Kobieta w jasnoniebieskim garniturze

Jak się ubrać do sądu?

Wszystko na temat sądowego dress code’u

Sąd jest instytucją, która wymaga od Ciebie zachowania odpowiedniego poziomu powagi i szacunku, a szacunek ten ma swoje odzwierciedlenie w wyglądzie. Sposób, w jaki się ubierasz, może wiele o Tobie powiedzieć. Nie zawsze świadomie ludzie oceniają wiarygodność, kompetencje i charakter innych osób na podstawie ich wyglądu i zachowania. W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki i porady, które pomogą Ci znaleźć odpowiedni styl, aby zrobić dobre wrażenie w sądzie.

Najważniejsze informacje w skrócie

  • Zachowaj prostotę.
  • Ogranicz biżuterię do minimum.
  • Włącz stonowane odcienie do swojego stroju.
  • Noś dopasowaną sukienkę, spódnicę i bluzkę z żakietem.
  • Unikaj zbyt obcisłych strojów i rozpraszających wzorów.

Jak się ubrać do sądu? – Ogólne zasady

Wygląd może mieć wpływ na to, jak ludzie Cię postrzegają w każdej sytuacji, ale szczególnie na sali sądowej. Dotyczy to każdego, kto wchodzi na salę sądową, w tym prawników, oskarżonych, świadków, a nawet widzów. Odpowiedni strój jest więc niezwykle ważny. I chociaż w sądzie wymagany jest strój formalny, ważne jest, aby wybrane przez Ciebie ubranie pozwalało Ci również czuć się komfortowo.

Bez względu na to, w jakim charakterze zostałeś wezwany do sądu, Twój ulubiony T-shirt nie ma miejsca na sali sądowej. Do sądu należy ubrać się elegancko i skromnie. W szczególności należy unikać bluzek z dekoltem, dżinsów, spódniczek mini i kusych sukienek. Te same zasady obowiązują zimą i latem, pamiętaj zatem o zabudowanych eleganckich butach aby prezentować się w sposób profesjonalny.

Strój do sądu powinien być skromny i w stonowanych kolorach. Podczas rozprawy nie chcesz się wyróżniać i zwracać na siebie uwagi. Wybieraj klasyczne kolory i ubrania w odcieniach granatu, szarości, bieli i brązu. Budują one poczucie spokoju, neutralności i przyjazności. Ponadto, czarny jest kolorem, który możesz nosić do sądu, ale jest dość autorytatywny, co jest dokładnie przeciwieństwem tego, do czego powinieneś dążyć. Dlatego używaj czerni tylko jako niewielkiej części stroju, butów, torebki lub paska. Trzymaj się również z dala od krzykliwych, ekstrawaganckich stylizacji.

Czarne spodnie, czyli stylizacje na wszystkie okazje sprawdź, z czym je łączyć.

Pamiętaj, aby Twój strój był schludny. Zadbaj o to, aby Twoje ubrania były dopasowane i wyprasowane, a buty czyste. Najlepszym sposobem jest wcześniejsze zaplanowanie swojej sądowej stylizacji. Nie chcesz przecież w ostatniej chwili szukać odpowiednich butów do wybranego stroju lub odkryć, że wybrane przez Ciebie spodnie nie pasują. Takie rzeczy w ostatniej chwili mogą sprawić, że poczujesz się skrępowany, zestresowany i zdezorientowany.

Elegancka garsonka czy skromna sukienka – Jak powinna ubrać się do sądu kobieta?

Kiedy wchodzisz na salę sądową, chcesz wyglądać profesjonalnie, przyjaźnie i okazać odpowiadający sytuacji szacunek. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest stonowany, wyważony wygląd. Osiągniesz go stawiając na naturalne, pastelowe kolory, proste linie i dobrze dopasowany krój. Upewnij się, że ubrania, które nosisz, są równie wygodne, co eleganckie. Pamiętaj, aby unikać obcisłych topów, krótkich spódnic lub sukienek, bluzek bez ramiączek i głębokich dekoltów.

Bezpiecznym wyborem będzie strój biznesowy lub business casual. Idealna będzie prosta, elegancka sukienka do kolan bez wzorów i większych zdobień lub ołówkowa spódnica i satynowa bluzka z żakietem. Dobrym wyborem jest również kobiecy garnitur na bazie spodni cygaretek, gładkiej koszuli i marynarki. Uzupełnij stylizację szpilkami, czółenkami lub balerinami i prostą czarną torebką. Aby podkreślić swój wygląd, użyj subtelnego makijażu.

Sprawdź nasz poradnik, w którym dowiesz się jak prasować spodnie w kant.

