Pasek

Jak dobrać rozmiar paska

praktyczny przewodnik

Pasek do spodni jest bez wątpienia jednym z najbardziej podstawowych akcesoriów. Niewłaściwy rozmiar paska może sprawić, że strój będzie niewygodny, a pasek nie spełni swojej funkcji. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na odpowiednie dopasowanie paska. Sprawdź, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Najważniejsze informacje w skrócie

  • Rozmiar paska nie jest jednoznaczny z rozmiarem noszonych spodni.
  • Różni producenci pasków stosują własne rozmiarówki.
  • Aby właściwie wybrać rozmiar paska, należy sprawdzić swój obwodu w pasie.

Co oznacza rozmiar paska do spodni?

Odpowiedni rozmiar paska jest istotny, gdy chcesz wyglądać stylowo i z klasą. Zbyt długi pasek będzie wyglądać nieestetycznie, natomiast zbyt krótki nie będzie funkcjonalny. Dlatego określenie właściwej długości paska jest pierwszym krokiem podczas poszukiwań odpowiedniego modelu. Przy wyborze paska do spodni ważne jest, aby wiedzieć, co oznaczają liczby znajdujące się na metce. Zazwyczaj wymiary te odnoszą się do długości obwodu w pasie i długości paska. Większość pasków mierzona jest zwykle od podstawy klamry do środkowej dziurki w pasku. Może się zdarzyć, że na pasku będzie podana jego długość całkowita. Oznacza to, że został on zmierzony od początku klamry do końca paska. Najczęściej popełnianym błędem podczas zakupu nowego paska do spodni jest założenie, że odpowiedni rozmiar paska jest taki sam jak numer lub litera rozmiaru spodni. Pamiętaj, że rozmiar rozmiarowi nie równy, a producenci zazwyczaj stosują własne rozmiarówki. Dlatego, gdy na pasku została podana jego długość całkowita, dolicz do swojego obwodu w pasie około 15 cm.

Jak mierzyć rozmiar paska?

Za pomocą taśmy mierniczej

Najdokładniejszym sposobem na dobranie właściwego rozmiaru paska jest zmierzenie swojego obwodu za pomocą miary krawieckiej. W tym celu załóż spodnie, które dobrze przylegają do ciała i przeciągnij elastyczną miarę przez szlufki spodni, dokładnie tak samo, jak zakładając pasek. Następnie zaznacz miejsce, w którym łączą się dwie strony taśmy mierniczej. Wartość na taśmie krawieckiej oznacza Twój obwód w pasie. Pamięta,j aby mierzyć się na stojąco i podczas mierzenia zachować rozluźnioną sylwetkę. W zależności od tego, czy chcesz kupić nowy pasek do spodni, pasek do sukienki czy do spódnicy, zdejmij miarę w miejscu, w którym pasek będzie noszony np. w biodrach, w talii lub pod biustem. Wybierz rozmiar paska, który jest najbliższy Twojemu obwodowi. Na przykład, jeśli z miary pokazuje 97 cm, wybierz rozmiar paska równy 100 cm. Kilka dodatkowych centymetrów doda Ci większej swobody ruchu. W przypadku, gdy nie masz miary krawieckiej, możesz użyć sznurka lub wstążki.

Za pomocą starego paska

W celu dobrania idealnie dopasowanego nowego paska do spodni możesz posłużyć się paskiem, który do tej pory był przez Ciebie używany. Stary pasek rozłóż na płaskiej powierzchni, upewniając się, że nie ma on żadnych wystających nierówności. Jeśli pasek po rozłożeniu nie pozostaje płaski, możesz umieścić ciężki przedmiot na obu jego końcach, tak aby utrzymać go w miejscu. Następnie za pomocą taśmy mierniczej lub innej miary zmierz długość paska od podstawy klamry do otworu, którego używasz najczęściej. Zazwyczaj jest to otwór z widocznymi śladami użytkowania. Otrzymana liczba oznacza właściwy rozmiar nowego paska. Jeśli używasz ostatniego otworu na pasku, wybierz rozmiar paska o jeden większy od otrzymanego rozmiaru z pomiaru, ułatwi Ci to swobodną regulację paska w przyszłości. Jeśli używasz pierwszej dziurki na pasku, świadczy to o tym, że pasek jest na Ciebie za duży. Kupując nowy pasek, wybierz model o jeden rozmiar mniejszy. Idealnie dopasowany pasek do spodni to taki, który możesz łatwo zapiąć, używając trzeciej dziurki w pasku.

