Stylizacja z lyocellu

Lyocell

Wszystko, co ważne na temat materiału z celulozy

Jedwabiście miękki wygląd, wyjątkowa funkcjonalność i wygoda noszenia: lyocell to tkanina naprawdę wszechstronna, obecnie wykorzystywana do produkcji wielu różnych rodzajów odzieży, takich jak: letnie sukienki o wyglądzie dżinsu, sportowe kombinezony czy też lekkie żakiety. Uwielbiamy ten lekki i przewiewny materiał i uważamy, że powinien znaleźć się w każdej szafie. Nie znasz jeszcze tkaniny lyocell? Nie ma problemu, pokażemy Ci, dlaczego lyocell jest tak wyjątkowy i jak nosić tę modną tkaninę, pamiętając o dobrym stylu.

Czym jest lyocell?

Lyocell, znany też jako TENCEL®, jest ręcznie stworzonym włóknem z celulozy. Oznacza to, że włókno jest pozyskiwane z surowców naturalnych, ale wytwarzane przemysłowo. Lyocell jest wytwarzany z włókien celulozowych m.in. z drewna bukowego lub eukaliptusowego pochodzącego z ekologicznie zrównoważonego leśnictwa. Innowacyjność materiału polega na tym, że można go produkować w sposób szczególnie przyjazny dla środowiska.

Oprócz korzyści dla środowiska tkanina ma także wiele innych plusów. Charakteryzuje się przede wszystkim jedwabistą strukturą, przyjemną lekkością i wysoką oddychalnością.

Jak produkuje się lyocell?

Mimo że celuloza jest podstawą włókna lyocell, tkaninę trzeba produkować przemysłowo. To, co w przypadku innych tkanin wymaga dużego nakładu pracy i użycia różnych rozpuszczalników, w przypadku materiału lyocell jest znacznie mniej skomplikowane i bardziej przyjazne dla środowiska.

Produkcja w skrócie

  • Podstawą tkaniny jest rozdrobnione drewno, np. bukowe lub eukaliptusowe, które się moczy, aby uwolnić celulozę.
  • Za pomocą rozpuszczalnika organicznego uzyskuje się masę celulozową, z której powstaje tzw. roztwór przędzalniczy.
  • Następnie roztwór jest filtrowany i przeciskany przez dysze przędzalnicze w celu ukształtowania włókien.
  • Uzyskane w ten sposób włókna są suszone i przetwarzane na przędzę w przędzalniach. Tak powstaje lyocell.

W porównaniu z innymi włóknami celulozowymi, takimi jak wiskoza, produkcja włókna lyocell jest znacznie mniej skomplikowana. Produkcja cechuje się faktem, że do pozyskania celulozy potrzebna jest tylko jedna substancja chemiczna, która większościowo powraca do cyklu produkcyjnego. Dzięki temu produkcja jest prosta i przyjazna dla środowiska.

Czy lyocell jest ekologicznie zrównoważonym materiałem?

Mówiąc o zrównoważeniu ekologicznym w odniesieniu do materiału lyocell, nie można pominąć marki TENCEL® firmy LENZIG AG. Firma wytwarza szczególnie przyjazny dla środowiska lyocell, a za swój proces produkcyjny otrzymała nawet przyznawaną przez Komisję Europejską nagrodę European Award for the Environment. Produkcja ma następujące cechy:

Zalety Lyocell

  • Materiał jest biodegradowalny.
  • Drewno na włókna pochodzi z ekologicznie zrównoważonego leśnictwa. Firma wybiera drewno zgodnie z kryteriami ochrony środowiska. Na przykład eukaliptus rośnie bardzo szybko bez dodatkowego nawadniania ani sztucznych pestycydów.
  • Rozpuszczalnik używany w produkcji pozostaje w cyklu produkcyjnym, nie obciążając środowiska.
  • Do produkcji włókna potrzebna jest znacznie mniejsza ilość wody niż w przypadku innych włókien chemicznych.

Zalety materiału lyocell w pigułce

Tkanina lyocell jest tak popularna nie tylko ze względu na jedwabisty dotyk, ale także ze względu na wiele innych zalet. Niezależnie od tego, czy chodzi o spodnie, sukienki czy bluzki – dla nas materiał ma duży potencjał także ze względu na przyjazną dla środowiska produkcję. Oto wszystkie zalety w pigułce:

Właściwości Lyocell

  • Tkanina jest miękka i ma jedwabistą powierzchnię, dzięki czemu miło przylega do ciała.
  • Dzięki strukturze odpornej na rozdarcia można długo cieszyć się ubraniami wykonanymi z tego materiału.
  • Włókna cechują się wyjątkową oddychalnością i regulują temperaturę, nadają się więc idealne na upalne dni letnie!
  • Produkcja jest prosta, a włókna biodegradowalne.
  • Lyocell jest łatwy w pielęgnacji i można go bez problemu prać w pralce.

Jak prawidłowo dbać o lyocell?

Lyocell jest wyjątkowo łatwy w pielęgnacji i można go bez problemu prać w pralce. Po praniu w maksymalnie 60 stopniach włókno wygląda jak nowe. Najlepiej jednak przestrzegać instrukcji podanych na metce. Podobnie jak w przypadku innych tkanin, należy prać razem ubrania o podobnych kolorach: ciemne z ciemnym, a jasne z jasnym.

Podczas prasowania zwróć uwagę na to, żeby żelazko nie było zbyt gorące, w przeciwnym razie włókna celulozowe mogą się szybko przypalić.

Jak modnie łączyć lyocell?

Odzież wykonana z lyocellu jest naprawdę uniwersalna i można ją łączyć na wiele sposobów. Tkanina łatwo się układa i nadaje się zarówno do sportowych, jak i eleganckich kreacji. Bluzkę lub lekkie spodnie z lyocellu możesz założyć nawet do biura. Co sądzisz na przykład o błękitnej bluzce o wyglądzie dżinsowym, chinosach i botkach typu Chelsea?

Sukienka z lyocellu to stylowy wybór na wieczór. W połączeniu z klinami lub lekkimi sneakersami powstanie świetna kreacja na przyjęcie w ogrodzie, wieczór w kinie lub wizytę w ulubionej restauracji. Lyocell jest bardzo wszechstronny, więc trzeba przestrzegać tylko niewiele zasad.

Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że lyocell jest bardzo miękki. Połączenie kilku ubrań z tej tkaniny może szybko wyglądać zbyt sportowo. Unikniesz tego problemu, zakładając do lyocellu, który jest matowy, błyszczące materiały, takie jak satyna lub jedwab. Życzymy przyjemności podczas stylizowania!