Jak się ubrać do sądu – Porady dla mężczyzn

Dla mężczyzn bezpiecznym wyborem jest również strój biznesowy lub business casual. Może to być garnitur lub koszula zapinana na guziki, spodnie i marynarka. Zrezygnuj z jeansów na rzecz eleganckich spodni z oddychających materiałów. Jeśli wybierzesz garnitur, zwróć uwagę, czy nie jest on zbyt obcisły lub zbyt luźny. Wybierz model o dopasowanym kroju i matowym wykończeniu. Górny guzik marynarki powinien być zapięty. Spodnie nie powinny być zbyt krótkie. Możesz też postawić na białą lub jasnoniebieską koszulę, czarny skórzany pasek i czarne formalne buty. Unikaj zakładania garniturów i koszul w jaskrawych kolorach. Najlepsze kolory dla mężczyzn do noszenia do sądu to granatowy, szary i ciemnoszary. Nie tylko sprawią one, że będziesz wyglądał profesjonalnie i elegancko, ale także sprawią, że ludzie będą postrzegać Cię jako osobę godną zaufania.

Wejdź w świat garniturów i skomponuj idealny garnitur w 5 krokach.

Chociaż garnitur może być pierwszym wyborem, który przychodzi na myśl, nie jest to jedyna opcja. Oprócz klasycznego garnituru, możesz założyć prostą koszulę i eleganckie spodnie. Postaraj się wybrać koszulę z długim rękawem, zapinaną na guziki. Jeśli nie masz takiej, możesz założyć ładną koszulkę polo. Jeśli zakładasz krawat, wybierz ten w jednolitym kolorze, bez zbędnych i wyszukanych wzorów. W chłodniejsze dni załóż na koszulę elegancki kardigan. Unikaj workowatych spodni, szortów, podartych dżinsów i T-shirtów.

Co założyć na spotkanie z notariuszem i prawnikiem

W co się ubrać na spotkanie z prawnikiem lub notariuszem? To pytanie zapewne przeszło przez myśl każdemu, kto musiał uczestniczyć w takim spotkaniu. W większości przypadków adwokat nie powie Ci, w co masz się ubrać, chyba że dojdzie do sytuacji, w której będziesz musiał stawić się przed sędzią. Osoby wykonujące zawody takie jak prawnik, księgowy czy notariusz zazwyczaj noszą do pracy garnitury. Nie oznacza to, że na spotkanie z prawnikiem musisz założyć trzyczęściowy garnitur. Jednak sposób, w jaki się ubierasz, może mieć wpływ na to, jak jesteś traktowany i postrzegany.

W dniu spotkania ubierz się elegancko. Standardowy strój na spotkanie z prawnikiem korzysta z zasad stylu business casual. W przypadku mężczyzn oznacza to eleganckie spodnie, schludną koszulę lub kardigan. W przypadku kobiet - prostą wizytową sukienkę lub spódnicę. Pamiętaj, że Twoje ubranie powinno być czyste, wyprasowane i dopasowane, abyś wyglądał profesjonalnie.

Jeśli chcesz założyć coś mniej formalnego, możesz zdecydować się na stylizację smart casual. Mężczyźni mogą założyć koszulkę polo i sportową marynarkę, a także pokusić się o skórzane trencze. Natomiast panie mogą założyć spodnie typu cygaretki i szyfonową bluzkę, a także sukienkę.

Zobacz również, jaki strój ubrać na rozmowę kwalifikacyjną.

Akcesoria, które można i warto założyć do sądu

O ile nie ma nic złego w wyrażaniu siebie poprzez biżuterię czy dodatki, o tyle sąd nie jest do tego odpowiednim miejscem. W przypadku biżuterii obowiązuje zasada “mniej znaczy więcej”.

Biżuteria

Biżuteria i dodatki to idealny dodatek do stylizacji, ale sąd jest miejscem, w którym należy ograniczyć ich ilość. Idealne są delikatne, małe kolczyki lub subtelny łańcuszek i pierścionek. Mężczyźni mogą założyć obrączkę lub elegancki zegarek na skórzanym pasku.

Dodatki

Jeśli chodzi o dodatki, wybierz główny element – naszyjnik, szalik lub kolczyki. Dla mężczyzn wystarczy kontrastujący krawat. Podczas gdy możesz nosić kapelusz poza sądem, powinieneś go zdjąć zaraz po wejściu do sądu, ponieważ może to być uznane za brak szacunku. To samo dotyczy wszystkich innych nakryć głowy. Po wejściu do sali sądowej należy również zdjąć okulary przeciwsłoneczne.

Sprawdź również nasz poradnik, w którym dowiesz się jak wiązać szaliki, chusty i apaszki.

Buty

Czyste i eleganckie buty to podstawa udanego stroju na salę sądową. Unikaj obuwia sportowego, a także butów z odkrytymi palcami lub piętą. Zamiast tego załóż parę skórzanych derbów lub klasycznych oxfordów dla mężczyzn lub parę eleganckich szpilek, czółenek lub półbutów dla kobiet. Mężczyźni powinni upewnić się, że ich skarpetki pasują do koloru spodni lub butów, unikając jaskrawych kolorów.