Steve Madden szpilki

Koniec z bolącymi stopami

Naprawdę wygodne szpilki

Od niepamiętnych czasów kobiety kochają i nienawidzą szpilek. A to z dobrego powodu. Mogą one co prawda optycznie wydłużyć nogi, ale w wielu przypadkach są niewygodne. Co by było, gdyby wieczór w wysokich obcasach nie kończył się obolałymi stopami i pęcherzami? Pokazujemy, jak w łatwy sposób znaleźć wygodne szpilki, w których można przetańczyć cały wieczór bez bólu stóp.

Najważniejsze informacje w skrócie

  • Kupuj szpilki tylko w odpowiednim dla Ciebie rozmiarze
  • Jeśli to możliwe, przymierzaj buty pod koniec dnia
  • W spokoju wypróbuj buty
  • Wyższe obcasy zmieniają mechanikę chodu
  • Im cieńszy obcas, tym trudniej utrzymać równowagę

Wygodne szpilki: to jest najważniejsze

Najpierw najważniejsza rada: kupuj szpilki tylko w odpowiednim dla Ciebie rozmiarze! Inaczej Twoje stopy na pewno będą bolały i nie będzie Cię cieszyć nawet najpiękniejszy model. Z reguły między wewnętrzną częścią czubka buta a koniuszkiem dużego palca powinno być trochę miejsca – około jednej szerokości palca. Ta przestrzeń zapewni Twoim stopom swobodę ruchu i zapobiegnie ocieraniu się o boki.

Jak znaleźć wygodne szpilki: 6 wskazówek na udane zakupy

W szpilkach wyglądamy na większe, stoimy prościej, a nasze nogi wyglądają na dłuższe i szczuplejsze. To bez wątpienia same plusy. Niestety przypłacamy to często także i wysoką ceną: bolącymi stopami i ciężkimi nogami pod koniec dnia. Jeśli więc masz zamiar nosić szpilki przez dłuższy czas, zwróć uwagę na to, aby były wygodne. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę już przy ich zakupie.

1. Wskazówka: zawsze przymierzaj szpilki wieczorem

W ciągu dnia nasza stopa się nieco rozszerza, zwłaszcza latem, ze względu na wyższe temperatury. Dlatego, jeśli to możliwe, przymierzaj buty zawsze pod koniec dnia. Jeśli przymierzysz szpilki rano, kiedy stopa jest najszczuplejsza, pod koniec dnia buty mogą być za ciasne.

2. Wskazówka: dobrze wypróbuj buty

Kiedy przymierzasz szpilki po raz pierwszy, nie wystarczy ich założyć i zrobić kilka kroków. Poświęć trochę czasu, aby naprawdę w nich pochodzić. Zwracaj uwagę na nawet najmniejszy ucisk we wrażliwym miejscu stopy. Jest to miejsce, w którym but z pewnością obetrze Twoją stopę. W sklepie z butami nie chodź tylko po dywanie, gdyż miękka powierzchnia może dawać wrażenie komfortu. Natomiast na twardym chodniku albo na parkiecie taki komfort prędko znika.

3. Wskazówka: zwróć uwagę na obcas

Wybierz szpilki z obcasem bezpośrednio pod piętą. Daje to więcej stabilności i zapewnia dobre rozłożenie ciężaru. Jeśli obcas znajduje się zupełnie z tyłu buta, cały ciężar spoczywa na przedniej części stopy.

4. Wskazówka: miękka podpodeszwa zapobiega bólom

Jeśli masz haluksy, wybieraj miękkie materiały i okrągłe czubki, aby zmniejszyć nacisk z przodu stopy. Jeśli masz wydrążone stopy, poszukaj szpilek z miękko wyścieloną podpodeszwą dla dobrej amortyzacją, chłonącej wstrząsy po zewnętrznej stronie stóp. Jeśli masz płaskie stopy, zawsze noś niskie obcasy, w przeciwnym razie płaski łuk spowoduje dyskomfort.

5. Wskazówka: jeśli masz wątpliwości, wybierz szpilki na niższym obcasie

Typowy wzór chodzenia to pięta, palce, pięta, palce. Jednak w szpilkach z obcasami powyżej 6 centymetrów zmienia się mechanika chodu. Twój punkt równowagi przesuwa się, a stopy chcą chodzić w sposób palce, pięty, palce, pięty, aby utrzymać Cię w pionie. Dlatego szpilki na umiarkowanym obcasie są zawsze wygodniejszym wyborem.

