Wide Leg Jeans

Rozmiary jeansów:

Jak je przeliczać?

Jeśli się nie mylimy, to klasyczne jeansy z pewnością należą do Twoich ulubionych ubrań. Są absolutnie ponadczasowe i najprawdopodobniej nigdy nie wyjdą z mody. Dlatego tym bardziej ważne jest, żeby idealnie leżały i miały odpowiednią długość. W ten sposób będziesz mogła cieszyć się nimi przez wiele sezonów. Niestety powszechnie stosowane rozmiary jeansów bywają dość niezrozumiałe. Z pewnością znasz następującą sytuację: rozmiar swoich ubrań znasz na pamięć, ale czy zastanawiałaś się kiedyś, jak powstają kombinacje cyfr oznaczające rozmiary jeansów? I jak można przeliczyć rozmiary jeansów, żeby odpowiadały normalnym rozmiarom odzieży? Abyś przy następnych zakupach mogła szybciej znaleźć model jeansów, który będzie Ci idealnie pasował, tłumaczymy, jak najlepiej przeliczać rozmiar jeansów.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  • Rozmiar odzieży mierzy się w centymetrach, natomiast rozmiar jeansów w calach.
  • Rozmiar jeansów składa się z obwodu pasa (szerokość) i długości nogawki (długość).
  • Aby dokładnie określić swój rozmiar jeansów, należy zmierzyć obwód w pasie i długość nogawki.
  • Opcjonalnie możesz też zmierzyć jeansy, które Ci dobrze leżą.
  • Liczby w centymetrach należy podzielić przez 2,54, aby otrzymać prawidłowy rozmiar w calach.
  • Na wszelki wypadek zawsze lepiej zaokrąglać w górę, aby jeansy nie były w pasie za ciasne.
  • W zależności od producenta rozmiary mogą się różnić, czasem nawet o 1 do 2 numery.

Przeliczanie rozmiaru odzieży na rozmiar jeansów

Zwykle rozmiary ubrań składają się z wysokości ciała oraz obwodu biustu, pasa i bioder, obejmując numery 32 do 52. Ponadto masz w swojej szafie z pewnością wiele ubrań oznaczonych międzynarodowymi wielkościami. Według tego systemy rozmiary są podawane w wielkościach od XS do XL. Z kolei rozmiary jeansów oblicza się zwykle inaczej: według wielkości podanej w calach.

Najprostszym sposobem na obliczenie swojego rozmiaru jeansów jest przeliczenie rozmiaru odzieży według następującej reguły: rozmiar odzieży minus 10. Jeśli więc normalnie nosisz spodnie w rozmiarze 40, Twój rozmiar jeansów to 30. W podobny sposób, choć z mniej dokładnym wynikiem, możesz przeliczyć rozmiary międzynarodowe. Rozmiar M to mniej więcej rozmiar 38. 38 minus 10 to 28, czyli Twój rozmiar jeansów to 28. Ten sposób przeliczania rozmiaru jeansów ma jednak małą wadę. Całkiem dobrze oblicza obwód pasa, ale nie podaje długości. Ponadto, w zależności od producenta rozmiary odzieży często się różnią, czasem nawet o jeden lub dwa numery. Jeśli więc chcesz poznać swój dokładny rozmiar jeansów, nie obejdzie się bez taśmy mierniczej i przeliczania na cale. Wyjaśniamy, jak się tym zająć krok po kroku.

Przeliczanie rozmiaru jeansów na cale

Cal to amerykańska miara długości, której równowartość to 2,54 centymetra. Podane w calach rozmiary jeansów są zawsze oznaczone dwoma numerami, a czasem też literami. Pierwszy numer odnosi się do obwodu pasa, a drugi do długości nogawki. Tak więc przykładowy rozmiar jeansów W28/L32, oznacza: szerokość 28 cali i długości 32 cale.

Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco trudne, rozróżnienie między długością nogawki a obwodem pasa jest tak naprawdę dużą zaletą. Dzięki temu możesz znacznie dokładniej obliczyć swój rozmiar jeansów. W końcu dość często zdarza się, że jeansy świetnie pasuje w pasie, ale są zdecydowanie za krótkie albo za długie. Oznaczenie rozmiaru dwoma numerami bierze pod uwagę szerokość oraz długość i dlatego znajdziesz model dobrze dopasowany w pasie i o odpowiedniej długości nogawek.

Jak obliczyć swój rozmiar jeansów?

