Czarne marynarka oraz sukienka

Pranie czarnych ubrań

we właściwy sposób

Kolor czarny wciąż jest ulubionym kolorem świata mody. Wygląda zawsze elegancko i ponadczasowo. Ponadto czarne ubrania nie są tak podatne na plamy i odbarwienia jak białe. Mimo to należy jednak pamiętać o kilku zasadach podczas prania czarnych ubrań. W końcu największym problemem czarnego prania jest to, że z czasem staje się wyblakłe. Przy nieprawidłowym praniu czarne ubrania tracą kolor. A jaki jest tego wynik? Z upływem czasu Twoje czarne ubrania wyglądają na znoszone i zużyte. Ale zanim się zdenerwujesz, mamy dobrą wiadomość! Prawidłowa pielęgnacja zapewni Twoim czarnym ubraniom długą żywotność. W naszym poradniku dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas prania czarnych ubrań.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Nigdy nie pierz czarnego z jasnym.
  • Temperatura prania nie zależy od koloru, ale od materiału.
  • Uwaga: nie używaj uniwersalnego proszku lub płynu do prania, ponieważ większość z nich zawiera wybielacze.
  • Aby przedłużyć żywotność czarnych ubrań, możesz je zafarbować na czarno za pomocą barwnika.
  • Pranie należy suszyć w cieniu lub w suszarce, ponieważ na słońcu może wyblaknąć.

9 wskazówek, jak prać czarne ubrania

Zebraliśmy dla Ciebie 9 najważniejszych wskazówek dotyczących prawidłowego prania czarnych ubrań. Podpowiadamy, jak chronić ciemną odzież przed szybkim blaknięciem, nawet przy częstym praniu, a także jakie sposoby domowe naprawdę pomogą przy praniu czarnych ubrań.

1. Czarne ubrania należy zawsze prać osobno

Zanim w ogóle włączysz pralkę, najpierw oddziel czarne ubrania od jasnych. Nigdy nie należy prać ciemnych rzeczy razem z jasnymi. Chroni to nie tylko czarną odzież, ale też pozostałe ubrania. W końcu nigdy nie można całkowicie uniknąć tego, że ciemne tkaniny tracą cząsteczki koloru podczas prania. Jeśli byś więc prała jasne z ciemnym, jasne ubrania mogłyby zszarzeć albo się nieładnie przebarwić. Dlatego najpierw trzeba posegregować pranie. Nie oznacza to jednak, że czarne tekstylia musisz prać wyłącznie z czarnymi. Bez problemu możesz je prać razem z innymi ciemnymi kolorami, na przykład granatowym, ciemnoszarym lub ciemnozielonym.

2. Zawsze zwracaj uwagę na metkę

Po segregowaniu prania koniecznie zapoznaj się z metką. Na podstawie symboli zrozumiesz, w jakiej temperaturze prać dany materiał. Poza tym dowiesz się, czy ubranie można suszyć w suszarce oraz czy zalecane jest pranie ręczne. Instrukcje pielęgnacyjne podane na metce pomogą Cię uniknąć przykrych niespodzianek podczas prania czarnych ubrań.

3. W jakiej temperaturze należy prać czarne ubrania?

Temperatura, w której należy prać czarną odzież, nie zależy od koloru, ale materiału, z którego jest wykonana. Jednak z zasady czarnych ubrań nie należy prać w zbyt wysokiej temperaturze. Wysoka temperatura niszczy kolory we włóknach, przez co tekstylia szybciej blakną. Zalecamy temperaturę 30 do 40 stopni. Ręczniki i bawełnianą pościel można teoretycznie wygotować bez uszkodzenia materiału, ale piękny kolor na tym nie zyska. Delikatne tkaniny, takie jak jedwab czy wełna, i tak nie powinny być prane w temperaturze wyższej niż 30 stopni. Lepiej je nawet prać ręcznie.

4. Jaki program do czarnego prania?

Od rodzaju tkaniny zależy nie tylko temperatura prania, ale też program, który należy wybrać. Czarne tkaniny z bawełny lub lnu są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i zazwyczaj można je prać na normalnym programie. Z kolei delikatne tkaniny, takie jak wełna i jedwab, wymagają szczególnie delikatnej pielęgnacji. Należy je więc zawsze prać na delikatnym programie. Kolejna wskazówka: aby zapobiec szybkiemu blaknięciu czarnych tkanin, należy je prać jak najkrócej i na niskich obrotach. Zalecamy maksymalnie 600 do 800 obrotów podczas wirowania.

