Kobieta nosząca jeansy z szeroką nogawką

Jak prać jeansy?

Wskazówki do pielęgnacji

Wszyscy kochają jeansy! Spodnie jeansowe są powszechnie lubiane i można je znaleźć kilkukrotnie w prawie każdej szafie. Niezależnie od wieku i płci – jeansy kochają wszyscy. A to, co się kocha, trzeba szanować. Aby zapobiec kurczeniu się, blaknięciu i zniekształceniu, trzeba jeans prawidłowo prać. Ale jak właściwie należy prać jeansy, aby kolor i kształt pozostały piękne przez długi czas? Aby Twoje ulubione jeansy przetrwały wiele lat, podpowiadamy, jak dbać o jeans i na co zwrócić uwagę przy praniu.

Najważniejsze informacje w skrócie:

 • Przed pierwszym założeniem jeansów powinno się je zawsze wyprać. Odrobina octu pomaga w walce z nieprzyjemnym zapachem substancji chemicznych.
 • Jeansy można spokojnie prać w pralce. Ważne są niskie temperatury, delikatny program oraz środek do prania delikatnych lub kolorowych tkanin.
 • Zamiast prania, jeansy można wywietrzyć lub włożyć na noc do zamrażarki, aby je odświeżyć.
 • Jeśli chcesz szczególnie dobrze zadbać o nowe jeansy, wypierz je ręcznie i wysusz na sznurku.

Dlaczego powinno się wyprać jeansy przed pierwszym założeniem?

Ze względów higienicznych wszystkie ubrania powinno się prać przed pierwszym założeniem. Po pierwsze, dlatego że odzież jest często długo transportowana, a po drugie, dlatego że podczas produkcji i procesu farbowania ubrań często stosowane są środki chemiczne, które utrwalają kolor i zapewniają, że tkaniny zachowują swój kształt i się nie gniotą. Mimo że podczas produkcji jeansy są kilkakrotnie prane, na przykład aby usunąć resztki farby, kupna tkanina często i tak „puszcza“ kolor, uwalniając luźne cząsteczki koloru.

Wskazówka: pranie jeansów

Zwłaszcza nowe jeansy mogą „puścić” kolor podczas pierwszych kilku prań. Dlatego, jeśli pierzesz nowe jeansy po raz pierwszy, najlepiej nie wkładaj do pralki żadnych innych ubrań, aby uniknąć ewentualnych zabarwień. Włóż do prania ściereczkę ochronną lub ściereczkę wyłapującą cząsteczki kolorów, aby sprawdzić, czy materiał nadal farbuje. Ściereczki można kupić w drogerii.

12 dobrych wskazówek, jak prać jeansy

Zestawiliśmy dla Ciebie wszystkie ważne informacje na temat tego, jak prawidłowo prać jeans. Znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

 

1. Jak często należy prać jeans?

 

Najlepiej tak często, jak to konieczne, ale możliwie rzadko! Przy częstym praniu jeans bardziej się zużywa, co sprawia, że kolor i kształt się zmieniają. Dlatego nie należy prać jeansów po każdym noszeniu, tylko jedynie wtedy, gdy są poplamione lub nieprzyjemnie pachną. Spokojnie możesz założyć jeansy cztery do pięciu razy, zanim je wrzucisz do pralki.

 

2. W jakiej temperaturze należy prać jeans?

 

Jeans jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji, dlatego temperatura 30 lub 40 stopni zazwyczaj wystarcza, aby higienicznie odświeżyć tkaninę. Jednak zanim włożysz jeans do pralki, zapoznaj się z metką. Przyczepiona do każdego ubraniu metka pielęgnacyjna zawiera ważne informacje, których należy zawsze przestrzegać. Poza tym informuje o tym, czy jeans jest wykonany z samej bawełny, czy z mieszanki włókien, zawierającej także włókna syntetyczne. Unikaj wyższych temperatur, ponieważ nadwyrężają tkaninę. W rezultacie włókna stają się z każdym praniem cieńsze, ubranie traci swój pierwotny kształt, a kolor szybciej blaknie. Jeans należy prać w wyższej temperaturze tylko wtedy, gdy jest szczególnie brudny.

 

3. Pranie jeansu w podobnych kolorach

 

Aby nowo kupione ubranie jeansowe nie pofarbowało innych ubrań, należy je najpierw prać oddzielnie. Dopiero jeśli materiał już nie puszcza koloru, można go prać razem z innymi rzeczami. Ważne: granatowe lub czarne jeansy zawsze pierz z ciemnym lub kolorowym praniem. Biały jeans można oczywiście prać razem z jasnymi rzeczami.

4. Zawsze pierz jeans na lewej stronie

Zalecamy, aby zawsze prać jeansy na lewej stronie. W ten sposób ochronisz prawą stronę materiału przed ścieraniem się i blaknięciem. Poza tym, zamek błyskawiczny nie uszkodzi pozostałych ubrań ani bębna pralki. Bardzo ważne: opróżnij kieszenie przed każdym praniem.

5. Indywidualny wygląd przyjdzie z czasem

Warto wiedzieć: jeans potrzebuje około pół roku, aby nabrać swojego właściwego kształtu i indywidualnego koloru. Z biegiem czasu, zwłaszcza przy odpowiedniej pielęgnacji, materiał nabiera charakteru i wyrazistości.

