie powiesić w szafie, a swetry poskładać i włożyć do szuflady. Poszczególne kategorie ubrań możesz poukładać według kolorów: od jasnego do ciemnego. Układając rzeczy grupami prędko się zorientujesz, ile miejsca potrzebujesz i jak najlepiej je przechowywać.

Wskazówka na większy porządek: aby zapamiętać nowy system w szafie, możesz go sfotografować albo oznaczyć odpowiednio półki. Dzięki „półce na spodnie”, „półce na koszulki” i „półce na buty” łatwo się odnajdziesz w nowym systemie. Taki system organizacyjny pomaga też uporządkować ubrania na wieszakach. Zacznij od spodni, a skończ na płaszczach.

Jak wprowadzić system porządkowania ubrań?

Miejsce w szafie, do którego trudno dotrzeć, to często zmarnowana przestrzeń. Bo w przypadku rzeczy, które przechowujesz na samym tyle lub górze szafy, zazwyczaj obowiązuje zasada „co z oczu, to z serca”. Ułóż tu ubrania, które używasz najrzadziej. A te ubrania, które chętnie nosisz, umieść w zasięgu ręki. Jest to łatwe dzięki dobremu systemowi porządkowania ubrań: ulubione rzeczy kładziemy na wysokości oczu i na przodzie szafy. Dzięki temu nie będziesz musiała ich szukać. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, nie wieszaj wieszaków na ubrania zbyt blisko siebie i układaj ubrania tak, aby się nie piętrzyły zbyt wysoko.

Lepiej wieszać czy składać ubrania?

Kaszmir i jedwab, tkaniny z zawartością streczu oraz dzianiny należy złożyć i w ten sposób je przechowywać, aby nie straciły swojego kształtu. Składając ubrania na jednolitą wielkość zaoszczędzisz miejsca w szafie. Luźne spodnie, takie jak dżinsy i chinosy łatwo się przechowuje i można je bez problemu złożyć.

Z kolei kurtki, garnitury, spódnice, bluzki i koszule lepiej przechowywać na wieszakach. Jeśli nie masz już miejsca na powieszenie koszul i bluzek, złóż je. Krawaty przechowuje się na specjalnym wieszaku na krawaty albo po wewnętrznej stronie drzwi szafy.

Nasza wskazówka: użyj tektury przy składaniu ubrań

Wytnij kawałek odpowiednio dużej tektury i użyj jej przy składaniu ubrań. W ten sposób wszystkie złożone ubrania będą miały te same wymiary. Aby uniknąć niepotrzebnych zagnieceń na szczególnie delikatnych rzeczach, można je dodatkowo zawinąć w białą bibułkę.

Bardzo ważne: odpowiednie wieszaki

Nie wszystkie wieszaki na ubrania są takie same. Oto 4 wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego wieszaka:

Wskazówka nr 1: wybierz wieszak w zależności od ciężaru i kształtu ubrania

Wieszaki należy zawsze wybierać w zależności od ciężaru i kształtu ubrania: im cięższe ubranie, tym solidniejszy wieszak. Wieszaki na bluzki wybieramy w zależności od szerokości ramion, zwracając uwagę na to, aby nigdy nie były szersze niż ubranie. W przeciwnym razie z czasem doprowadzi to do powstania nieestetycznych wgnieceń w tkaninie. Do ciężkich ubrań, takich jak marynarki i kurtki, można użyć specjalnych wieszaków obszytych materiałem. Spodnie należy zawsze wieszać na wieszakach na spodnie, aby uniknąć zagnieceń.

Wskazówka nr 2: wieszaki na dodatki

Dodatki też można powiesić w szafie na wieszakach. Ponieważ zazwyczaj niewiele ważą, można umieścić kilka na raz na specjalnych wieszakach. Mała wskazówka dla majsterkowiczek: ze zwykłego wieszaka na ubrania i kilku klamerek albo kółek od zasłon pod prysznic można szybko samemu zrobić wieszak na dodatki.

Wskazówka nr 3: gumki zapobiegają ślizganiu się

Aby bluzki z szerokim dekoltem nie zsuwały się z wieszaków, wystarczy owinąć końce wieszaka plastikowymi gumkami.

