Odzież męska Sprezzatura

Sprezzatura w modzie męskiej

czym wyróżnia się ten włoski styl?

Prawdziwa włoska nonszalancja w najbardziej autentycznym wydaniu – sprezzatura. W modzie męskiej to taki klasyk jak styl Chanel, czyli niewymuszona kobiecość, mała czarna i sznur pereł. Jak właściwie zdefiniować ten termin, na czym polega jego urok i co zrobić, aby wdrożyć sprezzaturę do swojej codzienności? Poznaj sekrety włoskiej mody i dowiedz się, czego jeszcze brakuje w Twojej garderobie (a może w repertuarze zachowań i etykietowych niuansów?), aby uzyskać prawdziwie południowy szyk.

Sprezzatura – moda na brak elegancji?

Czym tak naprawdę jest sprezzatura? Trudno w jednym zdaniu opisać ten styl, ponieważ stanowi on połączenie zarówno elementów kreacji ubioru, jak i charakteru i zachowania danej osoby. Najprościej rzecz ujmując, włoska sprezzatura to sposób na udowodnienie, że Twój nieziemsko dobry wygląd nie jest zasługą godzin spędzonych przed lustrem, a absolutnie naturalnym, nonszalanckim urokiem.

Prawda jednak jest taka, że ta pozorna niedbałość to doskonale wypracowana poza, która zachwyca, ale właśnie dlatego, że jest jedną wielką grą z formą i stylem. Każdy szczegół jest perfekcyjnie dopracowany, nawet jeśli (a może właśnie szczególnie) wygląda na przypadkowy czy pospieszny. Istotą sprezzatury w modzie męskiej jest ukrycie tego, że mężczyźnie w ogóle zależy na dobrym wyglądzie, i takie komponowanie stylizacji, by była ona maksymalnie swobodna, prosta i nieskomplikowana, a przy tym zachwycająca.

Skąd pochodzi termin sprezzatura?

Co ciekawe, sprezzatura jako termin wywodzi się ze świata muzyki i oznacza sposób wykonywania danego utworu. Stanowił instrukcję dla muzyków i tak jak np. allegro oznaczało, aby utwór zagrać szybko, tak sprezzatura oznacza “z lekkością”. Potem sprezzatura płynnie przeszła do mody, gdzie oznaczała bardziej swobodny sposób szycia kreacji, np. marynarek męskich czy garniturów, a dziś stała się osobnym stylem, o którym możesz tu przeczytać.

Nikt nie może się dowiedzieć – i to serio

Co jeszcze jest ważne, jeśli planujesz nosić się w stylu sprezzatury? Przede wszystkim to, że ten sekret stojący za niewymuszoną elegancją i nieziemską nonszalancją nie wyszedł na jaw. Jest to swego rodzaju zabawa modą i konwencją, która owocuje świetnym wyglądem i prawdziwą oryginalnością. Włoska sprezzatura nie jest bowiem czymś oczywistym ani wtórnym. Opiera się na pewnych zasadach, które należy przestrzegać, ale jednocześnie łamie ogólnie przyjęte modowe konwencje, natomiast – co jest kluczowe! – robi to całkowicie świadomie.

Co NIE jest sprezzaturą?

Nie może być mowy o sprezzaturze w przypadku nieumiejętnie dobranych elementów garderoby, nie jest to też niechlujność, nie ma również wiele wspólnego ze stylem smart casual. Chociaż, rzecz jasna, wiele elementów sportowej elegancji występuje w ubiorze dyktowanym sprezzaturą, to nie jest ona zbiorem sztywnych zasad, a pewną manierą, której w zwyczajnym smart casual brakuje.

Sprezzatura nie jest brakiem elegancji, a jedynie umownym łamaniem zasad mody. Natomiast należy mieć odpowiednie wyczucie i znać granice, są bowiem pewne zasady, których nie należy naruszać ze względu na to, że efekt nie będzie zadowalający.

Czego nie należy robić, nawet w ramach włoskiej sprezzatury?

