wrz 2022
Styl hipisowski
Gorący trend mody:
Kiedy czasopisma mody proponują topy i torebki wykonane z makramy, blogi modowe pokazują stroje z kwiecistymi sukienkami i plecionymi skórzanymi opaskami we włosach bez stylizacji, są to wyraźne sygnały, że styl hipisowski staje się znów modny. Cudownie nieskomplikowany styl zachwyca projektantów mody od dziesiątek lat, a byłe trendy hipisowskie wciąż inspirują nowe kolekcje mody. Pokażemy Ci, jak modnie ubierać się w stylu hipisowskim i zdradzimy, jakich kluczowych ubrań potrzebujesz, aby stworzyć udane kreacje.
Najważniejsze informacje w skrócie:
- Styl hipisowski to moda tak zwanych dzieci kwiatów: pokolenia lat 60. i 70.
- Styl hipisowski charakteryzuje się lśniącymi kolorami, barwnymi wzorami i wesołymi detalami.
- Styl hipisowski pasuje do każdego typu sylwetki, ponieważ cechuje się zarówno obcisłymi fasonami, jak i długimi, falistymi materiałami.
- Styl jest bardzo swobodny i nie bardzo nadaje się do biura.
- Styl hipisowski doskonale uzupełnia wszystko, co jest zrobione ręcznie: dziergane, szydełkowane itd.
- Jeśli chodzi o dodatki, to w stylu hipisowskim pasuje zasada, że „więcej to więcej”.
Skąd wziął się styl hipisowski?
Styl hipisowski i jego niekonwencjonalna moda to styl tak zwanych dzieci kwiatów: pokolenia późnych lat 60. i wczesnych 70. Propagowali oni pokój, rewolucję seksualną i krytykę konsumpcji. Punktem kulminacyjnym ruchu hipisowskiego nie był legendarny festiwal w Woodstock, tylko Lato Miłości, które dwa lata wcześniej, w 1967 roku, zapoczątkowało pokojową rewolucję. Tysiące hipisów pojechało do San Francisco, aby tam celebrować swoje wolnościowe podejście do życia. Nieco później, wraz z protestami przeciwko wojnie w Wietnamie, hipisi poparli ruch pokojowy, rozsławiając na cały świat motto: „Make Love not War“.
Także i moda była symbolem, a nie tylko trendem. Poprzez kombinacje ubrań rzekomo niepasujących do siebie hipisi pokazywali, że także swoim stylem ubioru łamią obowiązującą etykietę. Starych ubrań używali ponownie, łatając dziury na kolorowo albo przefarbowując materiał. Dozwolone było wszystko, co się komu podobało, a nierzadko zdarzało się, że hipis prezentował się zupełnie bez albo prawie bez ubrań.
Czym różni się styl hipisowski od stylu boho?
Dzięki falistym sukniom, etnicznym detalom i dużej ilości dodatków oba style są rzeczywiście do siebie podobne – przynajmniej na wygląd. Mają jednak różne początki. Moda bohemy służyła głównie wyrażaniu siebie i ekscentrycznego stylu życia, natomiast hipisi podkreślali wyglądem swój polityczny światopogląd.
Jak wygląda dzisiejszy styl hipisowski?
Decydując się na styl hipisowski, możesz spokojnie zrezygnować z monochromatycznych ubrań. Hipisowski szyk charakteryzuje się lśniącymi kolorami, wesołymi wzorami, frędzlami i przykuwającymi uwagę dodatkami. Do swobodności tego stylu należy również nie przejmowanie się zbytnio wyglądem zewnętrznym. Nie wiesz, czy koszulka o wyglądzie batikowym będzie pasować do długiej sukienki z nadrukiem kwiatowym? Jeśli Tobie się podoba, to pasuje. Na tym właśnie polega podejście hipisowskie. Bądź otwarta na eksperymenty i po prostu wybierz to, co najlepiej pasuje do Twojego nastroju. Twój strój może być zdecydowanie dziewczęcy – lejąca sukienka, miękki opadający kapelusz, długie korale – albo bardziej śmiały: dżinsowe dzwony, chodaki i szydełkowa bluzka.
