Damska marynarka z lnu

Jak prać len?

Pranie, suszenie i prasowanie lnu

Len to jedna z najstarszych tkanin. Zwiewny materiał jest bardzo popularny, zwłaszcza latem jako tkanina zwiewnych ubrań. Mimo wielu pozytywnych właściwości, ma niestety opinię stosunkowo trudnego w pielęgnacji, co nie jest prawdą. Szczególnie jasny len staje się dzięki częstemu praniu jaśniejszy, ładniejszy i bardziej miękki. Także pranie farbowanych rzeczy lnianych jest proste, gdy zna się kilka podstawowych zasad. Szczególnie w ostatnich kilku latach len, czyli szlachetne włókno naturalne, powróciło do mody. Czy to w ramach prostolinijnego stylu skandynawskiego, czy romantycznego wyglądu letniego – aktualnie trudno nie napotkać się na len w modzie. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę liczne zalety materiału. Tkanina jest nie tylko wytrzymała, ale też z natury antybakteryjna, antystatyczna i regulująca temperaturę ciała. Dzięki temu len jest idealnym materiałem, zwłaszcza na gorącą porę roku, ponieważ działa na skórę lekko chłodząco i nie powoduje pocenia się nawet w największe upały. Niemniej jednak od czasu do czasu trzeba wyprać lniane ubrania, obrusy oraz pościele. Abyś mogła długo cieszyć się swoimi lnianymi tekstyliami, zebraliśmy pomocne wskazówki dotyczące pielęgnacji lnu, dzięki którym będziesz mogła prawidłowo prać i prasować len.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Len jest bardzo wszechstronny: antyalergiczny, antybakteryjny i ekologicznie zrównoważony.
  • Jak nie uszkodzić lnu w pierwszym praniu? Najlepiej zamocz tkaninę na noc w dużej ilości wody. Dzięki temu włókna nie połamią się podczas pierwszego prania.
  • Len jest jako tkanina naturalna stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Należy jednak trzymać lniane ubrania z daleka od suszarki bębnowej.
  • Prasowanie lnu: najlepiej prasować len po każdym praniu, gdy tkanina jest jeszcze wilgotna.

Czy len można prać?

Mimo że len jest włóknem odpornym na zużycie, trzeba go ostrożnie i delikatnie prać. Ale nie martw się, jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek dotyczących jego pielęgnacji, pranie lnu nie będzie ani czasochłonne, ani pracochłonne.

Len można bez problemu prać w pralce. W przypadku lnianych ubrań wybierz zawsze program do rzeczy delikatnych. W przypadku bardzo delikatnych tkanin lnianych, na przykład cienkich chust czy apaszek, lepiej zrezygnować z wirowania, a najlepiej wyprać odzież ręcznie.

Jeśli chcesz wyprać len w pralce, nigdy nie ustawiaj wirowania na ponad 600 obrotów na minutę. Wyższa ilość obrotów usuwa zbyt dużo wilgoci z włókien i utrudnia prasowanie. Ponadto przez zbyt silne ruchy mechaniczne mogą powstać małe węzełki na tkaninie, których nie da się usunąć po praniu. Aby chronić materiał, zaleca się również napełnianie pralki tylko do połowy.

Wskazówka: jak prać len w pralce

Jeśli chcesz mieć pewność, że nawet delikatne rzeczy lniane nie zostaną uszkodzone w praniu, włóż je do woreczka do prania. Nawiasem mówiąc, może to być stara biała bawełniana poszewka na poduszkę. Ponadto pamiętaj, aby lniane tkaniny zawsze dokładnie wypłukać, po każdym praniu ręcznym czy też w pralce.

W jakiej temperaturze prać len?