6. Wskazówka: grube obcasy to nasz faworyt

Ponadto im delikatniejszy obcas, tym trudniej utrzymać równowagę. W przeciwieństwie do cieniutkich szpilek gruby obcas jest wygodniejszy dla stóp.

Naprawdę istnieją! Oto najwygodniejsze szpilki

Możesz być zaskoczona, że istnieje tak wiele wygodnych szpilek, które łączą komfort i kobiecy styl. Jeśli pragniesz uzupełnić swoją kolekcję wygodnymi obcasami, przedstawiamy najwygodniejsze modele:

1. Niskie obcasy typu kitten

Te obcasiki wyglądają kobieco i są dużo wygodniejsze niż szpilki. Świetnie nadają się na luźne przyjęcia lub imprezy w pracy, na których niekoniecznie musisz sobie dodać kilku centymetrów, a poza tym będziesz przez dłuższy czas na nogach.

2. Czółenka bez pięty

W przeciwieństwie do otwartych szpilek czółenka bez pięty zapewniają znacznie większą stabilność – dzięki paskowi nad piętą. Dzięki klasycznemu kształtowi czółenka bez pięty, zawsze wygląda elegancko i idealnie pasują do biura.

3. Kliny

Taki kształt obcasa sprawia, że wysokie obcasy są superwygodne. Obcas w kształcie klina nadaje butom ich nazwę. Latem możesz pokazać swoje zamiłowanie do trendów mody zakładając kliny espadryle, które szczególnie dobrze pasują do sukienek i swobodnych letnich strojów. Na jesień i zimę dostępne są również skórzane czółenka na klinach.

4. Koturny

Istnieją niskie oraz wysokie koturny. Ich główną cechą jest to, że część pod podeszwą jest wyższa. Dzięki temu wyższe obcasy są również wygodniejsze, ponieważ różnica wysokości między tyłem a przodem stopy jest mniejsza.

5. Obcas blokowy

Już sama nazwa zdradza kształt tego obcasa. Dzięki powiększonej szerokości obcasa, którą stąpamy po ziemi, but jest wygodny i stabilny, a ciężar ciała równomiernie rozłożony. Co więcej, obcas blokowy nawiązuje do lat 90. i jest obecnie bardzo modny.

6. Stożkowy obcas

Szukasz wygodnych szpilek z odrobiną uroku retro? W takim razie wypróbuj ten kształt obcasa, który zwęża się ku dołowi i przypomina elegancję lat 50.

To również sprawi, że Twoje szpilki staną się wygodniejsze

To, czy szpilki są naprawdę wygodne, zależy w dużej mierze od materiału. Jeśli chodzi o komfort noszenia, to w przypadku wysokich obcasów powinnaś wybierać skórę lub zamsz zamiast materiałów syntetycznych. Powód jest taki, że skóra z upływem czasu się rozciąga i doskonale dopasowuje do stopy. W przypadku materiałów syntetycznych producenci często stosują środki usztywniające, zwłaszcza w okolicach pięty czółenek. Dzięki temu but jest co prawda bardziej stabilny, ale przez twardy materiał także niewygodny dla Twoich stóp. To powoduje obtarcia i pęcherze.

Na wszelki wypadek: co pomaga na bolące stopy?

Chodzenie na wysokich obcasach przez cały dzień bardzo obciąża stopy. Jeśli obciążenie stopy nie jest optymalne z powodu niewłaściwego rozmiaru buta, jego kształtu lub ekstremalnych obcasów, skutkiem są odciski na stopach i piętach. Aby zapewnić trochę ulgi, w sklepach specjalistycznych można dostać wiele różnych wkładek żelowych na pięty lub stopy, wkładki oraz specjalne plastry przeciw uciskom i pęcherzom.

Pamiętaj zawsze o tym, że każdy rodzaj wkładki sprawia, że but jest trochę ciaśniejszy. Upewnij się zatem, że nadal możesz wygodnie chodzić w swoich wysokich obcasach nawet z wkładkami.