Wysokie obcasy

Co zrobić z za dużymi butami?

Proste i sprawdzone metody

W świecie mody nie istnieje idealna stylizacja bez odpowiednio dopasowanych butów. To właśnie one mogą odmienić całą kreację, a także wpłynąć na Twój humor. Bywa jednak, że para ulubionych butów, w trakcie noszenia robi się zbyt duża, aż w końcu przestaje pasować. Jak więc w prosty sposób poradzić sobie z za dużymi butami i zmniejszyć ich rozmiar? Sprawdź w naszym artykule.

Za duże buty - Jak zapewnić sobie komfort chodzenia?

Niejednokrotnie na pewno zdarzyło Ci się kupić buty o rozmiar czy pół rozmiaru za duże. Być może z różnych powodów Twoje stopy nie są symetryczne, co przyczynia się do odczuwania dyskomfortu w jednej stopie i sprawia, że decydujesz się na kupienie butów w większym rozmiarze. Może też podczas zakupów internetowych udało Ci się zamówić ostatnią parę wymarzonych szpilek w okazyjnej cenie, ale po otrzymaniu paczki okazało się, że zamówione buty są na Ciebie za duże. Być może wówczas w Twojej głowie zaczęły pojawiać się pytania: Jak zmniejszyć rozmiar buta? I co zrobić, gdy buty są za duże? Bez obaw. Za duże buty to częsty problem, pojawiający się szczególnie podczas kupowania przez internet. Zamiast jednak odsyłać czy chować głęboko do szafy zbyt luźną parę butów, za pomocą prostych sposobów możesz dopasować obuwie do Twojej stopy i przywrócić sobie komfort noszenia.

Sprawdź również nasz poradnik jak samemu skrócić spodnie.

Wypełnianie przestrzeni w butach

Jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na zmniejszenie rozmiaru butów jest ich wypełnienie. W tym celu najlepiej sprawdzi się wata. Łatwa i znana od pokoleń metoda w mgnieniu oka sprawi, że za duże buty będą perfekcyjnie pasować, a Ty zyskasz dodatkowy komfort noszenia. Dzięki temu, że wata jest miękka, skutecznie ochroni ona Twoje stopy przed wszelkimi otarciami. Jeśli nie masz waty, możesz użyć papieru toaletowego, chusteczek lub gąbki do kąpieli, która z łatwością dopasuje się do kształtu obuwia. Wystarczy włożyć odpowiednią ilość materiału w czubek buta. I gotowe! Jest to świetna opcja dla każdej zabieganej osoby, która w szybki sposób chce zmniejszyć rozmiar buta i uniknąć dyskomfortu. Metoda ta doskonale sprawdzi się dla płaskich i zamkniętych butów z dodatkową przestrzenią, a także w przypadku szpilek z zakrytymi palcami. Pamiętaj jedynie o tym, aby użyty materiał, nie był widoczny dla innych. Każdy materiał po pewnym czasie zmienia swój kształt i staje się nieestetyczny, co może przyczynić się do wystąpienia dyskomfortu, dlatego upewnij się, że za każdym razem wypełniasz buty nowym materiałem.

Używaj wkładek do zbyt dużych butów

Wkładki i zapiętki do butów to świetny sposób, aby wypełnić przestrzeń w bucie i uzyskać dodatkowe wsparcie dla stóp. Znajdziesz je praktycznie w każdym sklepie obuwniczym. Zostały zaprojektowane z myślą o za dużych, zsuwających się i obcierających pięty butach i są prostym sposobem na nieodpowiednio dobrany rozmiar obuwia. Można wyróżnić podstawowe cztery rodzaje wkładek odpowiednich do za dużych butów:

  • półwkładki – niezastąpione w przypadku za dużych szpilek. Nie tylko podnoszą śródstopie, ale również amortyzują wstrząsy i zwiększają komfort;
  • wkładki filcowe – łagodzą nacisk stopy na podłoże oraz doskonale izolują od podłoża zapewniając uczucie ciepła. Nadają się idealnie w przypadku, gdy posiadasz za duże buty zimowe, np. botki czy kozaki;
  • wkładki żelowe – zmniejszają ucisk i amortyzują wstrząsy zapewniając wygodę Twoim stopom szczególnie w butach na wysokim obcasie. To doskonały sposób na zmniejszenie rozmiaru szpilek, mokasynów, balerin, a także sandałów, jak i innego rodzaju odsłoniętego obuwia;
  • wkładki skórzane – umożliwiają skórze swobodne oddychanie i zapobiegają jej poceniu. Ten rodzaj wypełnienia, wskazany jest w przypadku za dużych butów sportowychjak i  wizytowych.