5. Jaki proszek lub płyn do czarnego prania?

Aby zapobiec blaknięciu czarnych tkanin, szczególnie ważny jest wybór odpowiedniego detergentu. Zasada: nie używaj uniwersalnego proszku czy płynu do prania! Większość z nich zawiera wybielacz, który niszczy czarne i kolorowe pranie. Łagodniejszy jest proszek lub płyn do kolorów lub delikatnych tkanin. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są proszki i płyny do ciemnych kolorów, które pozwalają dłużej zachować kolor. Konsystencja detergentu też odgrywa ważną rolę: w przeciwieństwie do proszku, płyn nie pozostawia jasnych osadów na czarnych tekstyliach.

Jeśli czarne ubrania mają jasne lub kolorowe aplikacje albo ozdoby, możesz użyć tak zwanych ściereczek ochronnych lub wyłapujących kolory, które wystarczy włożyć razem z praniem do bębna. Ściereczki wyłapują cząsteczki kolorów, które odpadły podczas prania, i zapobiegają szarzeniu jasnych tekstyliów.

6. Co zrobić z jasnymi smugami na czarnym praniu?

Jak już wspominaliśmy, proszek nie jest idealny do prania czarnych ubrań. A to dlatego, że czasami pozostawia jasne smugi na powierzchni lub w fałdach. Smugi są co prawda irytujące, ale na szczęście nie straszne. Można je po prostu delikatnie wyszczotkować. Aby w ogóle nie przeszkadzały, przed praniem warto przewinąć ubrania na lewą stronę. Dodatkowy cykl płukania także pomoże im zapobiec.

7. Co zrobić, aby ubrania znów były czarne?

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można znacznie przedłużyć żywotność czarnych ubrań, ale niestety nie da się całkowicie zapobiec blaknięciu czarnego koloru. Nie oznacza to jednak, że musisz się rozstać z ulubionym ubraniem. Barwniki do tekstyliów są dobrym sposobem, aby przywrócić ubraniom kolor. Z reguły można je zastosować w pralce, aby ponownie zafarbować czarne ubrania. Ale uwaga: nie wszystkie materiały nadają się do farbowania w pralce. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na instrukcję.

Poza tym istnieje też domowy sposób na odświeżenie czarnego koloru: kawa. Zawiera ona naturalne barwniki, które na jakiś czas odświeżą czarny kolor. Jak to działa? Zamocz czarne tekstylia przez noc w kawie z wodą. Następnego dnia wystarczy ubrania dobrze wypłukać, aby usunąć z tkaniny wszystkie resztki kawy.

8. Jak prawidłowo suszyć czarne pranie?

Jeśli tylko materiał na to pozwala, można czarne pranie włożyć bez problemu do suszarki. Odpowiednie instrukcje znajdziesz na metce. Jeśli chodzi o kolor, suszenie mechaniczne jest bezpieczne. Jeśli nie chcesz niczego ryzykować, wybierz krótki program suszenia. Inną sprawą jest suszenia czarnego prania na słońcu. Zdecydowanie powinnaś go unikać. Przez promienie słoneczne czarny kolor bardzo szybko blaknie. Jeśli chcesz suszyć czarne pranie na powietrzu, najlepiej rozwieś je w cieniu.

9. Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach i utratę koloru

Pranie w niskich temperaturach jest co prawda dobre dla kolorów i tkanin, ale może mieć niezbyt przyjemne skutki uboczne. Piorąc pranie w niskiej temperaturze, nie usuwa się wszystkich bakterii. W rezultacie ubrania niekiedy nie pachną tak świeżo, jak byśmy sobie tego życzyły. Ale nie martw się, mamy wypróbowany, domowy sposób na nieprzyjemny zapach, który działa natychmiastowo. Przy następnym praniu czarnych ubrań, dodaj do prania po prostu pół filiżanki octu. Ocet ma dwie pozytywne właściwości: utrwala kolor i zabija bakterie w praniu.

Kolejną wskazówką pielęgnacyjną przy praniu czarnego prania jest pieprz. Czarny pieprz w naturalny sposób chroni ubrania przed zszarzeniem. Dodaj do prania niewielką ilość zmielonego czarnego pieprzu, a następnie wypierz pranie tak, jak zwykle – w niskiej temperaturze.