Len można prać, ale w jakiej temperaturze? Jeśli chodzi o właściwe pranie lnu, niefarbowany len wytrzyma całkiem wysoką temperaturę. Białe tkaniny lniane można teoretycznie prać nawet bez problemu w temperaturze 95 stopni. Jest to wielką zaletą, szczególnie w przypadku pościeli czy obrusów. Jednak często wygotowywanie może rozjaśnić biały len, dlatego lepiej prać go w temperaturze 60 stopni, jeśli nie jest zbyt brudny.

W przypadku odzieży lnianej zalecamy jednak niższe temperatury prania. Najlepiej nie przekraczać 40 stopni. Zapobiega to blaknięciu kolorów i chroni tkaninę. W wyższych temperaturach tkanina może się w praniu skurczyć.

Kolejna wskazówka: podczas pierwszego prania len zazwyczaj nieco się kurczy. Jeśli więc spodnie są bardzo obcisłe, lepiej wybrać o rozmiar większe.

Środki do prania lnu

W przypadku ubrań wysokiej jakości środek do prania kolorów lub rzeczy delikatnych będzie dobrym rozwiązaniem. Także mydło neutralne nadaje się do pielęgnacji lnu. W sklepach specjalistycznych dostępne są również specjalne środki, które są szczególnie delikatne dla włókien lnianych. Kupując środek do prania, zwróć uwagę, żeby wybrać produkt bez wybielaczy i rozjaśniaczy, ponieważ nawet biały len może zareagować bardzo wrażliwie na wybielacz.

Wskazówka: sprawdzonym domowym sposobem, jak ochronić w praniu len przed blaknięciem jest ocet. W przypadku farbowanego lnu możesz dodać trochę białego destylowanego octu bezpośrednio do cyklu prania lub ostrożnie potrzeć nim plamy przed praniem.

Płyn do płukania na miękki len?

Zalecamy, aby piorąc len całkowicie zrezygnować z płynu do płukania tkanin. Z reguły płyn do płukania pogarsza wygląd delikatnych materiałów. Poza tym, len ma być trochę szorstki w dotyku. Jeśli chcesz, aby lniane ubrania stały się bardziej miękkie, po praniu wypłucz je dokładnie w czystej, zimnej wodzie.

Czy moczyć len przed praniem?

Być może słyszałaś już, że „len lubi pływać”. Oczywiście nie odnosi się to do bikini z lnu, lecz do zdolności wchłaniania dużej ilości wilgoci. Szczególnie przed pierwszym praniem lnianych tekstyliów należy je zamoczyć w dużej ilości wody, na przykład na noc. Dzięki temu włókna będą mogły naprawdę całkowicie nasiąknąć wodą.

Ponieważ len jest tkaniną mało elastyczną, zapobiegnie to połamaniu włókien. Co prawda nie niszczy to bezpośrednio tkaniny, ale prowadzi do zagnieceń, których nie da się nawet wyprasować. Moczenie lnu przed praniem zaleca się także wtedy, jeśli jest bardzo brudny.

Jak pielęgnować len? W pralni chemicznej?

Zasadniczo radzimy, aby zawsze najpierw przeczytać metkę pielęgnacyjną i dokładnie jej przestrzegać. W ten sposób unika się nieprzyjemnych niespodzianek po praniu. Jako włókno naturalne, len w sumie nie jest trudny w pielęgnacji.

Jeśli jednak metka zaleca pranie chemiczne, zazwyczaj nie wynika to z samego materiału, ale z rodzaju użytych barwników, tkaniny podszewki lub skomplikowanej obróbki, które w pralce mogłoby zostać uszkodzone.

Suszenie lnu w suszarce bębnowej

Jeśli len jest po praniu twardy, szybko pojawia się pytanie, czy może by go nie wysuszyć w suszarce bębnowej. W przypadku lnu należy jednak zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie wolno go wkładać bezpośrednio po praniu do suszarki bębnowej. To nie jest odpowiednie miejsce dla lnu. Nawet delikatne programy mogą włókna uszkodzić, pognieść, połamać lub mocno je skurczyć.