Aby przeliczyć rozmiar odzieży na rozmiar jeansów są dwa sposoby: jeśli masz dobrze dopasowane jeansy, możesz ich użyć do pobrania miar. Jeśli wolisz mierzyć bezpośrednio na swoim ciele, możesz wybrać oczywiście i taką opcję.

Pobieranie miar na ciele

Stań prosto na podłodze, najlepiej tylko w bieliźnie. Teraz zmierz swój obwód pasa w najwęższym miejscu. Uważaj, aby mierzyć właściwą część ciała: nie pomyl talii z biodrami. Biodra są szersze i położone niżej niż środek ciała. Liczbę podziel przez 2,54. Jeśli Twój obwód pasa wynosi 70 centymetrów, podziel 70 przez 2,54. Twój rozmiar pasa to 28. Oczywiście wynik rzadko bywa tak równy. W razie wątpliwości zalecamy, aby zaokrąglić liczbę w górę. W ten sposób unikniesz jeansów zbyt ciasnych w pasie.

Teraz potrzebna jest tylko długość nogawki. Aby uzyskać dokładny wynik, najlepiej poproś przyjaciółkę o pobranie miary. Stań boso z lekko rozstawionymi nogami. Odległość między kostkami nie powinna być większa niż 10 centymetrów. Długość nogawki mierzy się za pomocą taśmy mierniczej od pięty do krocza. Wynik także dzielimy przez jednostkę calową, czyli przez 2,54. Jeśli więc długość Twojej wewnętrznej nogawki wynosi 76 centymetrów, musisz podzielić 76 przez 2,54. Wynik, zaokrąglony do 30, to długość Twoich jeansów. W sumie Twój rozmiar jeansów to W28/L30.

Pobieranie miar na jeansach

Ta metoda działa bardzo podobnie do pierwszej, z tą różnicą, że nie potrzebujesz nikogo do pomocy. Połóż jeansy jak najbardziej gładko na twardej powierzchni, a następnie obmierz długość pasa po wewnętrznej stronie spodni. Nie oszukuj nawet o milimetr, żeby nie odbiło się to na kolejnym zakupie jeansów. Nie trzymaj więc taśmy mierniczej zbyt mocno, tylko w luźnym napięciu i mierz od lewej do prawej. Zanim ponownie podzielisz liczbę przez 2,54, musisz ją najpierw pomnożyć przez dwa.

Na przykład: jeansy mierzą w pasie 37 centymetrów, pomnożone przez dwa równa się 74 centymetry. 74 centymetry podzielone przez 2,54 to 29. To Twój rozmiar pasa. Następnie rozpocznij od dolnego obszycia spodni i mierz wzdłuż wewnętrznej strony nogawki aż do krocza. Liczbę podziel przez 2,54. Jeśli na przykład wewnętrzna długość nogawki wynosi 81 centymetrów, podzielone przez 2,54 to 32. W tym przykładzie rozmiar jeansów wynosi W29/L32.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy przeliczaniu jeansów?

Należy pamiętać, że technika pomiaru sprawdza się tylko w przypadku jeansów. Inne dobrze dopasowane spodnie, na przykład z lnu, są nie nadają, ponieważ ich materiał nie jest równie twardy jak jeans.

Poza tym, obie metody obliczeniowe stanowią tylko pomocne wskazówki. W końcu jeansy są dostępne nie tylko w klasycznych prostych modelach i fasonach bootcut, ale w najróżniejszych, w zależności od mody. Dlatego na przykład w przypadku krótkich jeansów (cropped) długość jest mniej istotna niż w noszonych nisko na biodrach modelach baggy. A jeśli chcesz nosić jeansy głównie w połączeniu z wysokimi obcasami, powinnaś do długości nogawki doliczyć kilka centymetrów – w zależności od wysokości obcasa.

Oczywiście najbardziej niezawodną metodą jest przymierzenie jeansów przed ich zakupem. Nawet jeśli nie masz możliwości zakupu spodni w sklepie, prawo zwrotu i wymiany obowiązuje również w handlu internetowym. Nawet jeśli znalazłaś swój idealny rozmiar, może się on różnić od tego, który oferuje inny producent. Niestety, jeśli chodzi o rozmiary jeansów kształt ciała nie jest brany pod uwagę. Jeśli masz bardzo wąską talię, ale mocne uda, być może będziesz musiała przymierzyć kilka modeli jeansów, nawet jeśli prawidłowo obliczyłaś rozmiar.