Zmechacenia na swetrze zostają usunięte

10 najlepszych wskazówek,

jak usunąć zmechacenia

Mimo że nie są groźne, to i tak przeszkadzają. W końcu nic nie psuje naszego stroju szybciej niż masa paprochów. Żeby się ich szybko pozbyć – zwłaszcza w porannym pośpiechu – przedstawiamy kilka wskazówek i trików, dzięki którym usuniesz paprochy z ubrań. Począwszy od chusteczek do suszarki, po wkładki do szuflad. Poznaj 10 dobrze strzeżonych tajemnic, dzięki którym już nigdy nie wyjdziesz z domu z paprochami na ubraniu.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Rolka do czyszczenia ubrań to nasz główny sojusznik w walce z paprochami: pokazujemy, jak ją zrobić samemu.
  • Paprochów można się pozbyć na różne sposoby.
  • Paprochy można likwidować za pomocą pończoch, żyletek i octu.

SZYBKA, PRAKTYCZNA I SKUTECZNA: ROLKA DO CZYSZCZENIA UBRAŃ

Aby likwidować z ubrań paprochy, zawsze powinnaś mieć w domu rolkę do czyszczenia ubrań. Dostaniesz ją w supermarkecie, drogerii, sklepie z tkaninami czy też w dziale gospodarstwa domowego w dużym domu towarowym. Rolka to zdecydowanie najprostszy sposób na usunięcie nieestetycznych paprochów i włosów z ubrań. W międzyczasie dostępne są też rolki z wkładami do uzupełniania, dzięki którym unikniesz zbędnych odpadów plastikowych. W dobrze zaopatrzonych sklepach dostaniesz nawet minirolki o wielkości torebki.

JAK SAMEMU ZROBIĆ ROLKĘ DO CZYSZCZENIA UBRAŃ?

Nie masz w domu rolki do czyszczenia ubrań albo zużył Ci się ostatni wkład? Nie martw się. Rolkę można zrobić samemu! Potrzebna będzie tylko szeroka taśma i wałek. Odwiń kawałek taśmy i przyłóż go do jednego z końców wałka. Zwróć uwagę na to, żeby klejąca się strona taśmy była skierowana w Twoim kierunku, a gładka w kierunku wałka. Ostrożnie owiń taśmę wokół wałka, ruchem spiralnym. Upewnij się przy każdym okrążeniu, że taśma trochę nachodzi na poprzednią warstwę. Jak już pokryjesz w ten sposób cały wałek, odetnij taśmę. Gotowe. Umieść swoją nową rolkę na ubraniu i przesuwaj ją w dół i w górę, aż paprochy znikną.

10 WSKAZÓWEK, JAK SZYBKO ZLIKWIDOWAĆ PAPROCHY Z UBRAŃ

Trik z pończochami czy ocet w praniu – zdradzamy 10 wskazówek, których z pewnością nie znasz, jak zlikwidować paprochy z ubrań.

1. MAŁA I PRAKTYCZNA GOLARKA DO UBRAŃ

Za pomocą tego urządzenia łatwo usunąć paprochy z ubrań, a nawet włókniste kuleczki. Golarki do ubrań dostępne są w sklepach specjalistycznych – w różnych modelach i przedziałach cenowych. Urządzenia są małe. Dostaniesz zarówno golarki na baterie jaki i z kablem. W przeciwieństwie do rolki do czyszczenia ubrań golarka naprawdę odcina paprochy od ubrania. Ryzyko uszkodzenia materiału jest jednak niewielkie, ponieważ ostrze zwykle się mieści za ochronną siateczką. Odcięte paprochy spadają do małego pojemniczka.

2. SZCZOTKA DO UBRAŃ

Jednym z najostrożniejszych sposobów czyszczenia ubrań oraz likwidowania paprochów jest użycie szczotki do ubrań. Twoje ubrania zasługują na model wysokiej jakości, z naturalnym włosiem! Po prostu zwilż nieużywaną chusteczkę do suszarki i delikatnie potrzyj nią ubranie pokryte paprochami. Równocześnie skieruj na ubranie zimne powietrze suszarki do włosów. Twój strój stanie się już w kilka sekund nieskazitelnie gładki. Świetne są także specjalne grzebienie do ubrań, które pomagają pozbyć się męczących paprochów.

