3 Kobiety

Jak zrobić dziury w spodniach?

Wskazówki i porady

Przetarcia na spodniach są trendem, który regularnie powraca do modowych magazynów, na wybiegi i do stylizacji wybieranych nie tylko przez uwielbiających ekstrawagancję modystek. Chociaż źródeł umiłowania postrzępionych jeansowych stylizacji trzeba szukać w alternatywnej kulturze lat 80. i 90., jeansy z przetarciami na dobre zadomowiły się w casualowych miejskich stylizacjach. W naszym poradniku doradzimy ci, jak zmienić charakter gładkich jeansów i jak zadbać o to, aby spodnie po poprawkach mogły nadal długo Cię cieszyć.

Najważniejsze informacje w skrócie

  • Ważne jest przygotowanie spodni do ich przerabiania.
  • Dziury w spodniach bez zabezpieczenia mogą się nadmiernie strzępić. Ważne jest ich zabezpieczenie.
  • Wybierając miejsce na nową dziurę, pamiętaj, że spodnie powinny pozostać wygodne i nie ograniczać ruchów. Zbyt duże wycięcia mogą przeszkadzać w poruszaniu się.

Jak wyciąć dziury w spodniach

Zrobienie dziur w spodniach za pomocą nożyczek (lub innego ostrego narzędzia, którego można używać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa) jest szybkie i proste. 

  • Pierwszy krok to przygotowanie narzędzi i miejsca pracy. Znajdź możliwie dużą i płaską powierzchnię, na której możesz rozłożyć spodnie. Upewnij się, że spodnie są czyste i suche.
  • Zaplanuj, gdzie chcesz zrobić nacięcie, zaznacz je i przymierz spodnie. Sprawdź w lustrze, czy dziura w tym miejscu będzie odpowiadać Twoim oczekiwaniom.
  • Rozłóż spodnie na płaskiej powierzchni i zabezpiecz materiał z tyłu spodni. Możesz wykorzystać do tego niewielki karton lub inny materiał.
  • Przetnij spodnie w wybranym miejscu.
  • W zależności od tego, jakiego efektu oczekujesz, postrzęp granice materiału lub zabezpiecz je nicią w kolorze zbliżonym do dominującego koloru spodni.

Pamiętaj, że rożne materiały i tkaniny mogą różnie zachowywać się po przecięciu. Klasycznym i bezpiecznym wyborem jest zrobiene dziur w jeansach, które w wielu przypadkach są w 100% wykonane z bawełny. Dziury w spodniach ze streczem są zazwyczaj nieco mniej postrzępione i będą bardziej zachowywać swoją pierwotną formę. Po zrobieniu dziury wypierz spodnie stosując się do zaleceń producenta. Jeżeli chcesz upewnić się, co oznaczają poszczególne symbole, skorzystaj z naszego przewodnika po symbolach prania.

Jeśli to twoja pierwsza próba zrobienia dziury w spodniach, może się wydawać, że jest to trudne. Jednak dzięki powyższym krokom będzie to proces łatwy i przyjemny. Nnie bój się spróbować i ciesz się swoimi dziurami w spodniach!

Jak wykonać przetarcia w spodniach

Przetarcia na spodniach są też bardzo popularnym sposobem nadawania charakteru z pozoru nudnym i prostym spodniom. Jeśli chcesz zrobić dziurę w swoich spodniach, wykorzystanie papieru ściernego może być skuteczną metodą. Tak jak w przypadku robienia dziur w spodniach, przygotuj się do modyfikowania swoich spodni.

Ważne będzie miejsce pracy i zgromadzenie wszystkich niezbędnych narzędzi. Najlepiej jest wybrać papier ścierny o niskiej gradacji, który nie uszkodzi materiału. Przetarcia na spodniach najlepiej wykonywać stopniowo pamiętając o kontrolowaniu osiąganego efektu. Po rozłożeniu spodni na płaskiej powierzchni i zabezpieczeniu materiału, który ma pozostać nienaruszony, zacznij od delikatnego pocierania materiału. Nie używaj wiele siły i spróbuj sprawdzić, jakie efekty możesz osiągnąć używając wybranego papieru ściernego. Jeżeli nie jesteś pewna, czy osiągnęłaś już pożądany efekt, załóż spodnie i sprawdź, jak spodnie wyglądają na Tobie. Przejrzyj się w lustrze i upewnij się, jak przetarcia wyglądać będą w naturalnym świetle. Jeżeli uważasz, że przetarcia są gotowe, pamiętaj o upraniu spodni. Przetarcia mogą nieco pogłębić się po odwirowaniu i będą na pewno “żyły” razem ze spodniami reagując na rozciąganie i ich używanie.

Dziury i przetarcia na spodniach to bardzo dobry sposób na danie upustu wyobraźni i kreatywności. Kiedy już odkryjesz, jakie sposoby stylizowania ubrań, które już się opatrzyły lub nie oddają w 100% twojego charakteru, są najskuteczniejsze, spróbuj kolejnych przeróbek. Zmodyfikowanie kurtki, spódnicy czy sukienki potrzebować będzie podobnych przygotowań, a osiągnięte efekty będą cieszyć przez długi czas.

Pamiętaj też, że wycięcie dziur lub dodanie przetarć nie muszą być ostatnim Twoim ostatnim krokiem. Jeżeli potrzebujesz większych zmian, możesz zafarbować spodnie lub dodać naszywki. Możliwości są nieograniczone!