Mężczyzna w czapce

jak prać czapkę z daszkiem

Poradnik krok po kroku

Czapka z daszkiem to nakrycie głowy, które nie tylko chroni przed słońcem w słoneczne dni, ale jest również modnym dodatkiem i ulubionym akcesorium fanów stylu streetwear. Jednak nie każdy wie, jak należy ją prać, aby jej nie zniszczyć. Czapka z daszkiem w przeciwieństwie do pozostałych elementów garderoby, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Od zniekształceń po blaknący kolory - istnieje wiele czynników, które mogą utrudnić pranie bejsbolówek. W tym poradniku dowiesz się, jak sprawić, aby Twoja czapka z daszkiem w krótkim czasie wyglądała jak nowa!

Czy można prać czapkę z daszkiem w pralce?

Niezależnie od tego, czy nosisz czapkę z daszkiem podczas treningów, porannego joggingu, aby chronić oczy przed słońcem, czy po prostu jest ona dodatkiem do Twojej stylizacji. Jednak aktywność fizyczna lub zwykłe wyjście w czapce z daszkiem w słoneczny dzień, mogą wiązać się z nieestetycznymi plamami z potu czy makijażu. Kluczowa dla utrzymania czapki z daszkiem w dobrej kondycji jest właściwa pielęgnacja i przechowywanie.

Na pytanie, czy można prać czapkę z daszkiem w pralce odpowiadamy – Tak, można. Jednakże, pranie czapki z daszkiem w pralce wiąże się z ryzykiem deformacji jej kształtu lub utraty koloru. Każda czapka wykonana jest z innego materiału, dlatego przed włożeniem czapki z daszkiem do pralki, zapoznaj się z etykietą dołączoną do czapki, na której możesz znaleźć informacje dotyczące sposobu prania i temperatury, w jakiej możesz ją prać.

Jeśli nie wiesz jak czytać metki, sprawdź nasz poradnik, w którym wyjaśniamy wszystkie symbole prania.

Jeżeli już zdecydujesz się na pranie czapki z daszkiem w pralce, wybierz program do delikatnego prania. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się pralka z funkcją prania ręcznego. Krótki cykl prania i niska temperatura sprawią, że nie utraci ona swojego koloru. Pamiętaj, aby nie stosować produktów zawierających wybielacz. Proszek do prania, zastąp łagodnymi płynami. Ponadto, aby uchronić czapkę przed zmianą kształtu podczas prania w pralce, pierz ją oddzielnie od pozostałych ubrań. Możesz również zastosować specjalny organizer do prania czapek z daszkiem, który pozwoli Ci na bezpiecznie czyszczenie, suszenie i przechowywanie czapki, zachowując jej kształt.

Nie zalecamy natomiast mycia czapki z daszkiem w zmywarce. Wysoka temperatura i detergenty oparte na wybielaczach mogą ją uszkodzić.

Jeśli chcesz się dowiedzieć na temat prania butów w pralce i ich pielęgnacji, sprawdź nasz poradnik.

Najlepsza metoda prania czapki z daszkiem

Czapka z daszkiem wymaga szczególnej pielęgnacji, ze względu na jej kształt i rodzaj materiału, z którego została wykonana. Pranie czapki z daszkiem w pralce, pomimo tego, że wydaje się szybkim i łatwym sposobem na jej odświeżenie, jest ryzykowne. Najlepszą metodą na czyszczenie czapki z daszkiem, aby ta na długo zachowała swój kształt i kolory, jest pranie ręcznie. Do tego najlepiej posłuży Ci gąbka albo wilgotna szmatka. Proszki i inne środki piorące zawierające w swoim składzie wybielacze, dobrze jest zastąpić łagodnym płynem do prania lub zwykłym mydłem.

Gdy Twoja czapka z daszkiem wymaga dogłębnego czyszczenia, a Ty nie wiesz, jak ją wyczyścić, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

Krok 1: Namaczanie czapki z daszkiem

Namocz czapkę z daszkiem w zimnej wodzie z odrobiną detergentu pozbawionego wybielaczy. Po upływie kilku godzin sprawdź, czy jakieś miejsca wymagają dodatkowego czyszczenia. Jeśli jednak niechciane zabrudzenia zostały usunięte, przejdź do kroku 3.