3. SUSZARKA DO WŁOSÓW

Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz polegać na swojej suszarce do włosów, by w mgnieniu oka pozbyć się paprochów z ubrania.

4. CHUSTECZKI DO SUSZARKI

To całkiem logiczne, że chusteczki o antystatycznych właściwościach usuwają paprochy z ubrań nie tylko w suszarce. Wystarczy przetrzeć powierzchnię ubrania świeżą chusteczką do suszarki i gotowe! Twoje ubranie stanie się czyste w mgnieniu oka! Jeśli chusteczka będzie się podczas tarcia za bardzo elektryzować, wystarczy ja lekko nawilżyć.

5. PUMEKS NA PAPROCHY

Brzmi to być może dziwnie, ale działa. Pumeks potrafi wygładzić nie tylko skórę. Następny zmechacony sweter potrzyj delikatnie pumeksem, żeby pozbyć się paprochów lub włóknistych kuleczek. Zwróć uwagę na to, żeby pocierać sweter w naturalnym kierunku materiału, a nie w przeciwnym. Nie trzyj też zbyt mocno ani za długo w jednym miejscu. Zachowaj ostrożność i nie używaj pumeksu do wełny ani do szczególnie delikatnych lub błyszczących tkanin, takich jak jedwab czy satyna.

6. OSTROŻNE USUWANIE PAPROCHÓW ŻYLETKĄ

Ta metoda również wymaga absolutnej ostrożności! Jest ona jednak szczególnie skuteczna: paprochy można po prostu zgolić czystą żyletką, zwłaszcza, gdy znajdują się głęboko w tkaninie. Trzymaj żyletkę tak, by dotykała powierzchni materiału i usuwała paprochy, nie przecinając go. Delikatnie przesuń żyletkę kilka centymetrów po tkaninie. Następnie podnieś ją i strzepnij zgolone paprochy. W ten sposób wyczyść całe ubranie, zatrzymując się co kilka centymetrów, aby strzepnąć paprochy.

7. USUŃ PAPROCHY ZA POMOCĄ POŃCZOCH

Użyj starej pary pończoch albo rajstop. Włóż rękę w nogawkę, tak jakbyś zakładała rękawiczkę. Potem delikatnie przejedź ręką po ubraniu. Paprochy przykleją się do pończoch.Ciekawostka: w ten sam sposób możesz użyć gumowych rękawic do prac domowych! Paprochy przyklejają się do gumy.

8. SUSZARKA ZLIKWIDUJE PAPROCHY

Założyłaś czarne ubranie i stwierdzasz, że jest pełne paprochów? To nie powód do paniki. Wrzuć ubranie do suszarki – razem z czystą chusteczką do suszarki – i ustaw na „wietrzenie zimne”, by prędko usunąć wszystkie paprochy. Najpierw jednak sprawdź metkę, czy ubranie można suszyć w suszarce.

9. PIERZ UBRANIE NA LEWEJ STRONIE

Każda z nas ma w szafie przynajmniej jedno ubranie, które uwielbia, mimo że przyciąga ono paprochy. Na szczęście paprochom można zapobiec, piorąc ubranie na lewej stronie. W ten sposób unikniesz problemu z lepkimi paprochami.

10. UŻYJ OCTU

W wielu kwestiach najlepszym środkiem domowym jest... ocet! Także w przypadku paprochów. Ocet zmniejsza stopień naelektryzowania materiału i dlatego doskonale się nadaje do usuwania paprochów. Jeśli chcesz pożegnać się z denerwującymi paprochami na swetrach i innych ubraniach, dodaj filiżankę octu do ostatniego płukania.

Chcesz poznać jeszcze więcej wskazówek i trików z zakresu mody? W naszym przewodniku znajdziesz ciekawe informacje i najnowsze pomysły. Dowiedz się na przykład więcej o modnych tkaninach, takich jak lyocell, albo poznaj nowe trendy, na przykład, jakie torebki się teraz nosi. Życzymy miłego przeglądania!