Wspaniała strona tego swobodnego stylu to to, że każda kobieta dobrze w nim wygląda. Bez względu na to, czy chcesz odsłonić dużo ciała czy raczej ukryć małe niedoskonałości, estetyka hipisowska oferuje niezliczone kombinacje: od króciutkich szortów i mikro-spódniczek po zwiewne tuniki i długie sukienki. Ponieważ styl hipisowski symbolizuje jak żaden inny styl mody wolność i lekkość, jest on tylko w ograniczonym stopniu odpowiednim wyborem do biura lub na oficjalne imprezy. Lajtowa wersja stylu hipisowskiego umożliwi Ci włączenie poszczególnych elementów hipisowskich także do stroju zawodowego. Załóż na przykład gładką bluzkę i ciemne dzwony albo połącz tunikę z trąbkowymi rękawami z cygaretkami i żakietem. Idąc do pracy zrezygnuj całkowicie z kusych ubrań: króciutkich szortów, spódniczki mini i topów wiązanych na szyi.
Mimo że styl hipisowski kojarzy się głównie z sezonem festiwalowym w środku lata, doskonale sprawdza się także w innych porach roku. Przy niższych temperaturach dżinsowe kurtki, futrzane kamizelki i poncza idealnie pasują do długich sukienek i zwiewnych bluzek, a spódniczki mini i krótkie szorty można ocieplić wełnianymi rajstopami i zamszowymi kozaczkami do kolan.
Buty
Choć hipisi najchętniej chodzili boso, nie mniej stylowym wyborem będą: chodaki z drewnianą podeszwą, skórzane sandały, płócienne trampki albo sandały na koturnie z korkową lub łykową podeszwą. Zimą wybierz skórzane lub zamszowe buty do kolan na szerokim obcasie lub mokasyny za kostkę z frędzlami.
Dodatki
Opaski na głowę, miękkie opadające kapelusze, turkusowa i perłowa biżuteria na rękach i stopach, torebki z frędzlami. W tym stylu obowiązuje motto: więcej to więcej. Oczywiście nie może też zabraknąć małych okrągłych lenonek. Możesz też wybrać ogromne okulary przeciwsłoneczne z akrylowymi oprawkami.
Niezbędne detale stylu hipisowskiego
- Wyszukane fryzury zupełnie nie pasują do stylu hipisowskiego. Jeżeli masz długie włosy, wystarczy prosty przedziałek na środku głowy lub pojedyncze warkocze, które nie wymagają precyzyjnego zaplecenia. Jeśli masz krótkie włosy, załóż na głowę opaskę albo zawiąż chustkę. Niezależnie od fryzury, ulubionym dodatkiem hipisów są świeże kwiaty: wpięte pojedynczo we włosy albo splecione w wianek.
- Wszystko, tylko nie mainstream. Świadome podejście do mody jest tak samo częścią stylu hipisowskiego jak kreatywność. Poszukaj w sklepach typu vintage, żeby znaleźć jakieś stare „skarby”, albo nadaj swoim ubraniom osobisty charakter za pomocą naszywek i kolorowych łat.
- Styl hipisowski doskonale uzupełnia wszystko, co jest zrobione ręcznie: dziergane, szydełkowane itd. Nawiasem mówiąc, najpiękniejsze koszulki batikowe powstają, jeśli się je samemu pofarbuje techniką tie-dye.
- Hipisi uwielbiają wzory. Oczywiście obowiązkowo wzory kwiatowe i batikowe, ale także paski, wzory paisley i nadruki etniczne i psychodeliczne. Wzory te zdobiły wiele ubrań w latach 60. Nadal są aktualne w dzikich i ekspresyjnych kreacjach.