Wskazówka nr 4: zawleczki od puszek po napojach stworzą więcej miejsca w szafie

Zamiast wieszać wszystkie wieszaki obok siebie, można efektywniej wykorzystać przestrzeń w szafie. Jak? To proste: weź zawleczki od puszek po napojach i powieś je na szyjce wieszaków. W otwór możesz wsunąć kolejny wieszak i w ten sposób lepiej wykorzystać przestrzeń w szafie.

5 dodatkowych wskazówek na jeszcze lepszy porządek w szafie

Robimy porządek w szafie:

Wskazówka nr 1: małe pudełka pomagają utrzymać porządek

Dodatki można o wiele łatwiej znaleźć, jeśli mają swoje stałe miejsce w szafie. To, czego nie da się złożyć ani powiesić, najlepiej przechowywać w pudełkach lub małych koszyczkach. Dzięki temu paski, skarpetki, jedwabne szale, czapki, a nawet bielizna mają swoje stałe miejsce w szafie i nie powstaje bałagan.

Wskazówka nr 2: nie układaj ubrań zbyt ciasno

Pojedyncze rzeczy powinny mieć zawsze wystarczająco dużo miejsca i wisieć luźno, aby długo były świeże i gładkie. W przypadku poskładanych ubrań i poukładanych na kupkę, należy wziąć pod uwagę ich ciężar. Zawsze umieszczaj małe i lekkie rzeczy na górze, a ciężkie, na przykład dzianinowe, na dole. Półki teleskopowe to także dobry trik, jeśli Twoja szafa jest już pełna. Praktyczne deski po prostu się wysuwa i montuje między ścianami bocznymi. W ten sposób w mgnieniu oka powstaje nowa przestrzeń, na której możesz porządnie poukładać swoje ubrania.

Wskazówka nr 3: odzież sezonową przechowuj gdzie indziej

Czy w Twojej szafie puchowy płaszcz wisi obok letniej sukienki? Można to lepiej rozwiązać, ponieważ ubrania, które nosisz tylko sezonowo, zajmują cenną przestrzeń w Twojej szafie przez co najmniej pół roku, tym samym psując porządek. Aby wysłać część garderoby na zimowe lub letnie wakacje, zalecamy zapakować czyste rzeczy w pudełka lub bawełniane torby, a szczególnie delikatne rzeczy zawinąć w bibułę. Alternatywą jest zapakowanie garderoby w worki próżniowe, co oszczędza miejsce. Nadają się one zwłaszcza do przechowywania niewrażliwej odzieży oraz dodatków i niezawodnie chronią przed kurzem i molami. Na koniec dodaj do opakowania saszetkę zapachową, aby zapobiec zapachowi stęchlizny, i przechowuj całość w ciemnym, chłodnym oraz suchym miejscu.

Wskazówka nr 4: co zrobić z ubraniami, których chcesz się pozbyć?

Zlikwidować nie znaczy wyrzucić. Ubrania, które nie są zniszczone, możesz sprzedać albo w sklepie z używaną odzieżą, albo na odpowiednich platformach internetowych. Może uda Ci się też sprawić komuś przyjemność taką rzeczą albo przekazać na cele charytatywne. Aby to zrobić, w każdym dużym mieście można znaleźć kontener na odzież, do którego można po prostu wrzucić używane ubrania i w ten sposób przekazać je osobom potrzebującym. Alternatywą są też firmy recyklingowe, które dbają o to, aby stare tekstylia wróciły do cyklu gospodarczego. Jest to bardziej zrównoważone ekologicznie niż wyrzucanie ubrań do odpadów domowych.

Wskazówka nr 5: jak utrzymać porządek w szafie?

Cenna wskazówka na przyszłość: im częściej będziesz pracować nad porządkiem w swojej szafie, tym mniej czasu zajmie Ci ponowne porządkowanie. Przeglądaj raz w miesiącu swoją szafę i rób małe porządki Może podczas pierwszego porządkowania przeoczyłaś jakieś niepotrzebne rzeczy? Po kilku tygodniach zadaj sobie te same pytania i zdecyduj, czy dana rzecz ma zostać w Twojej szafie, czy nie. A następnym razem, gdy nie będziesz mogła znaleźć jakiegoś ważnego ubrania, odbierz to jako znak, że czas na kolejne porządki.