Jacken in Wäschekorb

Łatwe pranie kurtek

Nasze najlepsze wskazówki

W szczególności jesienią i zimą kurtki codziennie chronią nas przed wiatrem i niepogodą. Z czasem mogą pojawić się na nich zabrudzenia. W ramach odwdzięczenia się powinniśmy regularnie o nie dbać, prać je i pielęgnować, aby mogły nam długo służyć. Na naszej stronie znajdziesz najważniejsze wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji kurtek.

Pranie kurtek według kategorii

Puch i skóra, włókna z tworzywa sztucznego i membrany: Poszczególne materiały, z których wykonane są kurtki wymagają różnych metod czyszczenia i pielęgnacji. Odkryj dokładne wskazówki dotyczące pielęgnacji swojej kurtki.

Jak prać kurtkę funkcyjną?

Wiele kurtek można prać w pralce i nie trzeba oddawać ich do specjalistycznej pralni. To dobra wiadomość, ponieważ należy je regularnie czyścić, aby pory membrany nie zatykały się, a kurtka zachowała swoje właściwości.

Proces prania kurtek funkcyjnych

1. Zapiąć wszystkie zamki błyskawiczne i rzepy

2. Obrócić kurtkę na lewą stronę

3. Kurtkę funkcyjną najlepiej prać oddzielnie

4. Stosować płynny środek do prania bez płynu zmiękczającego

5. Wybrać program do prania tkanin delikatnych z wysokim poziomem wody

6. Zalecana temperatura prania wynosi 30–40 stopni

7. Maksymalna liczba obrotów podczas wirowania to 600–800

Jak suszyć kurtkę funkcyjną?

Aby uniknąć zagnieceń, upraną kurtkę należy natychmiast wyjąć z bębna pralki i powiesić na wieszaku w zacienionym miejscu. Promienie UV mogą uszkodzić włókna kurtki. Jeżeli informacje na metce pozwalają na suszenie w suszarce bębnowej, kurtkę można wysuszyć ustawiając delikatny program.

Jak impregnować kurtkę funkcyjną?

Ogólna zasada impregnowania kurtek funkcyjnych: Impregnację należy przeprowadzać po każdym trzecim praniu. Zaleca się stosowanie środka do impregnacji w sprayu, ponieważ można go precyzyjnie nanieść na zewnętrzną stronę kurtki, w przeciwieństwie do środków piorących z funkcją impregnowania. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy spryskać impregnatem mokrą kurtkę, a następnie wysuszyć ją w suszarce bębnowej, o ile pozwala na to oznaczenie na metce.

Czyszczenie kurtki skórzanej

Zarówno skóra gładka, jak i zamsz są bardzo podatne na powstawanie przebarwień w wyniku nieodpowiedniego czyszczenia. Nawet woda z dodatkiem mydła może pozostawiać ślady. Dlatego zalecamy oddanie kurtki skórzanej do profesjonalnego czyszczenia, aby nie uległa zniszczeniu. Ta informacja znajduje się z reguły także na metce. Niemniej jednak są pewne kroki w pielęgnacji kurtek skórzanych, które można wykonać w domu.

Jak usunąć plamy z zamszu:
Dzięki specjalnym szczotkom i gumkom można z powodzeniem ponownie zszorstkować powierzchnię kurtki i usunąć zabrudzenia.

Jak usunąć kurz z kurtek skórzanych:
Po dłuższej przerwie w noszeniu, skórzaną kurtkę można przetrzeć z kurzu za pomocą miękkiej bawełnianej szmatki lub specjalnej szczotki.

Jak impregnować kurtki skórzane?

Przede wszystkim kurtkę należy zaimpregnować przed pierwszym założeniem, a następnie co 6–12 miesięcy. Dzięki temu kurtka nie stanie się kompletnie wodoszczelna, ale nie będzie nadmiernie absorbować wody. Kurtkę można w prosty sposób spryskać na wolnym powietrzu uniwersalnym preparatem do impregnacji.

Jak dbać o kurtkę skórzaną - nawilżenie i kolor

Aby chronić swoją kurtkę skórzaną przed przesuszeniem i uszkodzeniami, należy od czasu do czasu wcierać w nią odpowiedni balsam. Uwaga! Zbyt duża ilość środka do pielęgnacji może spowodować zatykanie się porów. Kolor kurtki skórzanej można odświeżyć za pomocą barwników. Przed takim zabiegiem kurtkę należy koniecznie oczyścić i wybrać odpowiedni kolor barwnika. W razie wątpliwości, dopasowanie koloru można sprawdzić w niewidocznym miejscu.

Pranie kurtek puchowych

Puchowe wypełnienie cenimy za bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz za długie utrzymywanie ciepła. Kurtki te są wyjątkowo komfortowe podczas noszenia. Aby długo cieszyć się tymi cechami, należy stosować poniższe wskazówki: Kurtki puchowe mogą być prane wyłącznie z użyciem właściwego preparatu. Nie można tego robić zbyt często. Po każdym praniu pierze traci tłustą powłokę i spada jego sprężystość. Również proces suszenia wymaga szczególnej staranności. Jeżeli oznaczenie na metce pozwala na pranie kurtki w pralce, należy zastosować kilka prostych porad:

Proces prania puchowych kurtek

1. Zapiąć wszystkie zamki błyskawiczne i rzepy

2. Kurtkę puchową najlepiej prać oddzielnie

3. Stosować specjalny środek piorący do puchu lub wełny

4. Prać w programie do tkanin delikatnych lub wełny

5. Zalecana temperatura prania wynosi 30–40 stopni

6. Ustawić dodatkowy cykl płukania

7. Maksymalna liczba obrotów podczas wirowania to 400

Suszenie kurtek puchowych

Upraną kurtkę należy natychmiast wyjąć z bębna pralki i delikatnie nią potrząsnąć. Jeżeli kurtkę można suszyć w suszarce bębnowej, należy wrzucić do niej dwie lub trzy czyste piłki do tenisa. Dzięki temu sklejone pierze odzyska puszystość. Dla optymalnych rezultatów należy wyjąć kurtkę z suszarki po 30 minutach i nią potrząsnąć. Kurtkę puchową można także suszyć w pozycji leżącej na suszarce stojącej, potrząsając nią co dwie godziny, aby pierze nabrało sprężystości. Ten proces wymaga cierpliwości. Suszenie może trwać do dwóch dni.

Pranie kurtek pikowanych

Kurtki pikowane wypełnione są włóknami sztucznymi. Kurtki tego typu świetnie sprawdzają się w mokre dni i szybko wysychają po zmoknięciu na deszczu. W wyniku czyszczenia kurtka może stać się cienka, a jej włókna sfilcowane. Wskazówki dotyczące bezpiecznego czyszczenia kurtki w domu:

Proces prania kurtek pikowanych

1. Zapiąć wszystkie zamki błyskawiczne i rzepy

2. Obrócić kurtkę na lewą stronę

3. Zalecana temperatura prania wynosi 30 stopni

4. Stosować płynne środki czyszczące bez dodatku płynu zmiękczającego

5. Wybrać cykl do tkanin delikatnych

6. Maksymalna liczba obrotów podczas wirowania to 800

Suszenie i impregnacja kurtek pikowanych

Aby odświeżyć działanie impregnatu, mokrą kurtkę należy spryskać specjalnym sprayem, a następnie powiesić do wyschnięcia na wieszaku w zacienionym miejscu.