Znacznie lepsze jest suszenie lnu na świeżym powietrzu. Należy jednak uważać, aby farbowane tkaniny nie wisiały bezpośrednio na słońcu, ponieważ mogłyby wyblaknąć. Z drugiej strony biały len uwielbia suszyć się na słońcu. W tym przypadku nie musisz się martwić, że uszkodzisz tkaninę. Wręcz przeciwnie: mocne słońce sprawia, że biały len lśni jeszcze bardziej.

Prasowanie lnu

Mówi się, że len gniecie się szlachetnie. Oczywiście nie będziemy temu zaprzeczać, ale dobrze jest upewnić się, że tak zwane szlachetne zagniecenia ograniczają się po praniu do minimum. Szybko pojawia się więc pytanie, czy len można prasować, czy nie. Odpowiedź brzmi: tak! Len jest odporny na wysokie temperatury prasowania, o ile tkanina jest lekko wilgotna. Jeśli więc chcesz wyprasować len, użyj gorącego żelazka, ale nie prasuj na sucho. Ponieważ gdy tkanina całkowicie wyschnie, znacznie trudniej jest przywrócić jej kształt.

Zalecamy żelazko parowe, aby tkanina się za bardzo nie wysuszyła. Możesz też przed prasowaniem lekko zwilżyć materiał, jeśli masz wrażenie, że jest zbyt suchy.

Aby zapobiec powstawaniu błyszczących plam wskutek zbyt intensywnego prasowania, prasuj len zawsze na lewej stronie. Inny dobry domowy sposób, który ułatwia delikatne prasowanie: umieść lekko wilgotną bawełnianą ściereczkę między tkaniną a żelazkiem. W ten sposób nic nie może się stać.

Jeszcze jedna uwaga na temat szlachetnych zagnieceń: nie da się uniknąć tego, że podczas noszenia len szybko się gniecie. Wynika to ze struktury tkaniny i jej naturalnych cech. Właśnie te małe zagniecenia uważa się za szlachetne i należą one po prostu do wyglądu lnu.

Wskazówka: prawidłowe transportowanie lnu

Jeśli dużo podróżujesz lub chcesz zabrać ubrania lniane na wakacje, najlepiej przewoź je w plastikowej torbie, w walizce. Jeśli będziesz chciała założyć ubranie, po prostu powieś je najpierw w łazience podczas prysznica lub kąpieli. Gorąca para sprawi, że drobne zagniecenia bardzo szybko znikną.

Dlaczego len jest tak wyjątkowy?

Len, wytwarzany z włókien rośliny lnu, jest jako tkanina znana od średniowiecza. Długo zanim w Europie zaczęto prząść bawełnę, obróbka lnu była kwitnącym rzemiosłem.

Poza tym len ma wiele zalet: ponieważ włókno jest w środku puste, pełni funkcję klimatyzującą i jest niezwykle przyjemne w dotyku i chłodne dla skóry. Len jest idealnym materiałem dla alergików. Jest produktem nie tylko naturalnym, praktycznie niewywołującym reakcji alergicznych skóry, ale także antystatycznym. Oznacza to, że tkanina nie wchłania nawet drobnych cząsteczek kurzu ani bakterii.

Ponadto len jest zrównoważony ekologicznie. Roślina lnu jest surowcem szybko odnawialnym i prawie wcale nie potrzebuje nawozów ani pestycydów. Poza tym, włókno jest całkowicie biodegradowalne. W trakcie procesu przetwarzania lnu zużywa się znacznie mniej wody niż np. przy produkcji bawełny.

Każdy materiał ma swoje właściwości, także i len. Wyjaśniliśmy, jak pielęgnować len, oraz jego cechy szczególne, abyś mogła jak najdłużej cieszyć się swoimi ulubionymi rzeczami lnianymi, unikająć na przykład nieprzyjemnych niespodzianek po wyjęciu ich z suszarki.