Krok 2: Czyszczenie punktowe czapki z daszkiem

Jeśli po wykonaniu kroku 1 na czapce pozostały nadal jakieś zabrudzenia, umieść większą ilość środka czyszczącego bezpośrednio na plamę i korzystając z gąbki lub szmatki, delikatnie wyczyść brudne miejsca. Pamiętaj, aby uporczywej plamy nie szorować zbyt mocno, ponieważ możesz zmechacić lub przetrzeć materiał.

Krok 3: Płukanie czapki z daszkiem

Następnie dokładnie wypłucz czapkę z daszkiem chłodną lub ciepłą wodą i delikatnie osusz ręcznikiem, aby nie zmienić jej kształtu.

Krok 4: Suszenie czapki z daszkiem

Po delikatnym osuszeniu czapki z daszkiem z nadmiaru wody, pozostaw ją do wyschnięcia na powietrzu. Zwiń ręcznik i umieść go wewnątrz czapki, aby zachować jej kształt. Możesz użyć również specjalnego organizatora stworzonego do przechowywania i pielęgnacji czapek z daszkiem lub innego elementu przypominającego kształt głowy. Unikaj suszenia za pomocą suszarki do włosów lub suszarki do ubrań. Zbyt wysoka temperatura, może uszkodzić czapkę.

Na co zwrócić uwagę podczas prania czapki z daszkiem

Istnieje wiele rodzajów czapek z daszkiem. Najczęściej różnią się one materiałem, z którego je wykonano. W sklepach możesz znaleźć czapki z daszkiem wykonane z poliestru, bawełny, akrylu i wełny. Wszystkie te materiały cechuje inny sposób pielęgnacji. Jeżeli Twoja czapka z daszkiem ma ponad 20 lat, istnieje duża szansa, że została wykonana z mniej trwałych materiałów niż współczesne czapki. Zdecydowana większość dzisiejszych czapek, w przeciwieństwie do tych starszych, jest odporna na odbarwienie, co oznacza, że posiadają one pewną mieszankę, która pomaga im zachować kolor po praniu. Aby sprawdzić, czy Twoja czapka zachowa kolor podczas prania, potrzyj czapkę szmatką z niewielką ilością środka czyszczącego, zaczynając od wewnętrznej jej strony. Jeśli na szmatce zostanie kolor, oznacza to, że do jej pielęgnacji możesz użyć jedynie niewielkiej ilości czystej wody. Jeśli szmatka zostanie czysta, możesz wyczyścić ją, używając delikatnych środków czyszczących.

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przed praniem czapki z daszkiem, jest etykieta informacyjna, która podpowie Ci, z czego wykonana jest Twoja czapka. Z różnych przyczyn czapka z daszkiem może nie posiadać dołączonej etykiety, należy wtedy zwrócić uwagę na rodzaj jej ronda.

Czapka z daszkiem z plastikowym rondem

Większość obecnych czapek posiada plastikową konstrukcję. Dlatego takie czapki można prać w pralce.

Czapka z daszkiem z tekturowym rondem

Rzadziej spotykane czapki z daszkiem z tekturowym rondem, mogą być czyszczone tylko punktowo. Zanurzenie czapki w wodzie spowoduje jej deformację.

Pranie czapek z daszkiem wykonanych z wełny

Czapki wełniane wymagają większej delikatności podczas czyszczenia i specjalnych środków czyszczących. Najlepiej sprawdzą się tutaj detergenty przeznaczone do prania wełny. Wełniane czapki i ubrania łatwo tracą swój kształt po praniu, dlatego potraktuj je ze szczególną delikatnością. Aby bezpiecznie i skutecznie wyczyścić wełnianą czapkę z daszkiem, postępuj zgodnie z wcześniejszymi krokami prania ręcznego.

Aby odpowiednio wysuszyć wełnianą czapkę z daszkiem, zacznij od delikatnego osuszenia jej ręcznikiem i pozbycia się nadmiaru wody. Następnie użyj suchego ręcznika lub innego przedmiotu, przypominającego kształt głowy i delikatnie wepchnij do środka czapki, tak aby zachowała ona swój kształt.

Jeśli nie wiesz, jak prać wełnę, sprawdź nasz poradnik, w którym dowiesz się wszystkiego na temat wełny i pielęgnacji wełnianych ubrań!