  • Nosić niedopasowanej marynarki, np. z przydługimi rękawami.
  • Zakładać T-shirtu z nadrukiem (nawet z logo marki) pod marynarkę.
  • Wybierać koszulki i koszule z krótkim rękawem do eleganckich stylizacji.
  • Nosić spodni ze zbyt długimi, mało eleganckimi nogawkami zginającymi się na bucie zbyt wiele razy.
  • Nosić za ciasnych ubrań.
  • Nosić poplamionych, nieświeżych lub zniszczonych elementów garderoby (dotyczy to także butów – nawet jeśli zabrudziły się po drodze, należy je wyczyścić).
Gdzie więc leży granica między brakiem elegancji i popełnieniem faux pas a prawdziwą sprezzaturą? Nonszalancja to stąpanie po cienkim lodzie świata mody, dlatego zapamiętaj: sprezzatura to Twój wyraz odwagi i pewności siebie, a także siły charakteru. Ma udowadniać, że potrafisz łamać konwenanse, ale jesteś osobą godną zaufania. Dlatego pozorny brak zainteresowania wyglądem ma być, no właśnie, tylko pozorny – nie pozwól sobie na niedopracowaną stylizację czy przypadkowe jej elementy. Schludność to podstawa!

Zasada numer jeden – wygoda

Sprezzatura to styl, w którym mężczyzna ma czuć się dobrze i swobodnie – ubrania nie mogą krępować ruchów ani powodować jakiegokolwiek dyskomfortu, bo wówczas czar pryśnie. Równie istotne co wygląd są tu właśnie pewność siebie i pełen komfort, ponieważ ryzyko, jakie wiąże się ze sprezzaturą, wymaga pełnego opanowania i siły charakteru, które udowodnią, że dobór stroju był w pełni celowy i świadomy.

Kiedy możesz pozwolić sobie na sprezzaturę?

Sprezzatura w modzie męskiej to popularne zjawisko, ale czy można stosować techniki tego stylu na każdą okazję? Odpowiedź jest przecząca – nie, włoska sprezzatura nie nadaje się na wszystkie wydarzenia. Kiedy nie powinieneś jej stosować? Przede wszystkich przy okazjach maksymalnie formalnych i wszędzie tam, gdzie obowiązują najwyższe stopnie dress code’u, czyli black tie oraz white tie. W przypadku stylu biznesowego możliwość wykorzystania sprezzatury tak naprawdę zależy od konkretnej sytuacji oraz Twojego wyczucia. Z kolei w smart casual oraz typowym stylu swobodnym jest ona jak najbardziej dozwolona, a często nawet wskazana.

Sprezzatura w modzie męskiej – przykłady

Wiesz już, na czym polega sprezzatura – przynajmniej w teorii. Opowiedzieliśmy też o tym, czego w tym sposobie ubierania się unikać. A co robić? W jaki sposób osiągnąć pożądany efekt niewymuszonej elegancji i nonszalancji?

Jednym ze sposobów na osiągnięcie efektu sprezzatury w modzie męskiej jest wymiana któregoś z elementów eleganckiej stylizacji na inny, pozornie niepasujący. Możesz więc na przykład wymienić klasyczne, czarne szelki na kolorowe czy pasiaste, albo zamiast typowego, eleganckiego obuwia, założyć swobodniejsze mokasyny. Istotne jest, aby pamiętać, żeby nie przekroczyć granic. Jak o to zadbać? Wyobraźmy sobie skalę dress code’u – mamy kolejno white tie, black tie, business elegance, smart casual i casual. Wiesz już, że w white i black tie nie stosujemy sprezzatury, przyjrzyjmy się więc kolejnym. Jeśli więc chciałbyś złamać zasady business elegance (o ile powinieneś!), to obniż jeden z elementów garderoby o jeden poziom, czyli zejdź do smart casual. Ze smart casual możesz z kolei przejść do casual, np. zmieniając oksfordki na sneakersy.

Pamiętaj, że w sprezzaturze nie chodzi o podążanie za trendami, a o własny, indywidualny, niepodrabialny styl. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, co założyć, zastanów się nie nad tym, co akurat jest na szczycie trendów, a nad tym, co we właściwy sposób odda Twoją osobowość. Możesz zdecydować się na drobny detal (kolorowa poszetka, interesująca spinka?) albo postawić na złamanie jakiejś zasady – zapnij marynarkę tylko na jeden guzik, podwiń rękaw, rozepnij koszulę, załóż kolorowe skarpety albo krawat w Twoim guście. Niezwykle istotne jest przyłożenie się do najmniejszych drobiazgów – istotna może okazać się nawet tak błaha z pozoru rzecz jak podszewka Twojej marynarki.

Sprezzatura ma służyć stworzeniu czegoś naprawdę oryginalnego na bazie klasyki – jeśli znasz zasady, będziesz wiedział, co – i w jaki sposób – łamać.

A jeśli chcesz zachować nienaganny wygląd, to dowiedz się, jak prasować koszule, aby zachować je w dobrym stanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku!