Wzór kamuflażowy, nazywany też moro

Kamuflaż na odzieży

Nasz przewodnik po modnym stylu moro

Trudno już sobie wyobrazić świat mody bez wzoru moro. Zdobi on dziś praktycznie wszystkie części garderoby: kurtki, spodnie, dodatki. Wzór moro pierwotnie służył jako kamuflaż w celach wojskowych. Znany jest w klasycznych kolorach brązowo-zielonych, ale także nowocześnie w różnych mieszankach kolorystycznych. Wraz z ruchem hipisowskim lat 70. moro trafiło do mody codziennej. Wzór przyciąga wzrok, jest wszechstronny, a w odpowiednim połączeniu nawet efektowny. Masz ochotę na nową stylizację w stylu wojskowym? W takim razie poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące modnego wzoru wraz z naszymi wskazówkami stylizacyjnymi.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Moro to pierwotnie wojskowy wzór kamuflażu, który stał się prawdziwym trendem mody.
  • Dziś wzór moro zdobi szeroką gamę odzieży i dodatków, zarówno w klasycznych kolorach zielono-brązowych jak i kolorowych odcieniach.
  • Połącz wzór moro z rzeczami jednokolorowymi i unikaj łączenia go z dużymi wzorami.

Co to jest kamuflaż?

Kamuflaż (od francuskiego słowa „zasłonięcie”) odnosi się w swoim pierwotnym znaczeniu do wojskowego wzoru zamaskowania się, który pomaga pozostać niewykrytym w danym otoczeniu. Istnieją różne wzory moro, przede wszystkim chyba najbardziej znany wzór brązowo-zielony, który nawiązuje do odzieży maskującej wojska amerykańskiego.

Dziś wzór ten nie jest już tylko praktyczny, ale prawdziwą wypowiedzą modową i zdobi spodnie, płaszcze, spódnice i wiele innych rzeczy. Moro dodaje rockowym stylizacjom dodatkową dawkę atrakcyjności. Wzór moro nie pojawia się już w świecie mody tylko w kolorze brązowo-zielonym lub khaki, ale w wielu różnych kombinacjach kolorystycznych.

Kurtka ze wzorem moro

Jak wzór moro stał się trendem mody?

Po pierwszej wojnie światowej żołnierze nosili wzór moro z bardzo praktycznego względu: służył on jako kamuflaż w terenie. Dzięki zielono-brązowym plamom, które, w zależności od wariantu, różnią się wielkością i umieszczeniem, wzór wtapia się w tło i czyni człowieka ubranego w moro niemal niewidocznym. Jak jednak wzór moro trafił do mody codziennej?

Moro pojawiło się poza środowiskiem wojskowym po raz pierwszy w latach 70., kiedy hipisi publicznie demonstrowali w wojskowych kurtkach przeciwko wojnie w Wietnamie. Dekadę później wzór pojawił się ponownie, tym razem w otoczeniu punkowym. Wraz ze stylem grunge, który stał się popularny w latach 90., moro w końcu stało się częścią świata mody i od tego czasu zdobi szeroką gamę odzieży oraz dodatków dla kobiet i mężczyzn, klasycznie w odcieniach zieleni i brązu lub w nowoczesnych kolorach neonowych.

Jak prawidłowo łączyć wzór moro?

Ze względu na połączenie z wojskiem, moro wygląda dość szorstko. Nie nadaje się zatem za bardzo na elegancką imprezę. Jednak na co dzień albo na luźną imprezę wieczorową możesz wybierać z wielu kombinacji i tkanin. Obecnie stosuje się wszelkiego rodzaju tkaniny, ale przede wszystkim bawełnę i mieszanki poliestrowe. Pokazujemy, na co zwrócić uwagę przy stylizacji moro.

W ten sposób moro wygląda naprawdę stylowo:

  • Kurtka, spodnie czy spódnica w moro – wzór najlepiej łączyć z rzeczami jednokolorowymi.
  • Jeśli ubrania moro są dla Ciebie zbyt odważne, możesz zdecydować się na dodatki we wzór moro, na przykład: czapkę, szalik czy torbę.
  • Szczególnie łatwo łączy się kurtki, płaszcze, żakiety i tym podobne we wzór moro. Do tego pasują: spodnie lub jednokolorowa spódnica i zwykły T-shirt albo bluzka. Zwróć uwagę na harmonijną kolorystykę.
  • Nie podobają Ci się ciemne odcienie ziemi we wzorze moro? To wybierz ubrania w nowoczesnych kolorach moro, na przykład neonowych.
Stylizacja z użyciem wzoru moro z jeansami i białą koszulką

Styl moro szybko wygląda na przeładowany:

  • Nie łącz ze sobą zbyt wielu rzeczy moro, żeby nie wyglądać jak w mundurze.
  • Jeśli nosisz inne wzory do moro, upewnij się, że kolory do siebie pasują. Duże wzory w połączeniu z moro szybko wyglądają na przeładowane.
  • Szorstko wyglądające moro nie jest najlepszym wyborem na eleganckie, wieczorowe imprezy. Na co dzień nadaje się jednak świetnie.

Dodatki we wzór moro

Wojskowy wygląd wygląda również stylowo, jeśli zredukujemy go do dodatków. Jeśli odzież moro jest dla Ciebie zbyt śmiała i wolisz bardziej dyskretny wygląd, wybierz dodatki we wzór moro: espadryle, pantofle, szaliki, czapki lub torby mogą nadać Twojemu strojowi indywidualny charakter, nie dominując go. Aby przyciągnąć wzrok do swoich stóp, załóż do prostego stroju sneakersy we wzór moro. W podobny sposób, aby kolorystycznie urozmaicić swoją stylizację, możesz sięgnąć po torbę lub plecak w stylu moro. To proste sposoby na stylowy wygląd moro.