Kobieta ze skróconymi spodniami

Jak samemu skrócić spodnie?

To całkiem proste!

Z pewnością znasz tę sytuację: znalazłaś dokładnie takie spodnie, jakie chciałaś. Kolor i materiał się zgadzają i krój właściwie też, choć nogawki są ciut za długie. Nie przejmuj się, nie musisz oddawać spodni do krawca. Skracanie spodni jest całkiem proste. Poradzisz sobie, nawet jeśli nie umiesz szyć, i to bez maszyny do szycia. Przedstawiamy trzy proste sposoby, jak skrócić spodnie. Dzięki temu już nigdy nie będziesz musiała się przejmować za długimi nogawkami.

Najważniejsze informacje w skrócie:

 • Do skrócenia spodni będziesz potrzebować: rozpruwacz do szwów, szpilki, żelazko, deskę do prasowania, taśmę mierniczą, nożyce krawieckie i nici.
 • Na maszynie do szycia bardzo łatwo skrócisz nogawki spodni.
 • W tym celu rozpruj dolny brzeg spodni, złóż go na nowo, zafastryguj, zaprasuj i obszyj.
 • Wszystkie te kroki możesz wykonać bez maszyny do szycia.
 • Możesz też użyć taśmy do obszywania brzegów odzieży, aby tymczasowo skrócić spodnie bez szycia.

Co jest potrzebne do skracania spodni?

Zanim zabierzesz się za skracanie spodni, przygotuj sobie wszystko, co będzie potrzebne:

 • rozpruwacz do szwów
 • kilka szpilek
 • żelazko i deskę do prasowania
 • taśmę mierniczą albo linijkę
 • nożyce krawieckie
 • nici w kolorze spodni, które chcesz skrócić

skracanie spodni na maszynie do szycia

Jeśli masz w domu maszynę do szycia, skrócenie spodni będzie naprawdę proste. Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić:

1. Rozpruj dolny brzeg spodni

W zależności od pierwotnej długości spodni i grubości materiału, być może będziesz musiała rozpruć cały dolny brzeg spodni. Aby usunąć wszystkie szwy, użyj rozpruwacza do szwów. Następnie rozwiń brzeg spodni i wyprasuj go.

2. Złóż i zepnij brzeg spodni

Przewiń teraz spodnie na lewą stronę i podwiń każdą nogawkę na odpowiednią długość. Wzdłuż górnej części zagięcia przypnij materiał szpilkami, równolegle do nowego brzegu spodni. Jeśli nogawki spodni są bardzo długie, obetnij nadmiar materiału nożycami krawieckimi. Przymierz spodnie ponownie, aby upewnić się, że długość jest prawidłowa. Jeśli nie jest, dopasuj ją jeszcze raz.

3. Zaprasuj brzeg

Podwinięte brzegi spodni zaprasuj w kant. Potem wyciągnij szpilki i rozwiń nogawki. Obetnij materiał nożycami krawieckimi, używając taśmy mierniczej albo linijki tak, aby poniżej kantu zostały około 2 centymetry materiału. Ten kawałek to tak zwany „naddatek szwu”.

4. Złóż i jeszcze raz zafastryguj

Zacznij w miejscu otwartego kantu nogawki. Podwiń materiał o centymetr do góry i zaprasuj jak poprzednio. Aby zapobiec strzępieniu się odciętego brzegu spodni, złóż kant jeszcze raz, używając kolejnego centymetra, zaprasuj i ponownie zafastryguj szpilkami.

5. Obszyj brzegi

Przygotuj nić w odpowiednim kolorze i załóż ją na szpulę maszyny do szycia. Wybierz prosty ścieg o średniej długości i obszyj nim nogawkę. Szyj pół centymetra od brzegu nogawki. Podczas szycia usuń szpilki.

6. Wyprasuj ponownie

Wyprasuj spodnie ostatni raz, żeby nowy brzeg nogawki pozostał na swoim miejscu. Przewiń spodnie z powrotem na prawą stronę. Gotowe!

Ręczne skracanie spodni

Jeśli nie masz maszyny do szycia, możesz oczywiście skrócić spodnie ręcznie. Najpierw je przygotuj i przypnij naddatek szwu. W tym celu po prostu zastosuj się do kroków 1 do 4 powyższej instrukcji.

Aby szew był z zewnątrz praktycznie niewidoczny, obszyj nowy brzeg tzw. ślepym ściegiem. Najpierw nawlecz na igłę nitkę w odpowiednim kolorze i zrób supełek na końcu nitki. Przeciągnij igłę przez naddatek szwu tak, aby supełek znajdował się wewnątrz zagięcia. Następnie ponownie przepchnij igłę przez naddatek szwu. Podnieś igłą kilka nitek materiału, znajdującego się za szwem, a następnie przeciągnij pod nimi igłę z nitką. W ten sposób wykonaj małe szwy dookoła nogawki. Zakończ kolejnym ukrytym supełkiem. Na koniec wyprasuj spodnie jeszcze raz, aby utrwalić kant nowego brzegu nogawki.

Jak skrócić spodnie bez szycia?

Nie masz pod ręką ani maszyny do szycia, ani igły i nitki? Albo po prostu nie masz odwagi szyć ręcznie? I tak nie musisz fatygować krawca. Możesz po prostu skrócić spodnie za pomocą taśmy pasmanteryjnej do obszywania brzegów odzieży albo samoprzylepnej flizeliny. Taśmę wystarczy naprasować na tkaninę. Dostaniesz ją w drogerii, dużym sklepie wielobranżowym albo w pasmanterii.

Jeśli chcesz skrócić nogawki spodni właśnie w ten sposób, najpierw przewiń je na lewą stronę. Potem podwiń obie nogawki na odpowiednią długość, zafastryguj brzeg i zaprasuj zagięcie. Następnie przymocuj do wewnętrznej części zagięcia taśmę obszywającą. Zaprasuj kant. Pamiętaj, że skrócenie spodni przy użyciu flizeliny to tylko tymczasowe rozwiązanie –przetrwa tylko kilka prań. W międzyczasie pojawiły się również samoprzylepne taśmy do obszywania, których nie trzeba zaprasowywać.