Zapiętki tak samo jak wkładki to prosty sposób na zmniejszenie za dużego buta nawet o pół rozmiaru. Doskonale wypełniają wolne miejsce w zbyt dużym bucie, a dodatkowo chronią ścięgno Achillesa przed obtarciem. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, które różnią się przede wszystkim wielkością i materiałem, z którego zostały wykonane. Najlepszym wyborem będą zapiętki skórzane wypełnione miękką pianką lateksową. Jeśli natomiast zależy Ci na tym, aby były one jak najmniej widoczne to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup żelowych zapiętek, które są przezroczyste i pozostają niemal niewidoczne.

Jak łatwo zmniejszyć rozmiar buta

Zbyt luźne buty możesz zmniejszyć też bez dodatkowych akcesoriów. Z odrobiną wolnego czasu i cierpliwości za pomocą wody i suszarki do włosów możesz uzyskać bardzo zadowalające efekty. Jest to stosunkowo prosty proces, jednak nie nadaje się on do każdego typu butów. Przed skorzystaniem z tej metody sprawdź etykietę informacyjną, która znajduje się w środku buta. Jeśli widnieje na niej ikonka prania i suszenia, możesz spróbować zmniejszyć rozmiar buta.

Nie wiesz, jak czytać metki? Sprawdź na poradnik, gdzie wyjaśniamy symbole prania.

Skórzane buty za duże

W przypadku skórzanych butów, które są lekko za duże, wystarczy odrobina wody w butelce z rozpylaczem i suszarka do włosów. W pierwszym kroku spryskaj buty wodą bez ich całkowitego moczenia. Skup się na części buta, która jest zbyt duża. Jeśli nie posiadasz butelki z rozpylaczem, używając możesz palcami potrzeć obszar, który chcesz skurczyć. Następnie za pomocą suszarki do włosów ustawionej na najniższą temperaturę wysusz buty, zachowując dystans co najmniej 15 cm od buta. Zbyt bliski kontakt ze źródłem ciepła może spowodować ich uszkodzenie. Gdy buty są już suche, przymierz je, a w przypadku, gdy nadal są za luźne, powtórz proces. Dla lepszych efektów załóż zwilżone buty, a następnie wysusz, pozostawiając je na nogach. Na koniec, użyj specjalnego preparatu do ochrony i poprawy kondycji skóry. Woda i ciepło mogą spowodować, że buty będą sztywne, popękają lub na butach pozostaną plamy. Odżywka do skóry powinna przywrócić butom ich kondycję i zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Za duże buty z eko skóry

Twarda i sztywna konstrukcja butów wykonanych z imitacji skóry sprawia, że metoda z użyciem wody nie należy do najszybszych. Aby zmniejszyć rozmiar butów wykonanych z eko skóry, należy najpierw namoczyć buty przez około 60 minut w zimnej lub letniej wodzie. W tym czasie materiał powinien zmięknąć i stać się bardziej plastyczny. Następnie tak samo jak w przypadku butów ze skóry, wysusz buty za pomocą suszarki, pamiętając jednocześnie o zachowaniu odległości co najmniej 15 cm od buta.

Za duże buty tekstylne

W przypadku butów materiałowych jak trampki i adidasy postępujemy identycznie jak w opisanym wyżej procesie zmniejszania butów skórzanych. W pierwszym kroku spryskaj buty wodą, jednak bez ich całkowitego moczenia. Skup się na części buta, która jest zbyt duża. Następnie wysusz buty. Zamiast używania suszarki do włosów, możesz użyć suszarki do ubrań, wybierając delikatny program suszenia. Nie poddawaj się, gdy po pierwszej próbie, nie otrzymasz oczekiwanych rezultatów. W razie konieczności powtórz proces.

Za duże buty z satyny

Próbując zmniejszyć satynowe buty, unikaj używania wody, ponieważ może ona zabarwić tkaninę. Zamiast tego możesz użyć samej suszarki – skieruj strumień zimnego powietrza na miejsce, które chcesz skurczyć. Pamiętaj o zachowaniu 15 cm odległości od buta.

Zapytaj profesjonalistę

Jeśli nie wiesz, który z wymienionych sposobów na zmniejszenie rozmiaru buta będzie dla Ciebie najlepszy, zwróć się o pomoc szewca, którzy na pewno pomogą Ci znaleźć idealne rozwiązanie.

Jeśli chcesz poznać kilka wskazówek na temat prania i pielęgnacji butów sprawdź nasz poradnik!