Za pomocą dobrze dopasowanych spodni

Alternatywą dla opisanych powyżej metod doboru paska jest posłużenie się rozmiarem spodni, które są idealnie do Ciebie dopasowane. Jak wybrać odpowiedni rozmiar paska znając swój rozmiar spodni? Bardzo często można znaleźć tabelę rozmiarów spodni, która uwzględnia długość obwodu w pasie. Wystarczy wtedy odnaleźć swój rozmiar spodni w tabeli rozmiarów, następnie sprawdzić, jaka długość obwodu mu odpowiada. Otrzymana liczba wyznaczy rozmiar paska. W tym przypadku warto jednak wybrać pasek o kilka centymetrów większy. Jeśli Twój obwód wynosi na przykład 82 cm, najlepszym dla Ciebie paskiem będzie ten w rozmiarze 90.

Sprawdź też nasz poradnik, gdzie wyjaśniamy jak przeliczać rozmiary jeansów – warto jednocześnie ustalić najlepszy dla nas rozmiar spodni i pasujący do nich pasek.

Jak dobrać rozmiar męskiego paska?

Odpowiednio dobrany dobrej jakości pasek do spodni może służyć Ci przez długie lata. Różne marki posiadają różne rozmiarówki, dlatego przed zakupem nowego paska warto skorzystać ze strony producenta i z zamieszczonej tam tabeli rozmiarów. To samo dotyczy rodzaju pasków. Inny rodzaj paska może charakteryzować się innym systemem przeliczania rozmiarów.

Pasek klasyczny

W przypadku pasków z klasyczną klamrą na pasku zazwyczaj widnieje rozmiar wyrażony w dwóch wartościach np. 85/100, gdzie liczba 85 oznacza obwód w pasie wyrażony w centymetrach, natomiast 100 to długość całkowita paska. Paski klasyczne mogą posiadać parzystą lub nieparzystą liczbą dziurek. Parzysta liczba dziurek sugeruje, że pasek został zmierzony od początku klamry do otworu odpowiadającemu połowie liczby wszystkich otworów. Np. Gdy pasek posiada 8 dziurek, długość odpowiada 4 dziurce. Natomiast, gdy pasek posiada nieparzystą liczbę otworów, pasek został zmierzony od początku klamry do środkowej dziurki.

Pasek z automatyczną klamrą

Gdy zamierzasz kupić pasek z automatyczną klamrą, najlepiej jest zmierzyć swój obwod w pasie, a następnie skorzystać z odpowiedniej tabeli rozmiarów. Pamiętaj, aby wybrać długość paska, która będzie optymalna i mieści się pośrodku zakresu obwodu.

Pasek skórzany

Dokonując zakupu skórzanego paska należy uwzględnić fakt, że podczas użytkowania może on rozciągnąć się o 2-3 cm. Jest to charakterystyczna cecha skóry naturalnej.

Pasek parciany

Paski tego typu posiadają zazwyczaj rozmiar wyrażony za pomocą symboli od XS do XXL. Aby odpowiednio dobrać pasek parciany, podobnie jak w przypadku paska z automatyczną klamrą, najlepiej jest zmierzyć długość swojego obwodu w pasie, a następnie skorzystać z odpowiedniej tabeli rozmiarów. Do otrzymanej długości obwodu należy dodać około 15 cm i na tej podstawie wybrać rozmiar paska.

Jak dobrać rozmiar damskiego paska?

Pasek to również ważny element damskiej garderoby. Aby wyglądał estetycznie i podkreślał Twoją stylizację, musisz odpowiednio dobrać jego rozmiar.

Określenie rozmiaru paska w przypadku modeli damskich odbywa się według tych samych zasad, które opisaliśmy wyżej. Na rynku jednak istnieje ogromny wybór pasków damskich różniących się w zależności od ich przeznaczenia i stylu odzieży np. do spodni do garnituru damskiego czy jeansów. Do każdego typu wymienionych spodni dobierzesz inny rodzaj paska. Aby wybrać odpowiedni rozmiar paska, owiń miarę krawiecką w miejscu, w którym będziesz nosić pasek np. w biodrach, w talii itp.

Wielu producentów stosuje rozmiarówkę literową, taką samą jak w przypadku innych części garderoby. Najczęściej mieści się ona w przedziale XS – XXL.