6. Pierz jeans tylko na niskich obrotach

Przy praniu jeansów oprócz odpowiedniej temperatury ważna jest również liczba obrotów podczas wirowania. Aby ochronić tkaninę, nie należy przekraczać 1200 obrotów na minutę. Większość jeansów nie jest już produkowana z samej bawełny, ale z domieszką włókien syntetycznych, dzięki którym materiał jest elastyczny i wygodny. Im więcej włókien syntetycznych tkanina jeansowa zawiera, tym niższa powinna być ilość obrotów podczas wirowania.

7. Używaj programów do prania jeansów

Niektóre pralki mają specjalny program do prania jeansu. Taki program odpowiada nastawieniu na pranie bawełny w 30 stopniach, na maksymalnie 1200 obrotach. Czas prania to dwie do trzech godzin, co jest optymalne, aby ostrożnie wyprać jeans.

8. Jaki detergent do prania jeansu?

Aby ochronić włókna i kolor, jeans należy prać w zwykłym środku do rzeczy delikatnych lub kolorowych. Uniwersalnego środku do prania też można użyć, jeśli nie zawiera wybielaczy. Mimo że zabijają zarazki nawet w temperaturach poniżej 30 stopni, niszczą materiał, dlatego możesz sobie niechcący wybielić jeans.

9. Nie używaj płynu do płukania

Nigdy nie używaj płynu do płukania, jak pierzesz jeansy. Może on zmienić kształt ubrania. Włókna stają się miękkie i rozciągają się. Płyn do płukania wpływa przede wszystkim na zawarte w jeansach włókna syntetyczne. Efekt może być taki, że spodnie stracą elastyczność.

10. Co zrobić w przypadku uporczywego zapachu?

Twoje jeansy pachną nieprzyjemnie, mimo że były prane? Jeśli tak, powodem jest często pralka, a nie jeans czy środek do prania. Nasza wskazówka: przed praniem namocz jeansy w wodzie z octem lub dodaj octu albo natronu do pralki.

11. Czy jeans można suszyć w suszarce bębnowej?

Tkanin jeansowych zawierających włókna syntetyczne nie należy nigdy wkładać do suszarki bębnowej. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, z jakich włókien składa się materiał. Jeśli materiał składa się m.in. z włókien poliestrowych lub akrylowych, ciepło suszarki bębnowej stopiłoby je. W najgorszym wypadku jeansy mogłyby się rozerwać po następnym założeniu. Także elastyczne jeansy, które zazwyczaj zawierają lycrę lub elastan, są bardzo wrażliwe na ciepło. Dlatego nie susz ich w suszarce bębnowej. Jeśli jednak Twoja suszarka ma specjalny program do jeansu lub rzeczy delikatnych, możesz w niej suszyć jeans z samej bawełny. Jednak suszenie na świeżym powietrzu jest łagodniejsze i lepsze dla tkaniny.

12. Jeansu nie trzeba prasować

Po wypraniu jeansów prasowanie nie tylko szkodzi materiałowi, ale jest często po prostu zbędne. Podczas noszenia zagniecenia znikają same. W przypadku kroju bootcut lub dzwonów zagniecenia nie znikają tak łatwo. Jeśli więc musisz koniecznie wyprasować jeans, prasuj go zawsze na lewej stronie.

Jak prać jeansy ręcznie?

Nie zawsze trzeba prać w pralce. Zwłaszcza jeansy z ozdobami lub pokryte specjalną warstwą, źle znoszą pranie w pralce. Pranie ręczne jest wtedy bardziej zalecone. Jeśli chcesz wyprać jeansy ręcznie, zwróć uwagę na następujące punkty:

 • plamy wyczyść delikatnie łagodnym mydłem lub detergentem
 • gąbki są delikatniejsze dla materiału niż szczotki
 • używaj rękawic, aby ochronić skórę
 • nie trzyj materiału, bo może to zetrzeć kolor
 • nie używaj gorącej, tylko letniej wody
 • dobrze wyciśnij jeans i rozwieś

Jak „prać” jeansy w zamrażarce?

Mamy dla Ciebie niekonwencjonalną wskazówkę: włóż jeans do zamrażarki. Nie żartujemy! Niektórzy eksperci od jeansu, wśród nich Chip Bergh, dyrektor generalny marki Levi’s, zalecają, aby jeansu w ogóle nie prać.

Jeśli nadchodzi czas, aby jeansy wyprać, po prostu włóż je na 24 do 48 godzin do zamrażarki. Bakterie w ten sposób się odmrozi, a jeans wyjdzie z zamrażarki świeży. Być może ta technika nie zastąpi każdego prania, ale warto ją wypróbować, by zaoszczędzić czas i wodę.

Najważniejsze wskazówki dotyczące jeansu w pigułce

 • Wywieś jeansy na noc na zewnątrz, a większość zapachów zniknie.
 • Ocet pomaga na zapach substancji chemicznych zawartych w jeansach. Przed pierwszym praniem mocz jeansy przez godzinę w wodzie z octem. Chroni to również kolor.
 • Włóż jeansy do zamrażarki na 24 do 48 godzin, aby zabić bakterie i zaoszczędzić jedno lub dwa prania.
 • Przed praniem zapnij zamek błyskawiczny i przewiń jeansy na lewą stronę, aby ochronić bęben i spodnie.